Voldsom strid: Overvejer sag mod stortalent

Mohamed Ihattaren har raget uklar med Sampdoria. Nu kan samarbejdet få et retsligt efterspil.



Mohamed Ihattaren blev i sommer udlejet fra Juventus til Sampdoria, og det har langt fra været en succes for parterne. Ja, faktisk har det nærmere været en katastrofe.

Nu overvejer Sampdoria også at lægge sag an mod den 19-årige spiller, efter at han kritiseret klubben i et interview med De Telegraaf. Det meddeler den italienske klub på sin hjemmeside.

I det omtalte interview udtaler Mohamed Ihattaren sig således om opholdet i Sampdoria, hvor han end ikke nåede at spille en kamp, og hvor han efter få uger decideret forsvandt. Herefter viste det sig, at han var rejst hjem til Holland, og at han ikke kom tilbage.

– Jeg kunne ikke holde det ud mere. Alle former for aftaler blev ikke overholdt. Som om jeg ikke eksisterede. Jeg modtog ingen løn, og intet var ordnet: ingen bankkonto eller forsikring. Så valgte jeg at beskytte mig selv og smutte. Tilliden var væk, forklarer han til De Telegraaf.

Siden har Sampdorias formand, Marco Lanna, kaldt spillerens kritik for “nonsens” og “løgn” over for VoetbalPrimeur.

Og nu melder Sampdoria sig klar til at gå rettens vej for at forsvare klubbens image. Det meddeler den på sin hjemmeside.

“Med hensyn til udtalelserne fra fodboldspilleren Mohamed Ihattaren til avisen Telegraaf, afviser Sampdoria enhver form for anklage, da der er tale om fantasifulde påstande uden grundlag.”

“Klubben har altid opfyldt alle sine forpligtelser, efter spilleren selv besluttede at forlade Genova uden nogen tilladelse. Ingen uenighed med et medlem af staben eller førsteholdet har nogensinde fundet sted. Sampdoria forbeholder sig derfor retten til i de mest passende fora at beskytte sit image samt at skride til handling for den skade, man har lidt på grund af spillerens utilgængelighed,”skriver klubben.

Mohamed Ihattaren, 19 år, betragtes som et af Hollands største talenter, men det er ikke første gang, at han er i problemer i en klub. I PSV Eindhoven ragede han også uklar med cheftræneren, inden han i sommer blev solgt til Juventus, der altså prompte udlejede ham til Sampdoria.  





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Uventet transferdrejning

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Vilde scener – 135 var mødt op

Superligaen er knækket



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Har droppet stor dansk transfer

Scorer heftig lønstigning

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spanien – Belgien

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’