Avis: Dansk stortalent utilfreds i Tyskland

Det er blevet til få kampe i sin første sæson i tysk fodbold. Det skyldes blandt andet skader, men stortalentet Wahid Faghir vil have mere, mener tyske Bild at vide.



Han blev solgt for mange millioner kroner i sommer, stortalentet Wahid Faghir, men indtil videre er det ikke meget, den tidligere Vejle Boldklub-spiller har vist i det tyske.

Angriberen, 18 år, scorede godt nok i en af sine første kampe for VfB Stuttgart, men det blev også hans eneste mål i hele sæsonen for det tyske mandskab, der akkurat klarede at undgå at rykke ud af rækken med på sidste spilledag.

Men Faghirs lovende start i klubben blev afløst af en lang periode, hvor han enten var skadet eller med reserveholdet, og derved blev den første sæson i det tyske ikke, som han kunne have håbet.

Og den store Bild fortæller nu også, at danskeren – i øvrigt sammen med sin 18-årige kollega Ömer Beyaz – slet ikke var tilfreds med sæsonen og det, de fik ud af den.

– En ting står klart: De to unger stjerner er utilfredse og ønsker mere spilletid i den nye sæson, skriver Bild.

Senere skriver mediet om de to, at der stadig er tro på, at de lykkes:

– Hos VfB er de stadig overbeviste om deres potentiale. For at få det frem overvejer man, om de skal udlejes, skriver Bild.

Danske Wahid Faghir, der fylder 19 år næste måned, er lige nu ved at komme sig efter en meniskoperation. Han spillede i sidste sæson bare seks Bundesliga-kampe for Stuttgart.

Angriberen har kontrakt med den tyske klub frem til sommeren 2026.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

10. gang i træk

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

Emre Mor færdig

Chok i Wolfsburg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– Det var virkelig pinligt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg