Zanka i strid modvind

Mathias 'Zanka' Jørgensen trækker overskrifter i Belgien.



Ikke alt er fryd og gammen for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i Anderlecht, hvor den danske stopper jævnligt får kritik for sine præstationer i den belgiske presse.

I går blev det endnu en aften til glemmebogen for den tidligere FCK-stjerne, da Anderlecht tabte med 3-2 til Dender.

Danskeren fik blandt andet en uheldig hovedrolle ved målet til 2-2, hvor han smed bolden direkte i foden på en Dender-spiller – fem sekunder efter lå bolden i Anderlechts mål.

Generelt var det en ujævn præstation fra danskeren, der spillede en “katastrofal” anden halvleg, hvis du spørger det belgiske medie Voetbalkrant.

Det er dog ikke kun danskerens indsats, der har trukket overskrifter i den belgiske presse. Særligt én hændelse har nemlig vakt opsigt.

Efter scoringen til 2-2, hvor Zanka som sagt var den helt store skurk, begyndte Anderlechts fans nemlig at buhe af danskeren, hver gang han fik bolden. Og det tog han ilde op.

Den garvede midterstopper viftede nemlig med armen mod Anderlechts fans for at signalere sin utilfredshed med buh-råbene – noget der fylder spalterne hos de belgiske medier i kølvandet på kampen.

– Danskeren gjorde en ondsindet gestus til sine tilhængere for at bede dem om at holde op med at fløjte. En sekvens på få sekunder, som stadig risikerer at få folk i tale, skriver den belgiske avis Le Soir.

– Kløften mellem Zanka og fansene synes endnu større end med nogle af de nylige “flops”, der på tidspunkter også blev mødt med kritik. Selvom Zanka er erfaren, kan man ikke forestille sig, at han ikke er påvirket af en sådan situation, skriver Voetbalkrant.

Hændelsen blev også bragt op på cheftræner David Huberts pressemøde efter kampen, hvor han tog Zanka i forsvar.

– Jeg forventer, at vores tilhængere støtter holdet fra første til sidste minut. Det er ting, der virkelig betyder noget. De hjælper ikke holdet, og det er en skam, fortæller David Hubert efter kampen ifølge Voetbalkrant.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skiftede til Anderlecht fra Brentford i sommer.

Han har sidenhen noteret sig for 26 kampe for klubben.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Irak – Norge

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Jeg får så ondt i maven over det

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Argentina – Algeriet

England – Kroatien

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers