Van Persie vender tilbage: Det bliver rigtig sjovt

Det bliver helt specielt for Robin van Persie, når han møder Brian Priskes Feyenoord lørdag aften.



Lørdag aften brager Brian Priskes Feyenoord og Robin van Persies Heerenveen sammen i Eredivisie.

Opgøret bliver helt specielt for den tidligere hollandske landsholdsspiller, der i sin tid som spiller repræsenterede Feyenoord i intet mindre end 122 kampe.

Derfor ser Robin van Persie frem til kampen, hvor han for første gang i sin trænerkarriere skal jagte en sejr mod Rotterdam-klubben på De Kuip.

– Jeg tror, det bliver rigtig sjovt, på en anden måde end det plejer. Selvfølgelig, fordi jeg har tilbragt det meste af mit liv der i forskellige roller. Som fan, ungdomsspiller, to gange som førsteholdsspiller og som træner.

– Nu står jeg som træner for Heerenveen, og jeg ser meget frem til kampen. Det bliver specielt, når jeg skal gå ud til trænerbænken, men derefter bliver det alvor, fordi det handler om de tre point, siger Robin van Persie til Rijnmond.

Kampen kan gå hen og blive sæsondefinerende for begge hold. Heerenveen kan skabe et stort hul til nedrykningsstregen, mens Feyenoord kan bide sig fast i kampen om medaljerne.

Til opgøret har den tidligere Arsenal- og Manchester United-angriber både identificeret styrker og svagheder ved Brian Priskes mandskab, der har været rimeligt kørende på det seneste efter en sløj sæsonstart.

– Jeg ser en del positive ting fra Feyenoords perspektiv, hvis man kigger på, hvordan de balancerer mellem deres defensiv og offensiv, men der er også flere svagheder, som vi har mulighed for at udnytte.

Robin van Persie har stået i spidsen for Heerenveen siden i sommer og har indtil nu sikret klubben fra det nordlige Holland 13 point i 12 ligakampe.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

AC Milan kigger på dansker

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby