Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.
Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.
Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.
I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.
– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.
– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.
– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.
I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.
Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.
– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.
– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.
Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT