Video : Tipsbladet
Bundesliga

Afviste Champions League-bud på Robert Skov

En Champions League-klub forsøgte at købe Robert Skov, men buddet blev afvist af Hoffenheim.

Robert Skov skal på klubjagt.

Tirsdag er det blevet bekræftet, at den danske landsholdsspiller stopper i Hoffenheim i denne sæson efter fem år i klubben.

Men det tyder ikke på, at det var Hoffenheims idé, at samarbejdet ikke skulle fortsætte. Klubbens sportsdirektør, Alexander Rosen, fortæller nemlig, at man har afvist store bud og tilbudt en forlængelse.

- Robert vil i Hoffenheim ikke kun blive husket for hans fantastiske venstrefod og hans fantastiske skudteknik, men også for hans fantastiske person.

- Selvfølgelig har vi forhandlet en kontraktforlængelse i løbet af denne sæson. Især efter vi afviste en Champions League-klub for et år siden.

- Vi ville gerne have fortsat samarbejdet under visse betingelser, men nu forlader Robert os efter en værdifuld tid for begge parter, og vi ønsker ham de bedste på det sportslige og personlige plan, fortæller Alexander Roesen til klubbens hjemmeside.

Robert Skov fortæller i den forbindelse, at han har været rigtig glad for sin tid i Hoffenheim.

- Jeg vil gerne takke alle for en fantastisk tid i Hoffenheim. Jeg kom til klubben fra København for fem år siden, og jeg har oplevet mange skønne øjeblikke og fået en masse erfaring, siger danskeren.

Robert Skov nåede i alt at spille 126 kampe for Hoffenheim. Her blev det til 12 mpk og 24 assister.