Zanka i strid modvind

Mathias 'Zanka' Jørgensen trækker overskrifter i Belgien.



Ikke alt er fryd og gammen for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i Anderlecht, hvor den danske stopper jævnligt får kritik for sine præstationer i den belgiske presse.

I går blev det endnu en aften til glemmebogen for den tidligere FCK-stjerne, da Anderlecht tabte med 3-2 til Dender.

Danskeren fik blandt andet en uheldig hovedrolle ved målet til 2-2, hvor han smed bolden direkte i foden på en Dender-spiller – fem sekunder efter lå bolden i Anderlechts mål.

Generelt var det en ujævn præstation fra danskeren, der spillede en “katastrofal” anden halvleg, hvis du spørger det belgiske medie Voetbalkrant.

Det er dog ikke kun danskerens indsats, der har trukket overskrifter i den belgiske presse. Særligt én hændelse har nemlig vakt opsigt.

Efter scoringen til 2-2, hvor Zanka som sagt var den helt store skurk, begyndte Anderlechts fans nemlig at buhe af danskeren, hver gang han fik bolden. Og det tog han ilde op.

Den garvede midterstopper viftede nemlig med armen mod Anderlechts fans for at signalere sin utilfredshed med buh-råbene – noget der fylder spalterne hos de belgiske medier i kølvandet på kampen.

– Danskeren gjorde en ondsindet gestus til sine tilhængere for at bede dem om at holde op med at fløjte. En sekvens på få sekunder, som stadig risikerer at få folk i tale, skriver den belgiske avis Le Soir.

– Kløften mellem Zanka og fansene synes endnu større end med nogle af de nylige “flops”, der på tidspunkter også blev mødt med kritik. Selvom Zanka er erfaren, kan man ikke forestille sig, at han ikke er påvirket af en sådan situation, skriver Voetbalkrant.

Hændelsen blev også bragt op på cheftræner David Huberts pressemøde efter kampen, hvor han tog Zanka i forsvar.

– Jeg forventer, at vores tilhængere støtter holdet fra første til sidste minut. Det er ting, der virkelig betyder noget. De hjælper ikke holdet, og det er en skam, fortæller David Hubert efter kampen ifølge Voetbalkrant.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skiftede til Anderlecht fra Brentford i sommer.

Han har sidenhen noteret sig for 26 kampe for klubben.





Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Nu vender han tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern – Stuttgart

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Snart sker det



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt