Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.
Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.
I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.
– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.
Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.
Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.
“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”
“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.
Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.
LIVE
TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
LIVE
Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk
Sporting ringede – Helenius tog i biografen
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
MEDIE
