,

Afsløring: FCN tjener millioner på Dortmund-skifte

FC Nordsjælland tjener et tocifret millionbeløb på at udleje Daniel Svensson til den tyske storklub Dortmund. Det kan Tipsbladet afsløre.



Daniel Svensson er tæt på at skifte til Dortmund. 

Lørdag eftermiddag kom det frem i Sky Sport, at den tyske storklub var enig med FC Nordsjælland-spilleren om en kontrakt.

Samtidig skriver mediet, at den tyske storklub vil leje spilleren til sommer og få en købsoption med i aftalen.

Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for, at klubberne blot er detaljer fra at lande en aftale, hvor den danske klub bliver kompenseret med et tocifret millionbeløb i kroner – det er en stor del af den potentielle aftalte købspris – for at lade sin profil rejse på lån til Dortmund, der leder efter en venstreback i resten af denne sæson. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland afvist flere købstilbud på Daniel Svensson, som man ikke har ønsket at afhænde før til sommer, men med Dortmund-casen har man at gøre med en af de absolut største klubber i Tyskland og Europa, og spilleren har udtrykt en stor lyst til at gribe denne mulighed, hvorfor Superliga-klubben har set positivt på sagen. 

Mod at blive kompenseret væsentligt. 

Derfor er der fremskredne forhandlinger mellem FC Nordsjælland og Dortmund i øjeblikket, og man forventer, at en transfer vil ske, inden vinduet lukker i natten til tirsdag. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Daniel Svensson heller ikke med i træningskampen lørdag mod Häcken grundet de fremskredne forhandlinger med Dortmund.

FC Nordsjælland hentede den i dag 22-årige Daniel Svensson til Danmark som ungdomsspiller tilbage i 2020. Til U19-mandskabet i Farum. Han har siden udviklet sig til en profil med over 150 førsteholdskampe i klubben.

I dag er han en stor Superliga-stjerne og på vej til en kæmpe adresse i Dortmund.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Superliga-træner måtte give meget svær besked