Bo Henriksens rejse fra Brønshøj Boldklub til succestræner i Bundesligaen er efterhånden ganske velbeskrevet.
Men ikke desto mindre er det et tema, som af og til vender tilbage.
Det gjorde det også i Viaplay-studiet lørdag eftermiddag efter Mainz‘ 3-0-nederlag til Bayern München. Her fangede Viaplay den karismatiske danske cheftræner efter kampen, og ekspert Peter Kjær spurgte herefter Bo Henriksen ind til ambitionerne om at være verdens bedste fodboldtræner.
På ganske Bo Henriksen-manér blev samtalen drejet over på det at tro på sig selv. Noget som den langhårede dansker har excelleret i i sin trænerkarriere.
– Hvis jeg ikke drømte om noget i Tingbjerg, så havde jeg ikke en chance. Alle sagde til mig, at ham den langhårede kan drikke en masse bajere og gøre alt muligt andet, og så var det det. I sidste ende drejer det sig om at have en tro på, at tingene kan lade sig gøre.
– Jeg tror da på, at jeg kan blive bedre. Jeg ved ikke, om jeg kan blive verdens bedste, men jeg kan blive den bedste version af mig selv, og gøre hvad jeg kan. Så kan jeg ikke forlange mere. Jeg bliver ked, hvis jeg er tilfreds. Så kan det være lige meget, og så er det bedre at lave noget andet og hygge sig med nogle ting, som betyder noget.
Han mener, at han lige nu er på en god hylde i forhold til at udvikle sig.
– Det er en fed liga at øve sig i. Jeg siger ikke, jeg er i nærheden af at være i mål. Jeg skal blive dygtigere og dygtigere og træne med bedre spillere og blive dygtigere til at udvikle spillet, for der er læringer hver eneste dag.
Bo Henriksens Mainz er gået i stå i denne sæson. Tidligere havde man kurs mod Champions League, men lige nu kæmper man for “bare” at kvalificere sig til Europa.
Mainz er pt nummer syv i tabellen, men kan efter i dag ryge ned på ottendepladsen.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion