Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.
Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.
I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.
– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.
Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.
Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.
“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”
“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.
Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
