Vild med dansk stjerne: Han er den bedste!

Anderlecht er tilbage i toppen af belgisk fodbold anført af en stjerneparade af danske fodboldspillere, som har taget det fodboldgale land med storm.



Anderlecht er gået fra en skuffende 11. plads i sidste sæson til nu at spille med om mesterskabet.

Deres aktuelle placering som to'er flugter i langt højere grad med klubbens og fansenes selvforståelse af Anderlecht, der anført af Brian Riemer på sidelinjen og Jesper Fredberg som fodbolddirektør har fået skuden på ret køl igen.

Det skyldes blandt andet et hæsblæsende sommertransfervindue, hvor Anderelcht hentede flere prominente navne som Thomas Delaney, Kasper Schmeichel, Thorgan Hazard og Kasper Dolberg.

Alle er blevet profiler i belgiernes startopstilling, og det gælder også Kasper Dolberg, der efter et par svære år har genfundet målformen. Faktisk peger nogle på ham som ligaens bedste angriber.

Det gælder Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, der mener, at den blonde dansker er meget mere end en målscorer og af den grund stryger til tops på hans liste.

– Giv mig Kasper Dolberg. Han er den bedste. Der er en ide bag alt det, han gør. Derudover hjælper han andre med at blive bedre gennem sin måde at spille på. Jeg ser ikke de kvaliteter hos Denkey, siger Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, til HUMO.

Med 13 fuldtræffere er Kasper Dolberg på syvendepladsen et stykke efter Belgiens målkonge Kévin Denkey med 25 scoringer. Kasper Dolberg har dog langt flere kvaliteter end blot at være målscorer.

– Han har styr på bolden og vælger gode positioner. Han har styr på de mindste muligheder i de afgørende situationer. Som modstander skal du være meget opmærksom på ham. Det skaber rum for andre spillere – Hazard og Dreyer, siger han til HUMO.

Den tidligere Everton-spiller Tomasz Radzinski sidder også i panelet hos HUMO og er faktisk svært overrasket over, at Anderlecht på så kort tid er blevet en velsmurt maskine.

– Du kan ikke bare pege på én spiller. Da de lavede de her usædvanlige handler mod slutningen af transfervinduet, så jeg det som en manøvre til at tilgodese fansene. Jeg havde aldrig set den komme, at de ville udvikle sig til at blive titeludfordrere. Det er de nu. Uden at spille godt har Anderlecht overrasket alt og alle.

Lykkes det Anderlecht at vinde titlen vil det være deres første mesterskab i syv år. Aktuelt er Anderlecht på en delt førsteplads med Royal Union SG.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nørgaard kommenterer exitrygte

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Vil væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kræver fuldstændig vanvittig løn

‘FCK er nødt til at lytte’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Medie: FC København nægter

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Deler transfernyt om Andreas Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Storklub har taget kontakt

Transferudmelding fra Vallys

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’