I Augsburg er der sket ting og sager efter ansættelsen af Jess Thorup. Ikke nok med at man har fået vendt stimen af nederlag, så har den danske træner sammen med klubbens nye sportsdirektør, Marinko Jurendic, også kigget på den nuværende trup frem mod transfervinduet i januar.
Seks stoppere råder Jess Thorup over, hvilket er nogen for mange, da den nyansatte cheftræner er gået over til at spille med en firebackkæde. Jeff Gouweleeuw og Felix Uduokhai er det foretrukne makkerpar, mens Maximilian Bauer er det første alternativ.
Det efterlader tre stoppere ude i kulden, og en af dem er danske Frederik Winther, der i foråret var udlejet til Brøndby IF med stor succes. Blot to Bundesliga-bænkpladser og en enkelt pokalkamp er det dog blevet til efter returen til Augsburg.
Om få måneder fylder Frederik Winther 23 år, og så er man ikke længere et ungt talent, der står på spring til førsteholdet. Nej, så er man et sted i sin karriere, hvor man skal spille fast, og det gør stopperen ikke lige nu i Augsburg.
Udsigterne til spilletid er heller ikke særlig gode, og nu skriver den tyske avis Kicker tilmed, at Frederik Winter meget vel kan rykke videre til januar.
Frederik Winther, 22 år, drog til Augsburg fra Lyngby BK tilbage i 2020, men det store gennembrud i Tyskland har indtil videre ladet vente på sig. Stopperen har bygget på sin fysik, men spilleminutterne udebliver fortsat.
Som fodboldspillere er det nu engang minutter man stræber efter, og derfor kan det blive aktuelt at søge videre. Frederik Winther har fortsat halvandet år tilbage af sin aftale med Augsburg, så han kan også væbne sig med tålmodighed på sin chance.
Det har han bare gjort siden sommeren 2021, hvor han sagde farvel til Lyngby BK, som han blev udlejet tilbage til efter skiftet den foregående sommer. Sølle syv optrædener står Frederik Winther noteret for i Augsburg-trøjen.
I foråret var han som nævnt udlejet til Brøndby IF, hvor han i perioder lagde sit spil op på et rigtig højt niveau. 15 kampe spillede han under Jesper Sørensen i den første halvdel af 2023.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Fin lodtrækning for FCK
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
MEDIE