Yanuba Minteh har fået en fortryllende start på tilværelsen i Feyenoord, og noget tyder da også på, at Newcastle, der købte ham i sommer fra OB, gør alt, hvad de kan for at få det gambiske fantom til at blomstre i Rotterdam.
I hvert fald har de haft sendt et hav af folk til Holland for at sørge for, at deres dyre teenager har det godt.
En af dem er en vaskeægte klublegende, nemlig Shola Ameobi, der har spillet 398 kampe for 'The Magpies'.
– Klubben (Newcastle, red.) bragte alle mulige mennesker til Holland for at sikre, at mine første uger gik godt. For eksempel er jeg meget ofte i kontakt med Shola Ameobi. Han sender nogle gange billeder og fortæller mig, hvad jeg kan gøre bedre. I den henseende går min udvikling meget hurtigt, fordi Feyenoord også fungerer på den måde. Efter hver kamp får jeg at se, hvilke områder der skal forbedres, fortæller han til den hollandske avis Algemeen Dagblad.
Og det er bestemt ikke en skidt mand at have som rådgiver – specielt med tanke på hvad der venter Minteh, når han skal til at spille i den bedste engelske række. Den nigerianske topangriber har spillet 299 Premier League-kampe og har kvitteret med 43 fuldtræffere.
Mintehs ophold i Feyenoord udløber til sommer, men med med tre scoringer i syv Eredivisie-kampe så mange af de hollandske fans sikkert gerne, at den gambiske offensivspiller forlængede aftalen.
Og det afviser den tidligere Superliga-stjerne ikke.
– Lejeperioden er indtil slutningen af sæsonen. Jeg hører, at der er folk, der håber, at jeg bliver længere. Men det er lige et skridt for langt fremme. Det er tydeligt, at jeg nyder det her. Jeg føler påskønnelse af trænerne og supporterne. Og jeg føler, at jeg udvikler mig selv under denne træner. Det er gået hurtigt. For omkring halvandet år siden spillede jeg for Steve Biko FC i Gambia. Nu skal jeg møde Celtic og Atlético Madrid i Champions League. er hvad jeg ønskede, men det er kun begyndelsen. Alt går efter planen, jeg kan lide alt. Bortset fra det isbad, haha.
OB solgte Yankuba Minteh til Newcastle i sommer for et fynsk rekordbeløb på 52 millioner kroner.
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
Liverpool ydmyget
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Her er Kamil Wilczek i dag
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Randers FC – OB
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
– Den her sidder dybt i sjælen
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER