I Augsburg er der sket ting og sager efter ansættelsen af Jess Thorup. Ikke nok med at man har fået vendt stimen af nederlag, så har den danske træner sammen med klubbens nye sportsdirektør, Marinko Jurendic, også kigget på den nuværende trup frem mod transfervinduet i januar.
Seks stoppere råder Jess Thorup over, hvilket er nogen for mange, da den nyansatte cheftræner er gået over til at spille med en firebackkæde. Jeff Gouweleeuw og Felix Uduokhai er det foretrukne makkerpar, mens Maximilian Bauer er det første alternativ.
Det efterlader tre stoppere ude i kulden, og en af dem er danske Frederik Winther, der i foråret var udlejet til Brøndby IF med stor succes. Blot to Bundesliga-bænkpladser og en enkelt pokalkamp er det dog blevet til efter returen til Augsburg.
Om få måneder fylder Frederik Winther 23 år, og så er man ikke længere et ungt talent, der står på spring til førsteholdet. Nej, så er man et sted i sin karriere, hvor man skal spille fast, og det gør stopperen ikke lige nu i Augsburg.
Udsigterne til spilletid er heller ikke særlig gode, og nu skriver den tyske avis Kicker tilmed, at Frederik Winter meget vel kan rykke videre til januar.
Frederik Winther, 22 år, drog til Augsburg fra Lyngby BK tilbage i 2020, men det store gennembrud i Tyskland har indtil videre ladet vente på sig. Stopperen har bygget på sin fysik, men spilleminutterne udebliver fortsat.
Som fodboldspillere er det nu engang minutter man stræber efter, og derfor kan det blive aktuelt at søge videre. Frederik Winther har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med Augsburg, så han kan også væbne sig med tålmodighed på sin chance.
Det har han bare gjort siden sommeren 2021, hvor han sagde farvel til Lyngby BK, som han blev udlejet tilbage til efter skiftet den foregående sommer. Sølle syv optrædener står Frederik Winther noteret for i Augsburg-trøjen.
I foråret var han som nævnt udlejet til Brøndby IF, hvor han i perioder lagde sit spil op på et rigtig højt niveau. 15 kampe spillede han under Jesper Sørensen i den første halvdel af 2023.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Han peger på Simon Kjær
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Henter dansker – får god pakke
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade