Tager drastisk skridt: Klub udebliver fra kamp

Den belgiske klub KV Mechelen har valgt at blive væk fra deres kamp lørdag. De mener, at kampen burde udsættes.



KV Mechelen har taget en drastisk beslutning. De nægter simpelthen at dukke op til deres kamp mod OH Leuven i den bedste belgiske række lørdag eftermiddag.

Det meddeler klubben på sin hjemmeside få timer før kampstart.

KV Mechelen døjer således med et coronaudbrud – blandt andet to af deres målmænd ude med corona – hvorfor de også har bedt komiteen bag kampprogrammet om at få flyttet lørdagens kamp. Men den anmodning er blevet afvist med beskeden om, at de kan udtage nogle U23-spillere.

Og derfor vil KV Mechelen nu lave en statement ved ikke at dukke op til kampen. Denne beslutning er godkendt af klubbens bestyrelse, oplyser belgierne.

– I betragtning af de høje infektionstal vil klubben naturligvis ikke vælge at blande utestede spillere (U23-spillere eksempelvis, red.) med spillere, der har taget en negativ PCR-test eller fået en booster. Alles sundhed kommer først, altid. Vi ved også, at vi nu risikerer et tabt nederlag, men vores spilleres helbred kommer først, siger direktør Frank Lagast ifølge klubbens hjemmeside.

Samtidig opfordrer klubben det belgiske forbund om at fortolke reglerne, som det er meningen. Således skal en kamp – ifølge reglementet – udsættes, hvis to ud af en klubs tre målmænd, heriblandt den med mest spilletid, tester positiv.

Det er tilfældet i KV Mechelen, men U21-spillere bliver ikke talt med, og da en af klubbens smittede målmænd blot er 20 år, tæller han altså ikke med.

Kampen står til at skulle starte 16.15, men det bliver altså formentlig kun OH Leuven, der dukker op til kampstart. 





Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Crazy transfer: City køber Anderson

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afviser monsterbud på Simsir

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

PL-træner blev fyret over E-mail