Zanka i strid modvind

Mathias 'Zanka' Jørgensen trækker overskrifter i Belgien.



Ikke alt er fryd og gammen for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i Anderlecht, hvor den danske stopper jævnligt får kritik for sine præstationer i den belgiske presse.

I går blev det endnu en aften til glemmebogen for den tidligere FCK-stjerne, da Anderlecht tabte med 3-2 til Dender.

Danskeren fik blandt andet en uheldig hovedrolle ved målet til 2-2, hvor han smed bolden direkte i foden på en Dender-spiller – fem sekunder efter lå bolden i Anderlechts mål.

Generelt var det en ujævn præstation fra danskeren, der spillede en “katastrofal” anden halvleg, hvis du spørger det belgiske medie Voetbalkrant.

Det er dog ikke kun danskerens indsats, der har trukket overskrifter i den belgiske presse. Særligt én hændelse har nemlig vakt opsigt.

Efter scoringen til 2-2, hvor Zanka som sagt var den helt store skurk, begyndte Anderlechts fans nemlig at buhe af danskeren, hver gang han fik bolden. Og det tog han ilde op.

Den garvede midterstopper viftede nemlig med armen mod Anderlechts fans for at signalere sin utilfredshed med buh-råbene – noget der fylder spalterne hos de belgiske medier i kølvandet på kampen.

– Danskeren gjorde en ondsindet gestus til sine tilhængere for at bede dem om at holde op med at fløjte. En sekvens på få sekunder, som stadig risikerer at få folk i tale, skriver den belgiske avis Le Soir.

– Kløften mellem Zanka og fansene synes endnu større end med nogle af de nylige “flops”, der på tidspunkter også blev mødt med kritik. Selvom Zanka er erfaren, kan man ikke forestille sig, at han ikke er påvirket af en sådan situation, skriver Voetbalkrant.

Hændelsen blev også bragt op på cheftræner David Huberts pressemøde efter kampen, hvor han tog Zanka i forsvar.

– Jeg forventer, at vores tilhængere støtter holdet fra første til sidste minut. Det er ting, der virkelig betyder noget. De hjælper ikke holdet, og det er en skam, fortæller David Hubert efter kampen ifølge Voetbalkrant.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skiftede til Anderlecht fra Brentford i sommer.

Han har sidenhen noteret sig for 26 kampe for klubben.





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AGF i Europa: De venter i næste runde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transfer på vej: AGF vil score millioner



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Sporting ringede – Helenius tog i biografen