Brian Priske nåede ikke at fuldføre sin første sæson som Feyenoord-cheftræner, da den hollandske storklub mandag besluttede at afskedige den danske træner på baggrund af skuffende resultater i den hjemlige liga.
I pressemeddelelsen fra Feyenoord skrev klubben også om ‘manglende kemi’.
For Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er det trist, at Brian Priske ikke længere skal være Feyenoord-cheftræner.
– Det er brandærgerligt. Jeg kunne godt tænke mig at have set ham lede Feyenoord til store ting i Holland og så sandelig også i Champions League, hvilket jeg synes han har gjort. Men som man kan høre, og som de selv skriver, så har der været nogle forskelligheder omkring måden, man har gjort ting på.
– Jeg synes, at man har kunnet høre dernedefra, at Brian Priske jo er en bestemt type træner, der er meget favnende og som hviler enormt meget i sig selv. Og det har måske været lidt for blødt for den måde, som man har haft brug for i storklubben Feyenoord, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News.
På trods af mandagens fyring er Thomas Gravesen sikker på, at Brian Priske nok skal komme stærkt tilbage i trænerkarrieren.
– For mig er det en trist, trist, trist dag, at Brian Priske ikke kan være træner der. Men jeg er bestemt heller ikke i tvivl om, at Brian Priske går en lys fremtid i møde, for det er en enormt dygtig træner, vi har med at gøre her, siger Thomas Gravesen og fortsætter:
– Det er jo ikke for sjovt, at Feyenoord henter ham. At de simpelthen headhunter ham og køber ham til klubben. Så der er jo en stor træner gemt i Brian Priske. I den rigtige klub, med den rigtige kultur, der vil Brian Priske helt klart blomstre. Det har vi jo også selv set herhjemme i FC Midtjylland.
Feyenoord ligger på femtepladsen i den hollandske liga.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
INTERVIEW