Brian Priske fik en hård medfart i starten af sæsonen, hvor der blev sat store spørgsmålstegn ved, om han var den rigtige mand til at tage over i Feyenoord, efter at Arne Slot var skiftet til Liverpool.
Resultaterne svigtede, og derfor blev der meget hurtigt lagt et stort pres på den danske cheftræner.
Men nu ser det hele ud til at være vendt for Brian Priske, der har vundet de seneste fem kampe med den hollandske storklub, heriblandt to flotte sejre i Champions League over Benfica og Girona.
Derfor er der også store roser til Brian Priske fra den tidligere Barcelona- og Ajax-spiller Ibrahim Afellay, der er ekspert på hollandsk tv. Afellay sammenlignede i går situationen i Feyenoord med den i Ajax, hvor Francesco Farioli, ligesom Brian Priske, blev ansat i sommer. Italieneren skulle rette skuden op i Ajax efter en katastrofal sæson, hvor de endte som nummer fem i Eredivisie.
– Jeg synes, at det, som Brian Priske præsterer lige nu i Feyenoord, er langt bedre end det, Francesco Farioli præsterer i Ajax. I Ajax kunne situationen ikke have været værre (end sidste sæson, red.), mens Arne Slot overpræsterede med Feyenoord.
– Når en træner som ham og flere afgørende spillere, der også leverede på højt niveau, forlader klubben, er det svært at efterfølge ham og skabe så gode præstationer, som Feyenoord har gjort på det seneste, sagde Ibrahim Afellay søndag i det hollandske fodboldprogram Studio Voetbal om den kovending, Brian Priske har foretaget resultatmæssigt på det seneste.
De to klubber ligger ellers side om side i Eredivisie med 19 point hver, Ajax har bare spillet en kamp mindre end Feyenoord.
Begge hold må dog kigge langt efter førstepladsen, som PSV Eindhoven indtager med maksimumpoint efter 10 runder. Spørgsmålet er så, om Feyenoord og Ajax overhovedet har en chance for at spille sig ind i mesterskabskampen.
PSV Eindhoven var nemlig også meget suveræne i sidste sæson, hvor den tidligere firmaklub fra elektronikgiganten Philips kun tabte en enkelt ligakamp.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
I chok over Nicolai Poulsen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Albert Grønbæk skifter agent
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle