Trist Thomas Gravesen: Det er brandærgerligt

Brian Priske blev mandag fyret i Feyenoord, og det ærgrer Thomas Gravesen.



Brian Priske nåede ikke at fuldføre sin første sæson som Feyenoord-cheftræner, da den hollandske storklub mandag besluttede at afskedige den danske træner på baggrund af skuffende resultater i den hjemlige liga.

I pressemeddelelsen fra Feyenoord skrev klubben også om ‘manglende kemi’.

For Viaplay-ekspert Thomas Gravesen er det trist, at Brian Priske ikke længere skal være Feyenoord-cheftræner.

– Det er brandærgerligt. Jeg kunne godt tænke mig at have set ham lede Feyenoord til store ting i Holland og så sandelig også i Champions League, hvilket jeg synes han har gjort. Men som man kan høre, og som de selv skriver, så har der været nogle forskelligheder omkring måden, man har gjort ting på.

– Jeg synes, at man har kunnet høre dernedefra, at Brian Priske jo er en bestemt type træner, der er meget favnende og som hviler enormt meget i sig selv. Og det har måske været lidt for blødt for den måde, som man har haft brug for i storklubben Feyenoord, siger Thomas Gravesen til Viaplay Sport News.

På trods af mandagens fyring er Thomas Gravesen sikker på, at Brian Priske nok skal komme stærkt tilbage i trænerkarrieren.

– For mig er det en trist, trist, trist dag, at Brian Priske ikke kan være træner der. Men jeg er bestemt heller ikke i tvivl om, at Brian Priske går en lys fremtid i møde, for det er en enormt dygtig træner, vi har med at gøre her, siger Thomas Gravesen og fortsætter:

– Det er jo ikke for sjovt, at Feyenoord henter ham. At de simpelthen headhunter ham og køber ham til klubben. Så der er jo en stor træner gemt i Brian Priske. I den rigtige klub, med den rigtige kultur, der vil Brian Priske helt klart blomstre. Det har vi jo også selv set herhjemme i FC Midtjylland.

Feyenoord ligger på femtepladsen i den hollandske liga.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

De er tilbage i Superligaen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

City holder liv i mesterskabsdrømmen