Avis: Nu har de budt på Jesper Lindstrøm

Ifølge den tyske avis Bild er der nu blevet afgivet et konkret bud på Bundesliga-danskeren.



Rygterne har i lang tid svirret om danske Jesper Lindstrøm, der er blevet sat i forbindelse med adskillige europæiske topklubber. 

Danskeren har været meldt til klubber som Arsenal, Liverpool, Napoli og Leipzig, og nu er der angiveligt kommet et konkret bud på den danske offensivspiller. 

Ifølge den tyske avis Bild har Leipzig, der møder Frankfurt i den tyske pokalfinale lørdag, budt 25 millioner euro svarende til 185 millioner kroner på den tidligere Brøndby-profil. 

Eintracht Frankfurt har dog ifølge avisen afvist tilbuddet, da klubben kræver mellem 220 og 300 millioner kroner for danskeren.

Det kan dog blive svært for Frankfurt-boss Markus Krösche at holde på danskerne, der angiveigt er meget opsat på at spille Champions League næste sæson. 

Det kan danskeren få mulighed for, hvis han skifter til Leipzig, der netop har sikret sig tredjepladsen i Bundesligaen. 

Skifter han til den vesttyske klub, ville han ogsåmøde et velkendt ansigt i danske Yussuf Poulsen, der har spillet i klubben i næsten et årti. 

Leipzig skal dog hoste op med nogle flere penge, hvis de vil have nallerne i danskeren, der stadig har tre år tilbage på kontrakten i Frankfurt.

Skulle Lindstrøm blive solgt for de før omtalte summer, vil han med al sansynlighed blive den dyreste danske fodboldspiller nogensinde. 

I skrivende stund er Joachim Andersen den dyreste dansker, han blev solgt til Crystal Palace i 2019 for 225 millioner. 

Hvis Jesper Lindstrøm ender med at rykke til RB Leipzig, er der formentlig også stor glæde i Brøndby IF. Den danske klub får ifølge Bild 15 procent af et videresalg, så der lander potentielt også mange millioner på den københavnske vestegn denne sommer.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Han var i spil som Brøndby-træner

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

De jagter Henrik Meister

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Iran får grønt lys til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil