Rygterne har i lang tid svirret om danske Jesper Lindstrøm, der er blevet sat i forbindelse med adskillige europæiske topklubber.
Danskeren har været meldt til klubber som Arsenal, Liverpool, Napoli og Leipzig, og nu er der angiveligt kommet et konkret bud på den danske offensivspiller.
Ifølge den tyske avis Bild har Leipzig, der møder Frankfurt i den tyske pokalfinale lørdag, budt 25 millioner euro svarende til 185 millioner kroner på den tidligere Brøndby-profil.
Eintracht Frankfurt har dog ifølge avisen afvist tilbuddet, da klubben kræver mellem 220 og 300 millioner kroner for danskeren.
Det kan dog blive svært for Frankfurt-boss Markus Krösche at holde på danskerne, der angiveigt er meget opsat på at spille Champions League næste sæson.
Det kan danskeren få mulighed for, hvis han skifter til Leipzig, der netop har sikret sig tredjepladsen i Bundesligaen.
Skifter han til den vesttyske klub, ville han ogsåmøde et velkendt ansigt i danske Yussuf Poulsen, der har spillet i klubben i næsten et årti.
Leipzig skal dog hoste op med nogle flere penge, hvis de vil have nallerne i danskeren, der stadig har tre år tilbage på kontrakten i Frankfurt.
Skulle Lindstrøm blive solgt for de før omtalte summer, vil han med al sansynlighed blive den dyreste danske fodboldspiller nogensinde.
I skrivende stund er Joachim Andersen den dyreste dansker, han blev solgt til Crystal Palace i 2019 for 225 millioner.
Hvis Jesper Lindstrøm ender med at rykke til RB Leipzig, er der formentlig også stor glæde i Brøndby IF. Den danske klub får ifølge Bild 15 procent af et videresalg, så der lander potentielt også mange millioner på den københavnske vestegn denne sommer.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED
Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER