Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.
Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.
– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:
– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.
På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.
– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.
Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.
– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.
Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.
– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.
I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
BIZART