,

Afsløring: FCN tjener millioner på Dortmund-skifte

FC Nordsjælland tjener et tocifret millionbeløb på at udleje Daniel Svensson til den tyske storklub Dortmund. Det kan Tipsbladet afsløre.



Daniel Svensson er tæt på at skifte til Dortmund. 

Lørdag eftermiddag kom det frem i Sky Sport, at den tyske storklub var enig med FC Nordsjælland-spilleren om en kontrakt.

Samtidig skriver mediet, at den tyske storklub vil leje spilleren til sommer og få en købsoption med i aftalen.

Det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.

Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for, at klubberne blot er detaljer fra at lande en aftale, hvor den danske klub bliver kompenseret med et tocifret millionbeløb i kroner – det er en stor del af den potentielle aftalte købspris – for at lade sin profil rejse på lån til Dortmund, der leder efter en venstreback i resten af denne sæson. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland afvist flere købstilbud på Daniel Svensson, som man ikke har ønsket at afhænde før til sommer, men med Dortmund-casen har man at gøre med en af de absolut største klubber i Tyskland og Europa, og spilleren har udtrykt en stor lyst til at gribe denne mulighed, hvorfor Superliga-klubben har set positivt på sagen. 

Mod at blive kompenseret væsentligt. 

Derfor er der fremskredne forhandlinger mellem FC Nordsjælland og Dortmund i øjeblikket, og man forventer, at en transfer vil ske, inden vinduet lukker i natten til tirsdag. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Daniel Svensson heller ikke med i træningskampen lørdag mod Häcken grundet de fremskredne forhandlinger med Dortmund.

FC Nordsjælland hentede den i dag 22-årige Daniel Svensson til Danmark som ungdomsspiller tilbage i 2020. Til U19-mandskabet i Farum. Han har siden udviklet sig til en profil med over 150 førsteholdskampe i klubben.

I dag er han en stor Superliga-stjerne og på vej til en kæmpe adresse i Dortmund.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Emre Mor færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Ipswich er tilbage i Premier League

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade