I Augsburg er der sket ting og sager efter ansættelsen af Jess Thorup. Ikke nok med at man har fået vendt stimen af nederlag, så har den danske træner sammen med klubbens nye sportsdirektør, Marinko Jurendic, også kigget på den nuværende trup frem mod transfervinduet i januar.
Seks stoppere råder Jess Thorup over, hvilket er nogen for mange, da den nyansatte cheftræner er gået over til at spille med en firebackkæde. Jeff Gouweleeuw og Felix Uduokhai er det foretrukne makkerpar, mens Maximilian Bauer er det første alternativ.
Det efterlader tre stoppere ude i kulden, og en af dem er danske Frederik Winther, der i foråret var udlejet til Brøndby IF med stor succes. Blot to Bundesliga-bænkpladser og en enkelt pokalkamp er det dog blevet til efter returen til Augsburg.
Om få måneder fylder Frederik Winther 23 år, og så er man ikke længere et ungt talent, der står på spring til førsteholdet. Nej, så er man et sted i sin karriere, hvor man skal spille fast, og det gør stopperen ikke lige nu i Augsburg.
Udsigterne til spilletid er heller ikke særlig gode, og nu skriver den tyske avis Kicker tilmed, at Frederik Winter meget vel kan rykke videre til januar.
Frederik Winther, 22 år, drog til Augsburg fra Lyngby BK tilbage i 2020, men det store gennembrud i Tyskland har indtil videre ladet vente på sig. Stopperen har bygget på sin fysik, men spilleminutterne udebliver fortsat.
Som fodboldspillere er det nu engang minutter man stræber efter, og derfor kan det blive aktuelt at søge videre. Frederik Winther har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med Augsburg, så han kan også væbne sig med tålmodighed på sin chance.
Det har han bare gjort siden sommeren 2021, hvor han sagde farvel til Lyngby BK, som han blev udlejet tilbage til efter skiftet den foregående sommer. Sølle syv optrædener står Frederik Winther noteret for i Augsburg-trøjen.
I foråret var han som nævnt udlejet til Brøndby IF, hvor han i perioder lagde sit spil op på et rigtig højt niveau. 15 kampe spillede han under Jesper Sørensen i den første halvdel af 2023.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER