‘Zanka’ svarer igen på kritik: Skriv, hvad I vil

Den tidligere danske landsholdsspiller svarer nu på den kritik, han har mødt i løbet af sæsonen.



Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.

Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.

Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.

I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.

– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.

– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.

– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.

I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.

Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.

– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.

– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.

Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Langer ud efter Superliga-stjerne

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

Jakob Poulsen med dyster melding

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Blandt dette årtusindes bedste

FCK bød på landsholdsmålmand

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

FC Nordsjælland – Brøndby IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB