Zanka i strid modvind

Mathias 'Zanka' Jørgensen trækker overskrifter i Belgien.



Ikke alt er fryd og gammen for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i Anderlecht, hvor den danske stopper jævnligt får kritik for sine præstationer i den belgiske presse.

I går blev det endnu en aften til glemmebogen for den tidligere FCK-stjerne, da Anderlecht tabte med 3-2 til Dender.

Danskeren fik blandt andet en uheldig hovedrolle ved målet til 2-2, hvor han smed bolden direkte i foden på en Dender-spiller – fem sekunder efter lå bolden i Anderlechts mål.

Generelt var det en ujævn præstation fra danskeren, der spillede en “katastrofal” anden halvleg, hvis du spørger det belgiske medie Voetbalkrant.

Det er dog ikke kun danskerens indsats, der har trukket overskrifter i den belgiske presse. Særligt én hændelse har nemlig vakt opsigt.

Efter scoringen til 2-2, hvor Zanka som sagt var den helt store skurk, begyndte Anderlechts fans nemlig at buhe af danskeren, hver gang han fik bolden. Og det tog han ilde op.

Den garvede midterstopper viftede nemlig med armen mod Anderlechts fans for at signalere sin utilfredshed med buh-råbene – noget der fylder spalterne hos de belgiske medier i kølvandet på kampen.

– Danskeren gjorde en ondsindet gestus til sine tilhængere for at bede dem om at holde op med at fløjte. En sekvens på få sekunder, som stadig risikerer at få folk i tale, skriver den belgiske avis Le Soir.

– Kløften mellem Zanka og fansene synes endnu større end med nogle af de nylige “flops”, der på tidspunkter også blev mødt med kritik. Selvom Zanka er erfaren, kan man ikke forestille sig, at han ikke er påvirket af en sådan situation, skriver Voetbalkrant.

Hændelsen blev også bragt op på cheftræner David Huberts pressemøde efter kampen, hvor han tog Zanka i forsvar.

– Jeg forventer, at vores tilhængere støtter holdet fra første til sidste minut. Det er ting, der virkelig betyder noget. De hjælper ikke holdet, og det er en skam, fortæller David Hubert efter kampen ifølge Voetbalkrant.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skiftede til Anderlecht fra Brentford i sommer.

Han har sidenhen noteret sig for 26 kampe for klubben.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Lurer på Superliga-stjerne

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

FC Københavns talenter gør rent bord

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Et skridt tættere Englands største stadion

Melder dansk stortalent transferklar

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Norge – Senegal

Derfor trækker stor dansk transfer ud