KV Mechelen har taget en drastisk beslutning. De nægter simpelthen at dukke op til deres kamp mod OH Leuven i den bedste belgiske række lørdag eftermiddag.
Det meddeler klubben på sin hjemmeside få timer før kampstart.
KV Mechelen døjer således med et coronaudbrud – blandt andet to af deres målmænd ude med corona – hvorfor de også har bedt komiteen bag kampprogrammet om at få flyttet lørdagens kamp. Men den anmodning er blevet afvist med beskeden om, at de kan udtage nogle U23-spillere.
Og derfor vil KV Mechelen nu lave en statement ved ikke at dukke op til kampen. Denne beslutning er godkendt af klubbens bestyrelse, oplyser belgierne.
– I betragtning af de høje infektionstal vil klubben naturligvis ikke vælge at blande utestede spillere (U23-spillere eksempelvis, red.) med spillere, der har taget en negativ PCR-test eller fået en booster. Alles sundhed kommer først, altid. Vi ved også, at vi nu risikerer et tabt nederlag, men vores spilleres helbred kommer først, siger direktør Frank Lagast ifølge klubbens hjemmeside.
Samtidig opfordrer klubben det belgiske forbund om at fortolke reglerne, som det er meningen. Således skal en kamp – ifølge reglementet – udsættes, hvis to ud af en klubs tre målmænd, heriblandt den med mest spilletid, tester positiv.
Det er tilfældet i KV Mechelen, men U21-spillere bliver ikke talt med, og da en af klubbens smittede målmænd blot er 20 år, tæller han altså ikke med.
Kampen står til at skulle starte 16.15, men det bliver altså formentlig kun OH Leuven, der dukker op til kampstart.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Australien – Egypten
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
