Det er nogle store sko, Brian Priske skal udfylde i Feyenoord, efter han er taget over for klubhelten Arne Slot, der smuttede til Liverpool i sommer.
Den danske cheftræner har fået en ujævnt start på tilværelsen i Rotterdam-klubben, hvor det er blevet til ti point i de første seks kampe og en foreløbig sjetteplads i Eredivisie.
Og det lever selvsagt ikke op til forventningerne i den hollandske mesterklub.
Ej heller i den hollandske presse, hvor Priske blandt andet får kras kritik i en kommentar på det fodboldmediet Soccernews.
Skribenten Eimert Pruis, der til daglig dækker Feyenoord tæt, er ikke just imponeret og mener tilmed, at en fyring snart kan komme på tale.
– Feyenoord har mistet point igen i Eredivisie og har nu dobbelt så mange uafgjorte som sejre. I mellemtiden laver træner Brian Priske fejl efter fejl og er kun et par fejl fra en fyring før jul, skriver han.
Særligt Priskes nedtoning af klubbens ambitioner får kritik.
– Danskeren begyndte allerede under forberedelsen at dæmpe forventningerne. Han udtrykte ingen ambition om titlen og udtalte, at han tager den uge for uge og ikke ønsker at "se frem til maj" endnu. Feyenoord skal altid gå efter titlen, og selvfølgelig kigger man på PSV og ser, at afstanden allerede er otte point efter seks kampe.
– Endnu en fejl af Priske i en lang række af fejl. Jeg synes, man skal give træneren tid, men ligesom en spiller kan han ikke blive ved med at fejle for evigt, lyder det.
Priskes mangel på hårdhed og kontante udmeldinger efter kampene bliver også fremhævet, og bliver klubben ved med at levere skuffende resultater, kan det den danske cheftræner snart være fortid i Holland, skriver Eimert Pruis.
– Priske skal se sig i spejlet og stoppe med at lave klassiske trænerfejl. Dette kan ikke fortsætte længe for ham og Feyenoord. I De Kuip skal de kæmpe om titlen hver sæson. Den næste fejl kan blive fatal, skriver han.
Og Soccernews' læsere lader til at være enige i kritikken.
I en afstemning svarer 82 % af brugerne, at de tror, Brian Priske får en fyreseddel før jul.
LIVE
TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Voldsom kritik
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Tuchel forsvarer sin taktik
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TOPNYHED