Tidligere SL-boss stopper: Vi betyder noget igen

Den tidligere Esbjerg-boss Ted van Leeuwen stopper i NEC Nijmegen, der ser ud til at have genetableret sig i den bedste hollandske række.



Han sagde op i april, men blev alligevel overtalt til at tage transfervinduet ud, men nu siger tidligere Esbjerg fB-boss Ted van Leeuwen snart stop i den hollandske klub NEC Nijmegen.

Klubben, der har tre danskere i truppen i form af Lasse Schöne, Magnus Mattsson og Mikkel Duelund, er efterladt et bedre sted, end den var, da Ten van Leeuwen satte sig i direktørstolen, mener han selv.

NEC rykkede i 2017 ud af den bedste hollandske række, og først i sidste sæson var man tilbage på øverste hylde i Holland, hvor det blev til en fin 11. plads. Også i denne sæson er man nummer 11 efter syv runder.

– NEC kan ikke længere sammenlignes med klubben fra for atten måneder siden. Med alles hjælp har meget ændret sig til det bedre. Ikke alene er NEC rykket op, men hele organisationen er blevet bragt op på et Eredivisie-niveau. Både i forhold til faciliteter og i forhold til måden,  der tænkes på. Det er fundamentet og grundlaget. Der er nye omklædningsrum, et nyt fitnesscenter og bedre baner. Dette har sat gang i klubben, hvor der er ny tro og en positiv dynamik. Efter år i mørket skinner et smukt lys på klubben igen. Alle er entusiastiske: NEC betyder noget igen, siger Ted van Leeuwen til klubbens egen hjemmeside.

Han siger videre:

– Alle de erklærede mål er nået. Og hurtigere end forventet. For dem, der har været i branchen så længe, ​​som jeg har, er der ikke meget tiltrækning ved at passe butikken. I min alder tikker tiden bare lidt hurtigere. Klubben er klar til tredje fase af projektet. Og dermedat  tage skridtet mod en fast plads i subtoppen af ​​den hollandske Eredivisie. Det er et realistisk mål.

– I april bad bestyrelsen mig om at tage dette transfervindue med, og jeg var glad for at imødekomme den anmodning. Indtil slutningen af ​​oktober varetager jeg de aktuelle sager. Det er med stor glæde, at jeg ser tilbage på dette projekt. Jeg ønsker alle en masse held og lykke.

Ted van Leeuwen blev ansat som teknisk direktør i feburar 2021, og han stopper altså snart. Han kom til klubben efter et ophold som sportsdirektør i Twente.

Det var fra oktober 2016 til sommeren 2018, at han var sportsdirektør i Esbjerg fB. Dengang var flere ukendte og spændende spillere forbi den vestjyske klub – blandt andre Tsimikas, der nu spiller i Liverpool.



‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Bekræfter FC København-historie

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’