Van Persie vender tilbage: Det bliver rigtig sjovt

Det bliver helt specielt for Robin van Persie, når han møder Brian Priskes Feyenoord lørdag aften.



Lørdag aften brager Brian Priskes Feyenoord og Robin van Persies Heerenveen sammen i Eredivisie.

Opgøret bliver helt specielt for den tidligere hollandske landsholdsspiller, der i sin tid som spiller repræsenterede Feyenoord i intet mindre end 122 kampe.

Derfor ser Robin van Persie frem til kampen, hvor han for første gang i sin trænerkarriere skal jagte en sejr mod Rotterdam-klubben på De Kuip.

– Jeg tror, det bliver rigtig sjovt, på en anden måde end det plejer. Selvfølgelig, fordi jeg har tilbragt det meste af mit liv der i forskellige roller. Som fan, ungdomsspiller, to gange som førsteholdsspiller og som træner.

– Nu står jeg som træner for Heerenveen, og jeg ser meget frem til kampen. Det bliver specielt, når jeg skal gå ud til trænerbænken, men derefter bliver det alvor, fordi det handler om de tre point, siger Robin van Persie til Rijnmond.

Kampen kan gå hen og blive sæsondefinerende for begge hold. Heerenveen kan skabe et stort hul til nedrykningsstregen, mens Feyenoord kan bide sig fast i kampen om medaljerne.

Til opgøret har den tidligere Arsenal- og Manchester United-angriber både identificeret styrker og svagheder ved Brian Priskes mandskab, der har været rimeligt kørende på det seneste efter en sløj sæsonstart.

– Jeg ser en del positive ting fra Feyenoords perspektiv, hvis man kigger på, hvordan de balancerer mellem deres defensiv og offensiv, men der er også flere svagheder, som vi har mulighed for at udnytte.

Robin van Persie har stået i spidsen for Heerenveen siden i sommer og har indtil nu sikret klubben fra det nordlige Holland 13 point i 12 ligakampe.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Marcondes afviser tilbud, men…

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Interessant melding om VM-profil

Tunesien – Japan

Uruguay – Kap Verde

Ecuador – Curacao

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller