Tager drastisk skridt: Klub udebliver fra kamp

Den belgiske klub KV Mechelen har valgt at blive væk fra deres kamp lørdag. De mener, at kampen burde udsættes.



KV Mechelen har taget en drastisk beslutning. De nægter simpelthen at dukke op til deres kamp mod OH Leuven i den bedste belgiske række lørdag eftermiddag.

Det meddeler klubben på sin hjemmeside få timer før kampstart.

KV Mechelen døjer således med et coronaudbrud – blandt andet to af deres målmænd ude med corona – hvorfor de også har bedt komiteen bag kampprogrammet om at få flyttet lørdagens kamp. Men den anmodning er blevet afvist med beskeden om, at de kan udtage nogle U23-spillere.

Og derfor vil KV Mechelen nu lave en statement ved ikke at dukke op til kampen. Denne beslutning er godkendt af klubbens bestyrelse, oplyser belgierne.

– I betragtning af de høje infektionstal vil klubben naturligvis ikke vælge at blande utestede spillere (U23-spillere eksempelvis, red.) med spillere, der har taget en negativ PCR-test eller fået en booster. Alles sundhed kommer først, altid. Vi ved også, at vi nu risikerer et tabt nederlag, men vores spilleres helbred kommer først, siger direktør Frank Lagast ifølge klubbens hjemmeside.

Samtidig opfordrer klubben det belgiske forbund om at fortolke reglerne, som det er meningen. Således skal en kamp – ifølge reglementet – udsættes, hvis to ud af en klubs tre målmænd, heriblandt den med mest spilletid, tester positiv.

Det er tilfældet i KV Mechelen, men U21-spillere bliver ikke talt med, og da en af klubbens smittede målmænd blot er 20 år, tæller han altså ikke med.

Kampen står til at skulle starte 16.15, men det bliver altså formentlig kun OH Leuven, der dukker op til kampstart. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Kæmpebud på 16-årig

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Canada – Marokko

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

FCK jagter Jacob Bruun Larsen