Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.
Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.
I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.
– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.
Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.
Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.
“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”
“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.
Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
FCK-boss kan snart præsentere noget
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
Mareridt for FC Augsburg
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
