Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.
Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.
Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.
I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.
– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.
– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.
– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.
I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.
Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.
– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.
– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.
Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet
HELT VILDT