‘Zanka’ svarer igen på kritik: Skriv, hvad I vil

Den tidligere danske landsholdsspiller svarer nu på den kritik, han har mødt i løbet af sæsonen.



Mathias 'Zanka' Jørgensen skiftede i sommer til danskerklubben Anderlecht.

Siden skiftet må man dog sige, at der ikke har været meget positiv omtale af den tidligere danske landsholdsspillers indsats for den belgiske storklub.

Tipsbladet talte for nogle uger siden med Kjell Doms, journalist på Het Laatste Nieuws, der følger klubben tæt.

I den forbindelse udtalte han blandt andet følgende til Tipsbladet.

– Han har været under middel, for at være ærlig. Han blev kastet direkte ind på holdet fra dag ét og havde ikke tid til at tilpasse sig spillestilen, systemet eller holdkammeraterne.

– På en måde har 'Zanka' været personificeringen af, hvad der er gået galt i Anderlecht de seneste måneder. Det er vores opfattelse. Fredberg havde et dårligt transfervindue, og 'Zanka' er en af skuffelserne.

– Når det drejer sig om 'Zanka', tror jeg ikke, han har en lys fremtid i Anderlecht. Den nye tekniske direktør (Olivier Renard, red.) har allerede udtryk, at man gerne vil hente en hurtig central forsvarsspiller, som gør det muligt at stå højere i banen. Min fornemmelse er, at han ('Zanka') er fortid til sommer.

I de seneste runder har den tidligere FC København-stopper fået vendt skuden i samarbejde med resten af holdet, som har leveret gode resultater på det seneste. Især Kasper Dolberg har været i storform med flere hattricks for klubben.

Men ifølge 'Zanka' er der en naturlig forklaring på, hvorfor der har været et langt tilløb til det gode spil.

– Mange af vores spillere ankom sent til klubben. Vi ved, at der kan være meget kritik af Anderlecht, men vi vidste også, at hvis vi arbejdede hårdt, ville det begynde at gå den rigtige vej,' siger danskeren til det belgiske medie Walfoot, inden han kommenterer på den kritik, der har været af ham selv.

– Pressen kan skrive, hvad de vil, og fansene kan bare snakke. Jeg skal nok selv evaluere mine præstationer. Vi har mange unge spillere i truppen, som ikke har spillet så meget i deres karriere, men som nu skal spille meget i et tæt program. Vi har desuden ikke mulighed for meget rotation, da Ludwig Augustinsson, Jan Vertonghen og Killian Sardella er ude med skader.

Anderlecht ligger aktuelt på en fjerdeplads i den hjemlige liga, med otte point op til Genk, som indtager førstepladsen.






AGF-stjerne ude af Champions League-trup




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu