Onsdag aften bød på en tiltrængt optur for Mikkel Duelund. Den 24-årige dansker startede inde i pokalkampen mod FC Groningen, og her scorede han sit første mål for NEC Nijmegen – et mål, der vel at mærke også sikrede sejren.
Sportsligt har der ellers ikke været meget at glæde sig over for Mikkel Duelund i denne sæson. I efteråret døjede han med en fodskade, der tvang ham til at holde en pause, og siden har han mest været bænket.
Og det har været svært.
– Jeg er meget glad. Det har ikke været en nem sæson for mig indtil videre. Jeg startede sæsonen godt med to assister mod PEC Zwolle, men lidt efter skadede jeg min fod og endte på bænken. Det er irriterende, siger Mikkel Duelund selv til De Gelderlander efter onsdagens pokalsucces.
Skader har været en stor del af danskerens udlandseventyr, siden han forlod FC Midtjylland til fordel for Dynamo Kiev i sommeren 2018.
– Jeg ville gerne starte på en frisk i NEC, men min skade gav mig flashbacks til de sidste par år i Kiev. Det var mentalt meget hårdt, men folkene i NEC har hjulpet mig meget. Jeg kunne tale med hvem som helst. Og ikke kun om fodbold, men om livet. Det var rart. Denne klub prøver virkelig at skabe en familiefølelse, fortæller han.
Mikkel Duelund, 24 år, er blot lejet ud fra Dynamo Kiev til NEC Nijmegen i denne sæson. Der er dog en købsoption med i aftalen, som hollænderne kan benytte sig af, hvis de vil beholde den offensive dansker.
LIVE
VM-LIVE: Første mål sat ind!
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
