Bo Henriksens rejse fra Brønshøj Boldklub til succestræner i Bundesligaen er efterhånden ganske velbeskrevet.
Men ikke desto mindre er det et tema, som af og til vender tilbage.
Det gjorde det også i Viaplay-studiet lørdag eftermiddag efter Mainz‘ 3-0-nederlag til Bayern München. Her fangede Viaplay den karismatiske danske cheftræner efter kampen, og ekspert Peter Kjær spurgte herefter Bo Henriksen ind til ambitionerne om at være verdens bedste fodboldtræner.
På ganske Bo Henriksen-manér blev samtalen drejet over på det at tro på sig selv. Noget som den langhårede dansker har excelleret i i sin trænerkarriere.
– Hvis jeg ikke drømte om noget i Tingbjerg, så havde jeg ikke en chance. Alle sagde til mig, at ham den langhårede kan drikke en masse bajere og gøre alt muligt andet, og så var det det. I sidste ende drejer det sig om at have en tro på, at tingene kan lade sig gøre.
– Jeg tror da på, at jeg kan blive bedre. Jeg ved ikke, om jeg kan blive verdens bedste, men jeg kan blive den bedste version af mig selv, og gøre hvad jeg kan. Så kan jeg ikke forlange mere. Jeg bliver ked, hvis jeg er tilfreds. Så kan det være lige meget, og så er det bedre at lave noget andet og hygge sig med nogle ting, som betyder noget.
Han mener, at han lige nu er på en god hylde i forhold til at udvikle sig.
– Det er en fed liga at øve sig i. Jeg siger ikke, jeg er i nærheden af at være i mål. Jeg skal blive dygtigere og dygtigere og træne med bedre spillere og blive dygtigere til at udvikle spillet, for der er læringer hver eneste dag.
Bo Henriksens Mainz er gået i stå i denne sæson. Tidligere havde man kurs mod Champions League, men lige nu kæmper man for “bare” at kvalificere sig til Europa.
Mainz er pt nummer syv i tabellen, men kan efter i dag ryge ned på ottendepladsen.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE