Anderlecht er gået fra en skuffende 11. plads i sidste sæson til nu at spille med om mesterskabet.
Deres aktuelle placering som to'er flugter i langt højere grad med klubbens og fansenes selvforståelse af Anderlecht, der anført af Brian Riemer på sidelinjen og Jesper Fredberg som fodbolddirektør har fået skuden på ret køl igen.
Det skyldes blandt andet et hæsblæsende sommertransfervindue, hvor Anderelcht hentede flere prominente navne som Thomas Delaney, Kasper Schmeichel, Thorgan Hazard og Kasper Dolberg.
Alle er blevet profiler i belgiernes startopstilling, og det gælder også Kasper Dolberg, der efter et par svære år har genfundet målformen. Faktisk peger nogle på ham som ligaens bedste angriber.
Det gælder Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, der mener, at den blonde dansker er meget mere end en målscorer og af den grund stryger til tops på hans liste.
– Giv mig Kasper Dolberg. Han er den bedste. Der er en ide bag alt det, han gør. Derudover hjælper han andre med at blive bedre gennem sin måde at spille på. Jeg ser ikke de kvaliteter hos Denkey, siger Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, til HUMO.
Med 13 fuldtræffere er Kasper Dolberg på syvendepladsen et stykke efter Belgiens målkonge Kévin Denkey med 25 scoringer. Kasper Dolberg har dog langt flere kvaliteter end blot at være målscorer.
– Han har styr på bolden og vælger gode positioner. Han har styr på de mindste muligheder i de afgørende situationer. Som modstander skal du være meget opmærksom på ham. Det skaber rum for andre spillere – Hazard og Dreyer, siger han til HUMO.
Den tidligere Everton-spiller Tomasz Radzinski sidder også i panelet hos HUMO og er faktisk svært overrasket over, at Anderlecht på så kort tid er blevet en velsmurt maskine.
– Du kan ikke bare pege på én spiller. Da de lavede de her usædvanlige handler mod slutningen af transfervinduet, så jeg det som en manøvre til at tilgodese fansene. Jeg havde aldrig set den komme, at de ville udvikle sig til at blive titeludfordrere. Det er de nu. Uden at spille godt har Anderlecht overrasket alt og alle.
Lykkes det Anderlecht at vinde titlen vil det være deres første mesterskab i syv år. Aktuelt er Anderlecht på en delt førsteplads med Royal Union SG.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE