Lørdag aften brager Brian Priskes Feyenoord og Robin van Persies Heerenveen sammen i Eredivisie.
Opgøret bliver helt specielt for den tidligere hollandske landsholdsspiller, der i sin tid som spiller repræsenterede Feyenoord i intet mindre end 122 kampe.
Derfor ser Robin van Persie frem til kampen, hvor han for første gang i sin trænerkarriere skal jagte en sejr mod Rotterdam-klubben på De Kuip.
– Jeg tror, det bliver rigtig sjovt, på en anden måde end det plejer. Selvfølgelig, fordi jeg har tilbragt det meste af mit liv der i forskellige roller. Som fan, ungdomsspiller, to gange som førsteholdsspiller og som træner.
– Nu står jeg som træner for Heerenveen, og jeg ser meget frem til kampen. Det bliver specielt, når jeg skal gå ud til trænerbænken, men derefter bliver det alvor, fordi det handler om de tre point, siger Robin van Persie til Rijnmond.
Kampen kan gå hen og blive sæsondefinerende for begge hold. Heerenveen kan skabe et stort hul til nedrykningsstregen, mens Feyenoord kan bide sig fast i kampen om medaljerne.
Til opgøret har den tidligere Arsenal- og Manchester United-angriber både identificeret styrker og svagheder ved Brian Priskes mandskab, der har været rimeligt kørende på det seneste efter en sløj sæsonstart.
– Jeg ser en del positive ting fra Feyenoords perspektiv, hvis man kigger på, hvordan de balancerer mellem deres defensiv og offensiv, men der er også flere svagheder, som vi har mulighed for at udnytte.
Robin van Persie har stået i spidsen for Heerenveen siden i sommer og har indtil nu sikret klubben fra det nordlige Holland 13 point i 12 ligakampe.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Succestræner død af kræft
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT