Yankuba Minteh har Newcastle-legende som mentor

Den tidligere OB-stjerne bliver fulgt tæt af en af Newcastles mest garvede angribere.



Yanuba Minteh har fået en fortryllende start på tilværelsen i Feyenoord, og noget tyder da også på, at Newcastle, der købte ham i sommer fra OB, gør alt, hvad de kan for at få det gambiske fantom til at blomstre i Rotterdam.

I hvert fald har de haft sendt et hav af folk til Holland for at sørge for, at deres dyre teenager har det godt.

En af dem er en vaskeægte klublegende, nemlig Shola Ameobi, der har spillet 398 kampe for 'The Magpies'. 

– Klubben (Newcastle, red.) bragte alle mulige mennesker til Holland for at sikre, at mine første uger gik godt. For eksempel er jeg meget ofte i kontakt med Shola Ameobi. Han sender nogle gange billeder og fortæller mig, hvad jeg kan gøre bedre. I den henseende går min udvikling meget hurtigt, fordi Feyenoord også fungerer på den måde. Efter hver kamp får jeg at se, hvilke områder der skal forbedres, fortæller han til den hollandske avis Algemeen Dagblad. 

Og det er bestemt ikke en skidt mand at have som rådgiver – specielt med tanke på hvad der venter Minteh, når han skal til at spille i den bedste engelske række. Den nigerianske topangriber har spillet 299 Premier League-kampe og har kvitteret med 43 fuldtræffere. 

Mintehs ophold i Feyenoord udløber til sommer, men med med tre scoringer i syv Eredivisie-kampe så mange af de hollandske fans sikkert gerne, at den gambiske offensivspiller forlængede aftalen. 

Og det afviser den tidligere Superliga-stjerne ikke. 

– Lejeperioden er indtil slutningen af ​​sæsonen. Jeg hører, at der er folk, der håber, at jeg bliver længere. Men det er lige et skridt for langt fremme. Det er tydeligt, at jeg nyder det her. Jeg føler påskønnelse af trænerne og supporterne. Og jeg føler, at jeg udvikler mig selv under denne træner. Det er gået hurtigt. For omkring halvandet år siden spillede jeg for Steve Biko FC i Gambia. Nu skal jeg møde Celtic og Atlético Madrid i Champions League. er hvad jeg ønskede, men det er kun begyndelsen. Alt går efter planen, jeg kan lide alt. Bortset fra det isbad, haha.

OB solgte Yankuba Minteh til Newcastle i sommer for et fynsk rekordbeløb på 52 millioner kroner.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Horsens-oprykning sender million til Rumænien



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Peger på ham som ny Superliga-træner