Yanuba Minteh har fået en fortryllende start på tilværelsen i Feyenoord, og noget tyder da også på, at Newcastle, der købte ham i sommer fra OB, gør alt, hvad de kan for at få det gambiske fantom til at blomstre i Rotterdam.
I hvert fald har de haft sendt et hav af folk til Holland for at sørge for, at deres dyre teenager har det godt.
En af dem er en vaskeægte klublegende, nemlig Shola Ameobi, der har spillet 398 kampe for 'The Magpies'.
– Klubben (Newcastle, red.) bragte alle mulige mennesker til Holland for at sikre, at mine første uger gik godt. For eksempel er jeg meget ofte i kontakt med Shola Ameobi. Han sender nogle gange billeder og fortæller mig, hvad jeg kan gøre bedre. I den henseende går min udvikling meget hurtigt, fordi Feyenoord også fungerer på den måde. Efter hver kamp får jeg at se, hvilke områder der skal forbedres, fortæller han til den hollandske avis Algemeen Dagblad.
Og det er bestemt ikke en skidt mand at have som rådgiver – specielt med tanke på hvad der venter Minteh, når han skal til at spille i den bedste engelske række. Den nigerianske topangriber har spillet 299 Premier League-kampe og har kvitteret med 43 fuldtræffere.
Mintehs ophold i Feyenoord udløber til sommer, men med med tre scoringer i syv Eredivisie-kampe så mange af de hollandske fans sikkert gerne, at den gambiske offensivspiller forlængede aftalen.
Og det afviser den tidligere Superliga-stjerne ikke.
– Lejeperioden er indtil slutningen af sæsonen. Jeg hører, at der er folk, der håber, at jeg bliver længere. Men det er lige et skridt for langt fremme. Det er tydeligt, at jeg nyder det her. Jeg føler påskønnelse af trænerne og supporterne. Og jeg føler, at jeg udvikler mig selv under denne træner. Det er gået hurtigt. For omkring halvandet år siden spillede jeg for Steve Biko FC i Gambia. Nu skal jeg møde Celtic og Atlético Madrid i Champions League. er hvad jeg ønskede, men det er kun begyndelsen. Alt går efter planen, jeg kan lide alt. Bortset fra det isbad, haha.
OB solgte Yankuba Minteh til Newcastle i sommer for et fynsk rekordbeløb på 52 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
England – Argentina
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED