Rygterne har i lang tid svirret om danske Jesper Lindstrøm, der er blevet sat i forbindelse med adskillige europæiske topklubber.
Danskeren har været meldt til klubber som Arsenal, Liverpool, Napoli og Leipzig, og nu er der angiveligt kommet et konkret bud på den danske offensivspiller.
Ifølge den tyske avis Bild har Leipzig, der møder Frankfurt i den tyske pokalfinale lørdag, budt 25 millioner euro svarende til 185 millioner kroner på den tidligere Brøndby-profil.
Eintracht Frankfurt har dog ifølge avisen afvist tilbuddet, da klubben kræver mellem 220 og 300 millioner kroner for danskeren.
Det kan dog blive svært for Frankfurt-boss Markus Krösche at holde på danskerne, der angiveigt er meget opsat på at spille Champions League næste sæson.
Det kan danskeren få mulighed for, hvis han skifter til Leipzig, der netop har sikret sig tredjepladsen i Bundesligaen.
Skifter han til den vesttyske klub, ville han ogsåmøde et velkendt ansigt i danske Yussuf Poulsen, der har spillet i klubben i næsten et årti.
Leipzig skal dog hoste op med nogle flere penge, hvis de vil have nallerne i danskeren, der stadig har tre år tilbage på kontrakten i Frankfurt.
Skulle Lindstrøm blive solgt for de før omtalte summer, vil han med al sansynlighed blive den dyreste danske fodboldspiller nogensinde.
I skrivende stund er Joachim Andersen den dyreste dansker, han blev solgt til Crystal Palace i 2019 for 225 millioner.
Hvis Jesper Lindstrøm ender med at rykke til RB Leipzig, er der formentlig også stor glæde i Brøndby IF. Den danske klub får ifølge Bild 15 procent af et videresalg, så der lander potentielt også mange millioner på den københavnske vestegn denne sommer.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Skifter til Rangers
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED