Anders Dreyer skifter til danskerglade hollændere: Kan få lyndebut

Den danske U21-landsholdsspiller Anders Dreyer skifter til Heerenveen på en lejeaftale, forstår tipsbladet.dk.



I foråret var han udlejet til skotske St. Mirren, og nu kan den danske U21-landsholdsspiller Anders Dreyer pakke tasken igen – der venter nemlig endnu en sæson med en udlejning.

Tipsbladet.dk kan afsløre, at den 21-årige offensivspiller i den kommende sæson spiller for hollandske Heerenveen, og her får Anders Dreyer muligheden for at tale lidt dansk. Heerenveen har tidligere OB’er Daniel Høegh som anfører, og Dreyer bliver også holdkammerat med den tidligere FC Nordsjælland-forsvarer Andreas Skovgaard, angrebstalentet Jens Odgaard og tidligere Viborg-spiller Emil Frederiksen.

Anders Dreyer, der i sommeren 2018 blev solgt for et stort millionbeløb fra Esbjerg fB til engelske Brighton, får dermed muligheden for at få den førsteholdsfodbold, der er så vigtig i forhold til at fortsætte udviklingen og få erfaring fra øverste hylde.

U21-landsholdsspilleren kan ende med en lyndebut, for han er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i spil til Heerenveens opgør lørdag i Eredivisie mod FC Twente, der afvikles på Heerenveens hjemmebane, Abe Lenstra Stadion.

I øjeblikket ligger det hollandske mandskab nummer ni i ligaen med fire point efter tre kampe, og offensivspilleren Anders Dreyer – der kan spille alle de offensive pladser – skal være med til at sikre, at klubben ender i den bedre halvdel af rækken. Klubben placerede sig i sidste sæson som nummer 11 og har hentet midterplaceringer de seneste fem sæsoner. 

Heerenveen er i sandhed en danskerklub, for klubben har mange gange tidligere været rugekasse for danske talenter. Det var i Heerenveen, at Jon Dahl Tomasson startede sin udenlandskarriere, og så har klubben gennem årene haft spillere som Ole Tobiasen, Daniel Jensen og Jakob Poulsen i truppen.

Anders Dreyer spillede i foråret 11 førsteholdskampe for St. Mirren FC – det blev til en enkelt scoring og fire oplæg – mens han i efteråret 2018 spillede for Brightons reservehold.

Dreyer var for lidt mere end et år siden hovedårsagen til, at Esbjerg rykkede i Superligaen, da han scorede alle tre mål i den afgørende playoffkamp mod Silkeborg om en Superliga-billet. I alt nåede han at lave 23 mål i 48 førsteholdskampe for EfB, inden han blev solgt.

Det er ventet, at aftalen mellem parterne bliver præsenteret senere fredag.





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Vil have ham væk fra FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

– Han har måske været lagt lidt på is

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

23 røde kort i vanvidskamp

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Newcastle – Barcelona

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!