Yanuba Minteh har fået en fortryllende start på tilværelsen i Feyenoord, og noget tyder da også på, at Newcastle, der købte ham i sommer fra OB, gør alt, hvad de kan for at få det gambiske fantom til at blomstre i Rotterdam.
I hvert fald har de haft sendt et hav af folk til Holland for at sørge for, at deres dyre teenager har det godt.
En af dem er en vaskeægte klublegende, nemlig Shola Ameobi, der har spillet 398 kampe for 'The Magpies'.
– Klubben (Newcastle, red.) bragte alle mulige mennesker til Holland for at sikre, at mine første uger gik godt. For eksempel er jeg meget ofte i kontakt med Shola Ameobi. Han sender nogle gange billeder og fortæller mig, hvad jeg kan gøre bedre. I den henseende går min udvikling meget hurtigt, fordi Feyenoord også fungerer på den måde. Efter hver kamp får jeg at se, hvilke områder der skal forbedres, fortæller han til den hollandske avis Algemeen Dagblad.
Og det er bestemt ikke en skidt mand at have som rådgiver – specielt med tanke på hvad der venter Minteh, når han skal til at spille i den bedste engelske række. Den nigerianske topangriber har spillet 299 Premier League-kampe og har kvitteret med 43 fuldtræffere.
Mintehs ophold i Feyenoord udløber til sommer, men med med tre scoringer i syv Eredivisie-kampe så mange af de hollandske fans sikkert gerne, at den gambiske offensivspiller forlængede aftalen.
Og det afviser den tidligere Superliga-stjerne ikke.
– Lejeperioden er indtil slutningen af sæsonen. Jeg hører, at der er folk, der håber, at jeg bliver længere. Men det er lige et skridt for langt fremme. Det er tydeligt, at jeg nyder det her. Jeg føler påskønnelse af trænerne og supporterne. Og jeg føler, at jeg udvikler mig selv under denne træner. Det er gået hurtigt. For omkring halvandet år siden spillede jeg for Steve Biko FC i Gambia. Nu skal jeg møde Celtic og Atlético Madrid i Champions League. er hvad jeg ønskede, men det er kun begyndelsen. Alt går efter planen, jeg kan lide alt. Bortset fra det isbad, haha.
OB solgte Yankuba Minteh til Newcastle i sommer for et fynsk rekordbeløb på 52 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Det er ufatteligt imponerende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER