Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.
Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.
Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.
I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.
– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.
– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.
– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.
I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.
Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.
– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.
– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.
Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
Uhre kom på banen i stor skuffelse
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Sønderjyske slår FCM i sent drama
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW