Avis: Dansk landsholdsangriber bliver udlejet

Det trækker op til et skifte for Kasper Dolberg, men det peger ikke i retning af et permanent et af slagsen.



Kasper Dolberg har haft det svært siden de glade dage i Ajax.

Dengang var der massiv rift om angriberen, da han stod på affyringsrampen i sommeren 2019. En af bejlerne dengang var Hoffenheim, men Kasper Dolberg valgte istedet den franske sydkyst og OGC Nice.

Nu melder Hoffenheim sig så igen på banen, efter et svært efterår på udlån i Sevilla, hvor danskeren både har døjet med skader og manglende form. Den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio meldte således skiftet tæt på tirsdag.

I Tyskland har flere medier – herunder den store avis Kicker – også undersøgt Dolbergs mulige ankomst til Bundesligaen. Avisen bringer flere detaljer, da alt peger i retning af endnu en lejeaftale for danskeren ifølge dem.

Lejeaftalen med Sevilla vil blive ophævet til januar, og så vil danskeren angiveligt skrive under på en ny lejeaftale med Hoffenheim frem til sommer. Aftalen vil også indeholde en købsoption, lyder det.

Det er præcis på samme måde, at hans nuværende lejeaftale med Sevilla er strikket sammen. I OGC Nice er Kasper Dolberg fortsat på kontrakt frem til 2024.

I denne sæson har danskeren blot fået 303 minutter på banen for Sevilla. I samme periode er det blevet til nul mål på klubplan, mens han har scoret et enkelt mål for Danmark i en landskamp mod Frankrig i Nations League.

I Hoffenheim, der indtager 11. pladsen i Bundesligaen, vil Kasper Dolberg blive holdkammerater med sine landsmænd Jacob Bruun Larsen og Robert Skov.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her kan man se La Liga fremover



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Steve Cooper med stor beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub