Ydmyget – nu reagerer Brian Priske

Brian Priske er overrasket over, at det kunne gå så galt torsdag aften mod Bayer Leverkusen.



Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.

Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.

– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:

– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.

På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.

– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.

Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.

– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.

Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.

– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.

I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Heldige danske damer slår Sverige

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

22 millioner kroner!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Den bedste handel i Superligaen!

Blæst fuldstændig omkuld

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storklub lurer på Superliga-profil

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

I transfermøde med Superliga-klub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Voldsom straf til Clement Bischoff

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Afviser mesterskabssnak

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret