I foråret var han udlejet til skotske St. Mirren, og nu kan den danske U21-landsholdsspiller Anders Dreyer pakke tasken igen – der venter nemlig endnu en sæson med en udlejning.
Tipsbladet.dk kan afsløre, at den 21-årige offensivspiller i den kommende sæson spiller for hollandske Heerenveen, og her får Anders Dreyer muligheden for at tale lidt dansk. Heerenveen har tidligere OB’er Daniel Høegh som anfører, og Dreyer bliver også holdkammerat med den tidligere FC Nordsjælland-forsvarer Andreas Skovgaard, angrebstalentet Jens Odgaard og tidligere Viborg-spiller Emil Frederiksen.
Anders Dreyer, der i sommeren 2018 blev solgt for et stort millionbeløb fra Esbjerg fB til engelske Brighton, får dermed muligheden for at få den førsteholdsfodbold, der er så vigtig i forhold til at fortsætte udviklingen og få erfaring fra øverste hylde.
U21-landsholdsspilleren kan ende med en lyndebut, for han er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger i spil til Heerenveens opgør lørdag i Eredivisie mod FC Twente, der afvikles på Heerenveens hjemmebane, Abe Lenstra Stadion.
I øjeblikket ligger det hollandske mandskab nummer ni i ligaen med fire point efter tre kampe, og offensivspilleren Anders Dreyer – der kan spille alle de offensive pladser – skal være med til at sikre, at klubben ender i den bedre halvdel af rækken. Klubben placerede sig i sidste sæson som nummer 11 og har hentet midterplaceringer de seneste fem sæsoner.
Heerenveen er i sandhed en danskerklub, for klubben har mange gange tidligere været rugekasse for danske talenter. Det var i Heerenveen, at Jon Dahl Tomasson startede sin udenlandskarriere, og så har klubben gennem årene haft spillere som Ole Tobiasen, Daniel Jensen og Jakob Poulsen i truppen.
Anders Dreyer spillede i foråret 11 førsteholdskampe for St. Mirren FC – det blev til en enkelt scoring og fire oplæg – mens han i efteråret 2018 spillede for Brightons reservehold.
Dreyer var for lidt mere end et år siden hovedårsagen til, at Esbjerg rykkede i Superligaen, da han scorede alle tre mål i den afgørende playoffkamp mod Silkeborg om en Superliga-billet. I alt nåede han at lave 23 mål i 48 førsteholdskampe for EfB, inden han blev solgt.
Det er ventet, at aftalen mellem parterne bliver præsenteret senere fredag.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADETS DOM
