Det er nogle store sko, Brian Priske skal udfylde i Feyenoord, efter han er taget over for klubhelten Arne Slot, der smuttede til Liverpool i sommer.
Den danske cheftræner har fået en ujævnt start på tilværelsen i Rotterdam-klubben, hvor det er blevet til ti point i de første seks kampe og en foreløbig sjetteplads i Eredivisie.
Og det lever selvsagt ikke op til forventningerne i den hollandske mesterklub.
Ej heller i den hollandske presse, hvor Priske blandt andet får kras kritik i en kommentar på det fodboldmediet Soccernews.
Skribenten Eimert Pruis, der til daglig dækker Feyenoord tæt, er ikke just imponeret og mener tilmed, at en fyring snart kan komme på tale.
– Feyenoord har mistet point igen i Eredivisie og har nu dobbelt så mange uafgjorte som sejre. I mellemtiden laver træner Brian Priske fejl efter fejl og er kun et par fejl fra en fyring før jul, skriver han.
Særligt Priskes nedtoning af klubbens ambitioner får kritik.
– Danskeren begyndte allerede under forberedelsen at dæmpe forventningerne. Han udtrykte ingen ambition om titlen og udtalte, at han tager den uge for uge og ikke ønsker at "se frem til maj" endnu. Feyenoord skal altid gå efter titlen, og selvfølgelig kigger man på PSV og ser, at afstanden allerede er otte point efter seks kampe.
– Endnu en fejl af Priske i en lang række af fejl. Jeg synes, man skal give træneren tid, men ligesom en spiller kan han ikke blive ved med at fejle for evigt, lyder det.
Priskes mangel på hårdhed og kontante udmeldinger efter kampene bliver også fremhævet, og bliver klubben ved med at levere skuffende resultater, kan det den danske cheftræner snart være fortid i Holland, skriver Eimert Pruis.
– Priske skal se sig i spejlet og stoppe med at lave klassiske trænerfejl. Dette kan ikke fortsætte længe for ham og Feyenoord. I De Kuip skal de kæmpe om titlen hver sæson. Den næste fejl kan blive fatal, skriver han.
Og Soccernews' læsere lader til at være enige i kritikken.
I en afstemning svarer 82 % af brugerne, at de tror, Brian Priske får en fyreseddel før jul.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER