Tidligere SL-boss stopper: Vi betyder noget igen

Den tidligere Esbjerg-boss Ted van Leeuwen stopper i NEC Nijmegen, der ser ud til at have genetableret sig i den bedste hollandske række.



Han sagde op i april, men blev alligevel overtalt til at tage transfervinduet ud, men nu siger tidligere Esbjerg fB-boss Ted van Leeuwen snart stop i den hollandske klub NEC Nijmegen.

Klubben, der har tre danskere i truppen i form af Lasse Schöne, Magnus Mattsson og Mikkel Duelund, er efterladt et bedre sted, end den var, da Ten van Leeuwen satte sig i direktørstolen, mener han selv.

NEC rykkede i 2017 ud af den bedste hollandske række, og først i sidste sæson var man tilbage på øverste hylde i Holland, hvor det blev til en fin 11. plads. Også i denne sæson er man nummer 11 efter syv runder.

– NEC kan ikke længere sammenlignes med klubben fra for atten måneder siden. Med alles hjælp har meget ændret sig til det bedre. Ikke alene er NEC rykket op, men hele organisationen er blevet bragt op på et Eredivisie-niveau. Både i forhold til faciliteter og i forhold til måden,  der tænkes på. Det er fundamentet og grundlaget. Der er nye omklædningsrum, et nyt fitnesscenter og bedre baner. Dette har sat gang i klubben, hvor der er ny tro og en positiv dynamik. Efter år i mørket skinner et smukt lys på klubben igen. Alle er entusiastiske: NEC betyder noget igen, siger Ted van Leeuwen til klubbens egen hjemmeside.

Han siger videre:

– Alle de erklærede mål er nået. Og hurtigere end forventet. For dem, der har været i branchen så længe, ​​som jeg har, er der ikke meget tiltrækning ved at passe butikken. I min alder tikker tiden bare lidt hurtigere. Klubben er klar til tredje fase af projektet. Og dermedat  tage skridtet mod en fast plads i subtoppen af ​​den hollandske Eredivisie. Det er et realistisk mål.

– I april bad bestyrelsen mig om at tage dette transfervindue med, og jeg var glad for at imødekomme den anmodning. Indtil slutningen af ​​oktober varetager jeg de aktuelle sager. Det er med stor glæde, at jeg ser tilbage på dette projekt. Jeg ønsker alle en masse held og lykke.

Ted van Leeuwen blev ansat som teknisk direktør i feburar 2021, og han stopper altså snart. Han kom til klubben efter et ophold som sportsdirektør i Twente.

Det var fra oktober 2016 til sommeren 2018, at han var sportsdirektør i Esbjerg fB. Dengang var flere ukendte og spændende spillere forbi den vestjyske klub – blandt andre Tsimikas, der nu spiller i Liverpool.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Spændende OB-nyhed

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

AGF – OB

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Silkeborg IF – Viborg FF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

– Han virker frustreret!

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Stjernetransfer på plads alligevel

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner