Tidligere Barcelona-spiller i ekstase over Priske

Brian Priske har vendt stemningen i de hollandske medier, hvor han, efter en svingende start, har opnået rigtig gode resultater med Feyenoord.



Brian Priske fik en hård medfart i starten af sæsonen, hvor der blev sat store spørgsmålstegn ved, om han var den rigtige mand til at tage over i Feyenoord, efter at Arne Slot var skiftet til Liverpool.

Resultaterne svigtede, og derfor blev der meget hurtigt lagt et stort pres på den danske cheftræner.

Men nu ser det hele ud til at være vendt for Brian Priske, der har vundet de seneste fem kampe med den hollandske storklub, heriblandt to flotte sejre i Champions League over Benfica og Girona.

Derfor er der også store roser til Brian Priske fra den tidligere Barcelona- og Ajax-spiller Ibrahim Afellay, der er ekspert på hollandsk tv. Afellay sammenlignede i går situationen i Feyenoord med den i Ajax, hvor Francesco Farioli, ligesom Brian Priske, blev ansat i sommer. Italieneren skulle rette skuden op i Ajax efter en katastrofal sæson, hvor de endte som nummer fem i Eredivisie.

– Jeg synes, at det, som Brian Priske præsterer lige nu i Feyenoord, er langt bedre end det, Francesco Farioli præsterer i Ajax. I Ajax kunne situationen ikke have været værre (end sidste sæson, red.), mens Arne Slot overpræsterede med Feyenoord.

– Når en træner som ham og flere afgørende spillere, der også leverede på højt niveau, forlader klubben, er det svært at efterfølge ham og skabe så gode præstationer, som Feyenoord har gjort på det seneste, sagde Ibrahim Afellay søndag i det hollandske fodboldprogram Studio Voetbal om den kovending, Brian Priske har foretaget resultatmæssigt på det seneste.

De to klubber ligger ellers side om side i Eredivisie med 19 point hver, Ajax har bare spillet en kamp mindre end Feyenoord.

Begge hold må dog kigge langt efter førstepladsen, som PSV Eindhoven indtager med maksimumpoint efter 10 runder. Spørgsmålet er så, om Feyenoord og Ajax overhovedet har en chance for at spille sig ind i mesterskabskampen.

PSV Eindhoven var nemlig også meget suveræne i sidste sæson, hvor den tidligere firmaklub fra elektronikgiganten Philips kun tabte en enkelt ligakamp.





Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brøndby-fans sender åbent brev



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Silkeborg IF – OB

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Sønderjyske – Viborg FF

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Cooper gav hård og ærlig besked

Arsenal snublede i guldkampen

Barcelona klager til UEFA

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

AGF snubler i guldkampen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Tottenham under stregen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Chelsea – Manchester City

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg