Bo Henriksens rejse fra Brønshøj Boldklub til succestræner i Bundesligaen er efterhånden ganske velbeskrevet.
Men ikke desto mindre er det et tema, som af og til vender tilbage.
Det gjorde det også i Viaplay-studiet lørdag eftermiddag efter Mainz‘ 3-0-nederlag til Bayern München. Her fangede Viaplay den karismatiske danske cheftræner efter kampen, og ekspert Peter Kjær spurgte herefter Bo Henriksen ind til ambitionerne om at være verdens bedste fodboldtræner.
På ganske Bo Henriksen-manér blev samtalen drejet over på det at tro på sig selv. Noget som den langhårede dansker har excelleret i i sin trænerkarriere.
– Hvis jeg ikke drømte om noget i Tingbjerg, så havde jeg ikke en chance. Alle sagde til mig, at ham den langhårede kan drikke en masse bajere og gøre alt muligt andet, og så var det det. I sidste ende drejer det sig om at have en tro på, at tingene kan lade sig gøre.
– Jeg tror da på, at jeg kan blive bedre. Jeg ved ikke, om jeg kan blive verdens bedste, men jeg kan blive den bedste version af mig selv, og gøre hvad jeg kan. Så kan jeg ikke forlange mere. Jeg bliver ked, hvis jeg er tilfreds. Så kan det være lige meget, og så er det bedre at lave noget andet og hygge sig med nogle ting, som betyder noget.
Han mener, at han lige nu er på en god hylde i forhold til at udvikle sig.
– Det er en fed liga at øve sig i. Jeg siger ikke, jeg er i nærheden af at være i mål. Jeg skal blive dygtigere og dygtigere og træne med bedre spillere og blive dygtigere til at udvikle spillet, for der er læringer hver eneste dag.
Bo Henriksens Mainz er gået i stå i denne sæson. Tidligere havde man kurs mod Champions League, men lige nu kæmper man for “bare” at kvalificere sig til Europa.
Mainz er pt nummer syv i tabellen, men kan efter i dag ryge ned på ottendepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom