Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.
Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.
I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.
– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.
Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.
Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.
“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”
“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.
Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
