Udlandsdansker fik flashbacks: Mentalt hårdt

Mikkel Duelunds sæson i NEC Nijmegen har ikke været en dans på roser, erkender han selv.



Onsdag aften bød på en tiltrængt optur for Mikkel Duelund. Den 24-årige dansker startede inde i pokalkampen mod FC Groningen, og her scorede han sit første mål for NEC Nijmegen – et mål, der vel at mærke også sikrede sejren.

Sportsligt har der ellers ikke været meget at glæde sig over for Mikkel Duelund i denne sæson. I efteråret døjede han med en fodskade, der tvang ham til at holde en pause, og siden har han mest været bænket.

Og det har været svært.

– Jeg er meget glad. Det har ikke været en nem sæson for mig indtil videre. Jeg startede sæsonen godt med to assister mod PEC Zwolle, men lidt efter skadede jeg min fod og endte på bænken. Det er irriterende, siger Mikkel Duelund selv til De Gelderlander efter onsdagens pokalsucces.

Skader har været en stor del af danskerens udlandseventyr, siden han forlod FC Midtjylland til fordel for Dynamo Kiev i sommeren 2018.

– Jeg ville gerne starte på en frisk i NEC, men min skade gav mig flashbacks til de sidste par år i Kiev. Det var mentalt meget hårdt, men folkene i NEC har hjulpet mig meget. Jeg kunne tale med hvem som helst. Og ikke kun om fodbold, men om livet. Det var rart. Denne klub prøver virkelig at skabe en familiefølelse, fortæller han.

Mikkel Duelund, 24 år, er blot lejet ud fra Dynamo Kiev til NEC Nijmegen i denne sæson. Der er dog en købsoption med i aftalen, som hollænderne kan benytte sig af, hvis de vil beholde den offensive dansker. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Irak

Frederiksen renser ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Conrad Harder får argentinsk chef

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links