Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.
Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.
I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.
– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.
Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.
Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.
“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”
“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.
Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
