,

Afsløring: FCN tjener millioner på Dortmund-skifte

FC Nordsjælland tjener et tocifret millionbeløb på at udleje Daniel Svensson til den tyske storklub Dortmund. Det kan Tipsbladet afsløre.



Daniel Svensson er tæt på at skifte til Dortmund. 

Lørdag eftermiddag kom det frem i Sky Sport, at den tyske storklub var enig med FC Nordsjælland-spilleren om en kontrakt.

Samtidig skriver mediet, at den tyske storklub vil leje spilleren til sommer og få en købsoption med i aftalen.

Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for, at klubberne blot er detaljer fra at lande en aftale, hvor den danske klub bliver kompenseret med et tocifret millionbeløb i kroner – det er en stor del af den potentielle aftalte købspris – for at lade sin profil rejse på lån til Dortmund, der leder efter en venstreback i resten af denne sæson. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland afvist flere købstilbud på Daniel Svensson, som man ikke har ønsket at afhænde før til sommer, men med Dortmund-casen har man at gøre med en af de absolut største klubber i Tyskland og Europa, og spilleren har udtrykt en stor lyst til at gribe denne mulighed, hvorfor Superliga-klubben har set positivt på sagen. 

Mod at blive kompenseret væsentligt. 

Derfor er der fremskredne forhandlinger mellem FC Nordsjælland og Dortmund i øjeblikket, og man forventer, at en transfer vil ske, inden vinduet lukker i natten til tirsdag. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Daniel Svensson heller ikke med i træningskampen lørdag mod Häcken grundet de fremskredne forhandlinger med Dortmund.

FC Nordsjælland hentede den i dag 22-årige Daniel Svensson til Danmark som ungdomsspiller tilbage i 2020. Til U19-mandskabet i Farum. Han har siden udviklet sig til en profil med over 150 førsteholdskampe i klubben.

I dag er han en stor Superliga-stjerne og på vej til en kæmpe adresse i Dortmund.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Brøndby-boss teaser for transfer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Franco Baresi er død