KV Mechelen har taget en drastisk beslutning. De nægter simpelthen at dukke op til deres kamp mod OH Leuven i den bedste belgiske række lørdag eftermiddag.
Det meddeler klubben på sin hjemmeside få timer før kampstart.
KV Mechelen døjer således med et coronaudbrud – blandt andet to af deres målmænd ude med corona – hvorfor de også har bedt komiteen bag kampprogrammet om at få flyttet lørdagens kamp. Men den anmodning er blevet afvist med beskeden om, at de kan udtage nogle U23-spillere.
Og derfor vil KV Mechelen nu lave en statement ved ikke at dukke op til kampen. Denne beslutning er godkendt af klubbens bestyrelse, oplyser belgierne.
– I betragtning af de høje infektionstal vil klubben naturligvis ikke vælge at blande utestede spillere (U23-spillere eksempelvis, red.) med spillere, der har taget en negativ PCR-test eller fået en booster. Alles sundhed kommer først, altid. Vi ved også, at vi nu risikerer et tabt nederlag, men vores spilleres helbred kommer først, siger direktør Frank Lagast ifølge klubbens hjemmeside.
Samtidig opfordrer klubben det belgiske forbund om at fortolke reglerne, som det er meningen. Således skal en kamp – ifølge reglementet – udsættes, hvis to ud af en klubs tre målmænd, heriblandt den med mest spilletid, tester positiv.
Det er tilfældet i KV Mechelen, men U21-spillere bliver ikke talt med, og da en af klubbens smittede målmænd blot er 20 år, tæller han altså ikke med.
Kampen står til at skulle starte 16.15, men det bliver altså formentlig kun OH Leuven, der dukker op til kampstart.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
