Tidligere Barcelona-spiller i ekstase over Priske

Brian Priske har vendt stemningen i de hollandske medier, hvor han, efter en svingende start, har opnået rigtig gode resultater med Feyenoord.



Brian Priske fik en hård medfart i starten af sæsonen, hvor der blev sat store spørgsmålstegn ved, om han var den rigtige mand til at tage over i Feyenoord, efter at Arne Slot var skiftet til Liverpool.

Resultaterne svigtede, og derfor blev der meget hurtigt lagt et stort pres på den danske cheftræner.

Men nu ser det hele ud til at være vendt for Brian Priske, der har vundet de seneste fem kampe med den hollandske storklub, heriblandt to flotte sejre i Champions League over Benfica og Girona.

Derfor er der også store roser til Brian Priske fra den tidligere Barcelona- og Ajax-spiller Ibrahim Afellay, der er ekspert på hollandsk tv. Afellay sammenlignede i går situationen i Feyenoord med den i Ajax, hvor Francesco Farioli, ligesom Brian Priske, blev ansat i sommer. Italieneren skulle rette skuden op i Ajax efter en katastrofal sæson, hvor de endte som nummer fem i Eredivisie.

– Jeg synes, at det, som Brian Priske præsterer lige nu i Feyenoord, er langt bedre end det, Francesco Farioli præsterer i Ajax. I Ajax kunne situationen ikke have været værre (end sidste sæson, red.), mens Arne Slot overpræsterede med Feyenoord.

– Når en træner som ham og flere afgørende spillere, der også leverede på højt niveau, forlader klubben, er det svært at efterfølge ham og skabe så gode præstationer, som Feyenoord har gjort på det seneste, sagde Ibrahim Afellay søndag i det hollandske fodboldprogram Studio Voetbal om den kovending, Brian Priske har foretaget resultatmæssigt på det seneste.

De to klubber ligger ellers side om side i Eredivisie med 19 point hver, Ajax har bare spillet en kamp mindre end Feyenoord.

Begge hold må dog kigge langt efter førstepladsen, som PSV Eindhoven indtager med maksimumpoint efter 10 runder. Spørgsmålet er så, om Feyenoord og Ajax overhovedet har en chance for at spille sig ind i mesterskabskampen.

PSV Eindhoven var nemlig også meget suveræne i sidste sæson, hvor den tidligere firmaklub fra elektronikgiganten Philips kun tabte en enkelt ligakamp.





Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb




LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

– Det er forfærdeligt

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Brøndby-profil skadet

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I chok over Tottenham



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

– Kunne godt ende i noget værre ballade

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Arbejder på angriber-exit

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Legender med dyster melding

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Danskerklub meldes interesseret

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det