KV Mechelen har taget en drastisk beslutning. De nægter simpelthen at dukke op til deres kamp mod OH Leuven i den bedste belgiske række lørdag eftermiddag.
Det meddeler klubben på sin hjemmeside få timer før kampstart.
KV Mechelen døjer således med et coronaudbrud – blandt andet to af deres målmænd ude med corona – hvorfor de også har bedt komiteen bag kampprogrammet om at få flyttet lørdagens kamp. Men den anmodning er blevet afvist med beskeden om, at de kan udtage nogle U23-spillere.
Og derfor vil KV Mechelen nu lave en statement ved ikke at dukke op til kampen. Denne beslutning er godkendt af klubbens bestyrelse, oplyser belgierne.
– I betragtning af de høje infektionstal vil klubben naturligvis ikke vælge at blande utestede spillere (U23-spillere eksempelvis, red.) med spillere, der har taget en negativ PCR-test eller fået en booster. Alles sundhed kommer først, altid. Vi ved også, at vi nu risikerer et tabt nederlag, men vores spilleres helbred kommer først, siger direktør Frank Lagast ifølge klubbens hjemmeside.
Samtidig opfordrer klubben det belgiske forbund om at fortolke reglerne, som det er meningen. Således skal en kamp – ifølge reglementet – udsættes, hvis to ud af en klubs tre målmænd, heriblandt den med mest spilletid, tester positiv.
Det er tilfældet i KV Mechelen, men U21-spillere bliver ikke talt med, og da en af klubbens smittede målmænd blot er 20 år, tæller han altså ikke med.
Kampen står til at skulle starte 16.15, men det bliver altså formentlig kun OH Leuven, der dukker op til kampstart.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Superligaen dropper det
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
