Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.
Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.
Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.
I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.
– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.
– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.
– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.
I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.
Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.
– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.
– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.
Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED