Voldsom strid: Overvejer sag mod stortalent

Mohamed Ihattaren har raget uklar med Sampdoria. Nu kan samarbejdet få et retsligt efterspil.



Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.

Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.

I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.

– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.

Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.

Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.

“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”

“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.

Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.  





Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Skuffer igen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

‘Køb ikke Franculino Djú’

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Vejen tilbage?

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker