Tidligere Barcelona-spiller i ekstase over Priske

Brian Priske har vendt stemningen i de hollandske medier, hvor han, efter en svingende start, har opnået rigtig gode resultater med Feyenoord.



Brian Priske fik en hård medfart i starten af sæsonen, hvor der blev sat store spørgsmålstegn ved, om han var den rigtige mand til at tage over i Feyenoord, efter at Arne Slot var skiftet til Liverpool.

Resultaterne svigtede, og derfor blev der meget hurtigt lagt et stort pres på den danske cheftræner.

Men nu ser det hele ud til at være vendt for Brian Priske, der har vundet de seneste fem kampe med den hollandske storklub, heriblandt to flotte sejre i Champions League over Benfica og Girona.

Derfor er der også store roser til Brian Priske fra den tidligere Barcelona- og Ajax-spiller Ibrahim Afellay, der er ekspert på hollandsk tv. Afellay sammenlignede i går situationen i Feyenoord med den i Ajax, hvor Francesco Farioli, ligesom Brian Priske, blev ansat i sommer. Italieneren skulle rette skuden op i Ajax efter en katastrofal sæson, hvor de endte som nummer fem i Eredivisie.

– Jeg synes, at det, som Brian Priske præsterer lige nu i Feyenoord, er langt bedre end det, Francesco Farioli præsterer i Ajax. I Ajax kunne situationen ikke have været værre (end sidste sæson, red.), mens Arne Slot overpræsterede med Feyenoord.

– Når en træner som ham og flere afgørende spillere, der også leverede på højt niveau, forlader klubben, er det svært at efterfølge ham og skabe så gode præstationer, som Feyenoord har gjort på det seneste, sagde Ibrahim Afellay søndag i det hollandske fodboldprogram Studio Voetbal om den kovending, Brian Priske har foretaget resultatmæssigt på det seneste.

De to klubber ligger ellers side om side i Eredivisie med 19 point hver, Ajax har bare spillet en kamp mindre end Feyenoord.

Begge hold må dog kigge langt efter førstepladsen, som PSV Eindhoven indtager med maksimumpoint efter 10 runder. Spørgsmålet er så, om Feyenoord og Ajax overhovedet har en chance for at spille sig ind i mesterskabskampen.

PSV Eindhoven var nemlig også meget suveræne i sidste sæson, hvor den tidligere firmaklub fra elektronikgiganten Philips kun tabte en enkelt ligakamp.



Kæmpetransfer i sommer – nu er dansker på vej væk

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk bomber med vildt mål i England

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Arsenal ansætter dansk toptræner

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bach Bak i svime over Uhre

Går langt ned i løn

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Thomas Frank mærker fuld opbakning

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

– Lange forhandlinger med FC København

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr