‘Zanka’ svarer igen på kritik: Skriv, hvad I vil

Den tidligere danske landsholdsspiller svarer nu på den kritik, han har mødt i løbet af sæsonen.



Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.

Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.

Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.

I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.

– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.

– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.

– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.

I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.

Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.

– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.

– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.

Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Uventet skifte?

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte