Tidligere SL-boss stopper: Vi betyder noget igen

Den tidligere Esbjerg-boss Ted van Leeuwen stopper i NEC Nijmegen, der ser ud til at have genetableret sig i den bedste hollandske række.



Han sagde op i april, men blev alligevel overtalt til at tage transfervinduet ud, men nu siger tidligere Esbjerg fB-boss Ted van Leeuwen snart stop i den hollandske klub NEC Nijmegen.

Klubben, der har tre danskere i truppen i form af Lasse Schöne, Magnus Mattsson og Mikkel Duelund, er efterladt et bedre sted, end den var, da Ten van Leeuwen satte sig i direktørstolen, mener han selv.

NEC rykkede i 2017 ud af den bedste hollandske række, og først i sidste sæson var man tilbage på øverste hylde i Holland, hvor det blev til en fin 11. plads. Også i denne sæson er man nummer 11 efter syv runder.

– NEC kan ikke længere sammenlignes med klubben fra for atten måneder siden. Med alles hjælp har meget ændret sig til det bedre. Ikke alene er NEC rykket op, men hele organisationen er blevet bragt op på et Eredivisie-niveau. Både i forhold til faciliteter og i forhold til måden,  der tænkes på. Det er fundamentet og grundlaget. Der er nye omklædningsrum, et nyt fitnesscenter og bedre baner. Dette har sat gang i klubben, hvor der er ny tro og en positiv dynamik. Efter år i mørket skinner et smukt lys på klubben igen. Alle er entusiastiske: NEC betyder noget igen, siger Ted van Leeuwen til klubbens egen hjemmeside.

Han siger videre:

– Alle de erklærede mål er nået. Og hurtigere end forventet. For dem, der har været i branchen så længe, ​​som jeg har, er der ikke meget tiltrækning ved at passe butikken. I min alder tikker tiden bare lidt hurtigere. Klubben er klar til tredje fase af projektet. Og dermedat  tage skridtet mod en fast plads i subtoppen af ​​den hollandske Eredivisie. Det er et realistisk mål.

– I april bad bestyrelsen mig om at tage dette transfervindue med, og jeg var glad for at imødekomme den anmodning. Indtil slutningen af ​​oktober varetager jeg de aktuelle sager. Det er med stor glæde, at jeg ser tilbage på dette projekt. Jeg ønsker alle en masse held og lykke.

Ted van Leeuwen blev ansat som teknisk direktør i feburar 2021, og han stopper altså snart. Han kom til klubben efter et ophold som sportsdirektør i Twente.

Det var fra oktober 2016 til sommeren 2018, at han var sportsdirektør i Esbjerg fB. Dengang var flere ukendte og spændende spillere forbi den vestjyske klub – blandt andre Tsimikas, der nu spiller i Liverpool.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Jagter Christian Nørgaard

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København-boss reagerer på tilråb

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

– Enten FCK eller også stopper han?

Danmark indleder med et brag mod Norge