Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.
Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.
– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:
– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.
På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.
– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.
Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.
– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.
Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.
– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.
I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
Revser Dorgu: Bliver erstattet
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Bo Svensson favorit til stort job
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Chelsea tæver FC Barcelona
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE