Vild med dansk stjerne: Han er den bedste!

Anderlecht er tilbage i toppen af belgisk fodbold anført af en stjerneparade af danske fodboldspillere, som har taget det fodboldgale land med storm.



Anderlecht er gået fra en skuffende 11. plads i sidste sæson til nu at spille med om mesterskabet.

Deres aktuelle placering som to'er flugter i langt højere grad med klubbens og fansenes selvforståelse af Anderlecht, der anført af Brian Riemer på sidelinjen og Jesper Fredberg som fodbolddirektør har fået skuden på ret køl igen.

Det skyldes blandt andet et hæsblæsende sommertransfervindue, hvor Anderelcht hentede flere prominente navne som Thomas Delaney, Kasper Schmeichel, Thorgan Hazard og Kasper Dolberg.

Alle er blevet profiler i belgiernes startopstilling, og det gælder også Kasper Dolberg, der efter et par svære år har genfundet målformen. Faktisk peger nogle på ham som ligaens bedste angriber.

Det gælder Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, der mener, at den blonde dansker er meget mere end en målscorer og af den grund stryger til tops på hans liste.

– Giv mig Kasper Dolberg. Han er den bedste. Der er en ide bag alt det, han gør. Derudover hjælper han andre med at blive bedre gennem sin måde at spille på. Jeg ser ikke de kvaliteter hos Denkey, siger Belgiens U21-landstræner, Olivier Deschacht, til HUMO.

Med 13 fuldtræffere er Kasper Dolberg på syvendepladsen et stykke efter Belgiens målkonge Kévin Denkey med 25 scoringer. Kasper Dolberg har dog langt flere kvaliteter end blot at være målscorer.

– Han har styr på bolden og vælger gode positioner. Han har styr på de mindste muligheder i de afgørende situationer. Som modstander skal du være meget opmærksom på ham. Det skaber rum for andre spillere – Hazard og Dreyer, siger han til HUMO.

Den tidligere Everton-spiller Tomasz Radzinski sidder også i panelet hos HUMO og er faktisk svært overrasket over, at Anderlecht på så kort tid er blevet en velsmurt maskine.

– Du kan ikke bare pege på én spiller. Da de lavede de her usædvanlige handler mod slutningen af transfervinduet, så jeg det som en manøvre til at tilgodese fansene. Jeg havde aldrig set den komme, at de ville udvikle sig til at blive titeludfordrere. Det er de nu. Uden at spille godt har Anderlecht overrasket alt og alle.

Lykkes det Anderlecht at vinde titlen vil det være deres første mesterskab i syv år. Aktuelt er Anderlecht på en delt førsteplads med Royal Union SG.





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

FC København – FC Fredericia

Topchef får nyt job i FCK



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Benhård Brian Riemer-melding

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Afslører vild transfer-historie

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Millionregn over FC Midtjylland

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

“Ingen er uerstattelige”

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Det er dramatisk!’

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark