Tidligere Barcelona-spiller i ekstase over Priske

Brian Priske har vendt stemningen i de hollandske medier, hvor han, efter en svingende start, har opnået rigtig gode resultater med Feyenoord.



Brian Priske fik en hård medfart i starten af sæsonen, hvor der blev sat store spørgsmålstegn ved, om han var den rigtige mand til at tage over i Feyenoord, efter at Arne Slot var skiftet til Liverpool.

Resultaterne svigtede, og derfor blev der meget hurtigt lagt et stort pres på den danske cheftræner.

Men nu ser det hele ud til at være vendt for Brian Priske, der har vundet de seneste fem kampe med den hollandske storklub, heriblandt to flotte sejre i Champions League over Benfica og Girona.

Derfor er der også store roser til Brian Priske fra den tidligere Barcelona- og Ajax-spiller Ibrahim Afellay, der er ekspert på hollandsk tv. Afellay sammenlignede i går situationen i Feyenoord med den i Ajax, hvor Francesco Farioli, ligesom Brian Priske, blev ansat i sommer. Italieneren skulle rette skuden op i Ajax efter en katastrofal sæson, hvor de endte som nummer fem i Eredivisie.

– Jeg synes, at det, som Brian Priske præsterer lige nu i Feyenoord, er langt bedre end det, Francesco Farioli præsterer i Ajax. I Ajax kunne situationen ikke have været værre (end sidste sæson, red.), mens Arne Slot overpræsterede med Feyenoord.

– Når en træner som ham og flere afgørende spillere, der også leverede på højt niveau, forlader klubben, er det svært at efterfølge ham og skabe så gode præstationer, som Feyenoord har gjort på det seneste, sagde Ibrahim Afellay søndag i det hollandske fodboldprogram Studio Voetbal om den kovending, Brian Priske har foretaget resultatmæssigt på det seneste.

De to klubber ligger ellers side om side i Eredivisie med 19 point hver, Ajax har bare spillet en kamp mindre end Feyenoord.

Begge hold må dog kigge langt efter førstepladsen, som PSV Eindhoven indtager med maksimumpoint efter 10 runder. Spørgsmålet er så, om Feyenoord og Ajax overhovedet har en chance for at spille sig ind i mesterskabskampen.

PSV Eindhoven var nemlig også meget suveræne i sidste sæson, hvor den tidligere firmaklub fra elektronikgiganten Philips kun tabte en enkelt ligakamp.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage