Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.
Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.
Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.
I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.
– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.
– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.
– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.
I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.
Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.
– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.
– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.
Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER