Anders Dreyer skifter til danskerglade hollændere: Kan få lyndebut

Den danske U21-landsholdsspiller Anders Dreyer skifter til Heerenveen på en lejeaftale, forstår tipsbladet.dk.



I foråret var han udlejet til skotske St. Mirren, og nu kan den danske U21-landsholdsspiller Anders Dreyer pakke tasken igen – der venter nemlig endnu en sæson med en udlejning.

Tipsbladet.dk kan afsløre, at den 21-årige offensivspiller i den kommende sæson spiller for hollandske Heerenveen, og her får Anders Dreyer muligheden for at tale lidt dansk. Heerenveen har tidligere OB’er Daniel Høegh som anfører, og Dreyer bliver også holdkammerat med den tidligere FC Nordsjælland-forsvarer Andreas Skovgaard, angrebstalentet Jens Odgaard og tidligere Viborg-spiller Emil Frederiksen.

Anders Dreyer, der i sommeren 2018 blev solgt for et stort millionbeløb fra Esbjerg fB til engelske Brighton, får dermed muligheden for at få den førsteholdsfodbold, der er så vigtig i forhold til at fortsætte udviklingen og få erfaring fra øverste hylde.

U21-landsholdsspilleren kan ende med en lyndebut, for han er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i spil til Heerenveens opgør lørdag i Eredivisie mod FC Twente, der afvikles på Heerenveens hjemmebane, Abe Lenstra Stadion.

I øjeblikket ligger det hollandske mandskab nummer ni i ligaen med fire point efter tre kampe, og offensivspilleren Anders Dreyer – der kan spille alle de offensive pladser – skal være med til at sikre, at klubben ender i den bedre halvdel af rækken. Klubben placerede sig i sidste sæson som nummer 11 og har hentet midterplaceringer de seneste fem sæsoner. 

Heerenveen er i sandhed en danskerklub, for klubben har mange gange tidligere været rugekasse for danske talenter. Det var i Heerenveen, at Jon Dahl Tomasson startede sin udenlandskarriere, og så har klubben gennem årene haft spillere som Ole Tobiasen, Daniel Jensen og Jakob Poulsen i truppen.

Anders Dreyer spillede i foråret 11 førsteholdskampe for St. Mirren FC – det blev til en enkelt scoring og fire oplæg – mens han i efteråret 2018 spillede for Brightons reservehold.

Dreyer var for lidt mere end et år siden hovedårsagen til, at Esbjerg rykkede i Superligaen, da han scorede alle tre mål i den afgørende playoffkamp mod Silkeborg om en Superliga-billet. I alt nåede han at lave 23 mål i 48 førsteholdskampe for EfB, inden han blev solgt.

Det er ventet, at aftalen mellem parterne bliver præsenteret senere fredag.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Her kan du se FC København mod Viborg FF

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afslører “useriøst bud” fra FC København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Nægtet Brøndby-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Thomas Frank fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?