Bo Henriksens rejse fra Brønshøj Boldklub til succestræner i Bundesligaen er efterhånden ganske velbeskrevet.
Men ikke desto mindre er det et tema, som af og til vender tilbage.
Det gjorde det også i Viaplay-studiet lørdag eftermiddag efter Mainz‘ 3-0-nederlag til Bayern München. Her fangede Viaplay den karismatiske danske cheftræner efter kampen, og ekspert Peter Kjær spurgte herefter Bo Henriksen ind til ambitionerne om at være verdens bedste fodboldtræner.
På ganske Bo Henriksen-manér blev samtalen drejet over på det at tro på sig selv. Noget som den langhårede dansker har excelleret i i sin trænerkarriere.
– Hvis jeg ikke drømte om noget i Tingbjerg, så havde jeg ikke en chance. Alle sagde til mig, at ham den langhårede kan drikke en masse bajere og gøre alt muligt andet, og så var det det. I sidste ende drejer det sig om at have en tro på, at tingene kan lade sig gøre.
– Jeg tror da på, at jeg kan blive bedre. Jeg ved ikke, om jeg kan blive verdens bedste, men jeg kan blive den bedste version af mig selv, og gøre hvad jeg kan. Så kan jeg ikke forlange mere. Jeg bliver ked, hvis jeg er tilfreds. Så kan det være lige meget, og så er det bedre at lave noget andet og hygge sig med nogle ting, som betyder noget.
Han mener, at han lige nu er på en god hylde i forhold til at udvikle sig.
– Det er en fed liga at øve sig i. Jeg siger ikke, jeg er i nærheden af at være i mål. Jeg skal blive dygtigere og dygtigere og træne med bedre spillere og blive dygtigere til at udvikle spillet, for der er læringer hver eneste dag.
Bo Henriksens Mainz er gået i stå i denne sæson. Tidligere havde man kurs mod Champions League, men lige nu kæmper man for “bare” at kvalificere sig til Europa.
Mainz er pt nummer syv i tabellen, men kan efter i dag ryge ned på ottendepladsen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AGF sluttede af med et brag
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’