Tidligere SL-boss stopper: Vi betyder noget igen

Den tidligere Esbjerg-boss Ted van Leeuwen stopper i NEC Nijmegen, der ser ud til at have genetableret sig i den bedste hollandske række.



Han sagde op i april, men blev alligevel overtalt til at tage transfervinduet ud, men nu siger tidligere Esbjerg fB-boss Ted van Leeuwen snart stop i den hollandske klub NEC Nijmegen.

Klubben, der har tre danskere i truppen i form af Lasse Schöne, Magnus Mattsson og Mikkel Duelund, er efterladt et bedre sted, end den var, da Ten van Leeuwen satte sig i direktørstolen, mener han selv.

NEC rykkede i 2017 ud af den bedste hollandske række, og først i sidste sæson var man tilbage på øverste hylde i Holland, hvor det blev til en fin 11. plads. Også i denne sæson er man nummer 11 efter syv runder.

– NEC kan ikke længere sammenlignes med klubben fra for atten måneder siden. Med alles hjælp har meget ændret sig til det bedre. Ikke alene er NEC rykket op, men hele organisationen er blevet bragt op på et Eredivisie-niveau. Både i forhold til faciliteter og i forhold til måden,  der tænkes på. Det er fundamentet og grundlaget. Der er nye omklædningsrum, et nyt fitnesscenter og bedre baner. Dette har sat gang i klubben, hvor der er ny tro og en positiv dynamik. Efter år i mørket skinner et smukt lys på klubben igen. Alle er entusiastiske: NEC betyder noget igen, siger Ted van Leeuwen til klubbens egen hjemmeside.

Han siger videre:

– Alle de erklærede mål er nået. Og hurtigere end forventet. For dem, der har været i branchen så længe, ​​som jeg har, er der ikke meget tiltrækning ved at passe butikken. I min alder tikker tiden bare lidt hurtigere. Klubben er klar til tredje fase af projektet. Og dermedat  tage skridtet mod en fast plads i subtoppen af ​​den hollandske Eredivisie. Det er et realistisk mål.

– I april bad bestyrelsen mig om at tage dette transfervindue med, og jeg var glad for at imødekomme den anmodning. Indtil slutningen af ​​oktober varetager jeg de aktuelle sager. Det er med stor glæde, at jeg ser tilbage på dette projekt. Jeg ønsker alle en masse held og lykke.

Ted van Leeuwen blev ansat som teknisk direktør i feburar 2021, og han stopper altså snart. Han kom til klubben efter et ophold som sportsdirektør i Twente.

Det var fra oktober 2016 til sommeren 2018, at han var sportsdirektør i Esbjerg fB. Dengang var flere ukendte og spændende spillere forbi den vestjyske klub – blandt andre Tsimikas, der nu spiller i Liverpool.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Sunderland jagter dansk guldfugl

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Norge – Senegal

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Frankrig – Irak

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning