Ydmyget – nu reagerer Brian Priske

Brian Priske er overrasket over, at det kunne gå så galt torsdag aften mod Bayer Leverkusen.



Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.

Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.

– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:

– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.

På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.

– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.

Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.

– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.

Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.

– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.

I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.





TransferLIVE: Arsenal kigger på Vinicius Junior




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen