I Augsburg er der sket ting og sager efter ansættelsen af Jess Thorup. Ikke nok med at man har fået vendt stimen af nederlag, så har den danske træner sammen med klubbens nye sportsdirektør, Marinko Jurendic, også kigget på den nuværende trup frem mod transfervinduet i januar.
Seks stoppere råder Jess Thorup over, hvilket er nogen for mange, da den nyansatte cheftræner er gået over til at spille med en firebackkæde. Jeff Gouweleeuw og Felix Uduokhai er det foretrukne makkerpar, mens Maximilian Bauer er det første alternativ.
Det efterlader tre stoppere ude i kulden, og en af dem er danske Frederik Winther, der i foråret var udlejet til Brøndby IF med stor succes. Blot to Bundesliga-bænkpladser og en enkelt pokalkamp er det dog blevet til efter returen til Augsburg.
Om få måneder fylder Frederik Winther 23 år, og så er man ikke længere et ungt talent, der står på spring til førsteholdet. Nej, så er man et sted i sin karriere, hvor man skal spille fast, og det gør stopperen ikke lige nu i Augsburg.
Udsigterne til spilletid er heller ikke særlig gode, og nu skriver den tyske avis Kicker tilmed, at Frederik Winter meget vel kan rykke videre til januar.
Frederik Winther, 22 år, drog til Augsburg fra Lyngby BK tilbage i 2020, men det store gennembrud i Tyskland har indtil videre ladet vente på sig. Stopperen har bygget på sin fysik, men spilleminutterne udebliver fortsat.
Som fodboldspillere er det nu engang minutter man stræber efter, og derfor kan det blive aktuelt at søge videre. Frederik Winther har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med Augsburg, så han kan også væbne sig med tålmodighed på sin chance.
Det har han bare gjort siden sommeren 2021, hvor han sagde farvel til Lyngby BK, som han blev udlejet tilbage til efter skiftet den foregående sommer. Sølle syv optrædener står Frederik Winther noteret for i Augsburg-trøjen.
I foråret var han som nævnt udlejet til Brøndby IF, hvor han i perioder lagde sit spil op på et rigtig højt niveau. 15 kampe spillede han under Jesper Sørensen i den første halvdel af 2023.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT