Voldsom strid: Overvejer sag mod stortalent

Mohamed Ihattaren har raget uklar med Sampdoria. Nu kan samarbejdet få et retsligt efterspil.



Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.

Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.

I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.

– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.

Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.

Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.

“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”

“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.

Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.  







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gift Links hylder FCK-legende

Det betyder intet mod Liverpool

Barcelona – Atletico

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Real Madrid – Bayern

Har været uenig med Steve Cooper

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’