Kasper Dolberg har haft det svært siden de glade dage i Ajax.
Dengang var der massiv rift om angriberen, da han stod på affyringsrampen i sommeren 2019. En af bejlerne dengang var Hoffenheim, men Kasper Dolberg valgte istedet den franske sydkyst og OGC Nice.
Nu melder Hoffenheim sig så igen på banen, efter et svært efterår på udlån i Sevilla, hvor danskeren både har døjet med skader og manglende form. Den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio meldte således skiftet tæt på tirsdag.
I Tyskland har flere medier – herunder den store avis Kicker – også undersøgt Dolbergs mulige ankomst til Bundesligaen. Avisen bringer flere detaljer, da alt peger i retning af endnu en lejeaftale for danskeren ifølge dem.
Lejeaftalen med Sevilla vil blive ophævet til januar, og så vil danskeren angiveligt skrive under på en ny lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Aftalen vil også indeholde en købsoption, lyder det.
Det er præcis på samme måde, at hans nuværende lejeaftale med Sevilla er strikket sammen. I OGC Nice er Kasper Dolberg fortsat på kontrakt frem til 2024.
I denne sæson har danskeren blot fået 303 minutter på banen for Sevilla. I samme periode er det blevet til nul mål på klubplan, mens han har scoret et enkelt mål for Danmark i en landskamp mod Frankrig i Nations League.
I Hoffenheim, der indtager 11. pladsen i Bundesligaen, vil Kasper Dolberg blive holdkammerater med sine landsmænd Jacob Bruun Larsen og Robert Skov.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Arsenal vinder og lægger pres på City
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Tottenham henter forløsende sejr
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring