Ydmyget – nu reagerer Brian Priske

Brian Priske er overrasket over, at det kunne gå så galt torsdag aften mod Bayer Leverkusen.



Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.

Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.

– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:

– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.

På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.

– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.

Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.

– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.

Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.

– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.

I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.





VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Færdig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Argentina – Egypten

Schweiz – Colombia

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Don Ø: Mange rystede på hovedet