Ydmyget – nu reagerer Brian Priske

Brian Priske er overrasket over, at det kunne gå så galt torsdag aften mod Bayer Leverkusen.



Feyenoord anført af Brian Priske tog torsdag aften hul på Champions League, da de tyske mestre fra Bayer Leverkusen kom på besøg.

Det endte i en tysk fodboldopvisning, hvor Brian Priskes tropper blev sendt ud af De Kuip med 0-4. Nu er de første ord kommet fra den danske cheftræner, der ikke er tilfreds med aftenens præstation.

– Jeg ved ikke, om det er det rigtige ord (at være chokeret, red.), men jeg er helt sikkert overrasket, siger han ifølge AD og tilføjer:

– Hvordan vi indkasserer scoringerne og ser ud i de situationer. Jeg tror, der er fire eller fem situationer, som gør ondt på os. Især det første mål må ikke ske i Champions League.

På hollandsk tv gav Feyenoords tidligere angriber Pierre van Hooijdonk også sin mening til kende efter slutfløjt.

– De håber på succes i Champions League, men sandheden er, at denne udgave af Feyenoord ikke har noget at gøre i Champions League. De skal udelukkende fokusere på den hjemlige liga og slutte i top 2. Så får de 35 millioner euro og kan bygge videre derfra, siger han ifølge fanmediet fr12.nl.

Samme Pierre van Hooijdonk slår dog også fast, at man ikke udelukkende skal fare i struben på Brian Priske.

– Alle arbejder hårdt, hvilket kan give noget i det lange løb, men som træner kan du ikke bruge det til noget nu. Du skal også kigge på spillerne, så simpelt er det. Feyenoord er i en transitionsfase, hvor der ikke er mange ledere, og så får du det bare svært. De har gjort deres bedste, men det får dig ikke til tops her, siger han ifølge Voetbal International.

Selvom Feyenoord gjorde, hvad de kunne, så var det ikke nok, og derfor var det også skuffede spillere, som skulle forklare sig efter kampen.

– Vi vidste, det kunne blive en svær kamp, men vi kan ikke spille sådan her på De Kuip. Vi skal analysere kampen, fordi der er stadig mange kampe tilbage. Vi forærede dem bolden, og så kan vi ikke indkassere scoringer på den måde, vi gjorde, siger debutanten In-Beom Hwang ifølge fr12.nl.

I det hele taget har Feyenoord fået en hakkende start på sæsonen, hvor man blot har vundet en enkelt kamp i ligaen og spillet tre uafgjorte. Nederlaget til Bayer Leverkusen gør dog ekstra ondt.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Kommer til AGF efter monstersæson

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FC København byder på kantspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er ret let at se’

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby har IKKE budt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby forhandler om stor transfer

I chok over Tottenham

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Den værste i 18 år – de overvejer det

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Storklub lurer på Jonas Wind

Manchester City køber landsholdsspiller

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?