Van Persie vender tilbage: Det bliver rigtig sjovt

Det bliver helt specielt for Robin van Persie, når han møder Brian Priskes Feyenoord lørdag aften.



Lørdag aften brager Brian Priskes Feyenoord og Robin van Persies Heerenveen sammen i Eredivisie.

Opgøret bliver helt specielt for den tidligere hollandske landsholdsspiller, der i sin tid som spiller repræsenterede Feyenoord i intet mindre end 122 kampe.

Derfor ser Robin van Persie frem til kampen, hvor han for første gang i sin trænerkarriere skal jagte en sejr mod Rotterdam-klubben på De Kuip.

– Jeg tror, det bliver rigtig sjovt, på en anden måde end det plejer. Selvfølgelig, fordi jeg har tilbragt det meste af mit liv der i forskellige roller. Som fan, ungdomsspiller, to gange som førsteholdsspiller og som træner.

– Nu står jeg som træner for Heerenveen, og jeg ser meget frem til kampen. Det bliver specielt, når jeg skal gå ud til trænerbænken, men derefter bliver det alvor, fordi det handler om de tre point, siger Robin van Persie til Rijnmond.

Kampen kan gå hen og blive sæsondefinerende for begge hold. Heerenveen kan skabe et stort hul til nedrykningsstregen, mens Feyenoord kan bide sig fast i kampen om medaljerne.

Til opgøret har den tidligere Arsenal- og Manchester United-angriber både identificeret styrker og svagheder ved Brian Priskes mandskab, der har været rimeligt kørende på det seneste efter en sløj sæsonstart.

– Jeg ser en del positive ting fra Feyenoords perspektiv, hvis man kigger på, hvordan de balancerer mellem deres defensiv og offensiv, men der er også flere svagheder, som vi har mulighed for at udnytte.

Robin van Persie har stået i spidsen for Heerenveen siden i sommer og har indtil nu sikret klubben fra det nordlige Holland 13 point i 12 ligakampe.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Nu er der nyt om Robert Skov