Avis: Dansk landsholdsangriber bliver udlejet

Det trækker op til et skifte for Kasper Dolberg, men det peger ikke i retning af et permanent et af slagsen.



Kasper Dolberg har haft det svært siden de glade dage i Ajax.

Dengang var der massiv rift om angriberen, da han stod på affyringsrampen i sommeren 2019. En af bejlerne dengang var Hoffenheim, men Kasper Dolberg valgte istedet den franske sydkyst og OGC Nice.

Nu melder Hoffenheim sig så igen på banen, efter et svært efterår på udlån i Sevilla, hvor danskeren både har døjet med skader og manglende form. Den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio meldte således skiftet tæt på tirsdag.

I Tyskland har flere medier – herunder den store avis Kicker – også undersøgt Dolbergs mulige ankomst til Bundesligaen. Avisen bringer flere detaljer, da alt peger i retning af endnu en lejeaftale for danskeren ifølge dem.

Lejeaftalen med Sevilla vil blive ophævet til januar, og så vil danskeren angiveligt skrive under på en ny lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Aftalen vil også indeholde en købsoption, lyder det.

Det er præcis på samme måde, at hans nuværende lejeaftale med Sevilla er strikket sammen. I OGC Nice er Kasper Dolberg fortsat på kontrakt frem til 2024.

I denne sæson har danskeren blot fået 303 minutter på banen for Sevilla. I samme periode er det blevet til nul mål på klubplan, mens han har scoret et enkelt mål for Danmark i en landskamp mod Frankrig i Nations League.

I Hoffenheim, der indtager 11. pladsen i Bundesligaen, vil Kasper Dolberg blive holdkammerater med sine landsmænd Jacob Bruun Larsen og Robert Skov.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-spiller åben for transfer

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tjekkiet – Sydafrika

Schweiz – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s modstander i Conference League

Mexico – Sydkorea