Zanka i strid modvind

Mathias 'Zanka' Jørgensen trækker overskrifter i Belgien.



Ikke alt er fryd og gammen for Mathias ‘Zanka’ Jørgensen i Anderlecht, hvor den danske stopper jævnligt får kritik for sine præstationer i den belgiske presse.

I går blev det endnu en aften til glemmebogen for den tidligere FCK-stjerne, da Anderlecht tabte med 3-2 til Dender.

Danskeren fik blandt andet en uheldig hovedrolle ved målet til 2-2, hvor han smed bolden direkte i foden på en Dender-spiller – fem sekunder efter lå bolden i Anderlechts mål.

Generelt var det en ujævn præstation fra danskeren, der spillede en “katastrofal” anden halvleg, hvis du spørger det belgiske medie Voetbalkrant.

Det er dog ikke kun danskerens indsats, der har trukket overskrifter i den belgiske presse. Særligt én hændelse har nemlig vakt opsigt.

Efter scoringen til 2-2, hvor Zanka som sagt var den helt store skurk, begyndte Anderlechts fans nemlig at buhe af danskeren, hver gang han fik bolden. Og det tog han ilde op.

Den garvede midterstopper viftede nemlig med armen mod Anderlechts fans for at signalere sin utilfredshed med buh-råbene – noget der fylder spalterne hos de belgiske medier i kølvandet på kampen.

– Danskeren gjorde en ondsindet gestus til sine tilhængere for at bede dem om at holde op med at fløjte. En sekvens på få sekunder, som stadig risikerer at få folk i tale, skriver den belgiske avis Le Soir.

– Kløften mellem Zanka og fansene synes endnu større end med nogle af de nylige “flops”, der på tidspunkter også blev mødt med kritik. Selvom Zanka er erfaren, kan man ikke forestille sig, at han ikke er påvirket af en sådan situation, skriver Voetbalkrant.

Hændelsen blev også bragt op på cheftræner David Huberts pressemøde efter kampen, hvor han tog Zanka i forsvar.

– Jeg forventer, at vores tilhængere støtter holdet fra første til sidste minut. Det er ting, der virkelig betyder noget. De hjælper ikke holdet, og det er en skam, fortæller David Hubert efter kampen ifølge Voetbalkrant.

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen skiftede til Anderlecht fra Brentford i sommer.

Han har sidenhen noteret sig for 26 kampe for klubben.



Braga brager derudad

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Han er IKKE i spil

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Åge Hareide er død

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

– Lidt af en bombe

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse