Rygterne har i lang tid svirret om danske Jesper Lindstrøm, der er blevet sat i forbindelse med adskillige europæiske topklubber.
Danskeren har været meldt til klubber som Arsenal, Liverpool, Napoli og Leipzig, og nu er der angiveligt kommet et konkret bud på den danske offensivspiller.
Ifølge den tyske avis Bild har Leipzig, der møder Frankfurt i den tyske pokalfinale lørdag, budt 25 millioner euro svarende til 185 millioner kroner på den tidligere Brøndby-profil.
Eintracht Frankfurt har dog ifølge avisen afvist tilbuddet, da klubben kræver mellem 220 og 300 millioner kroner for danskeren.
Det kan dog blive svært for Frankfurt-boss Markus Krösche at holde på danskerne, der angiveigt er meget opsat på at spille Champions League næste sæson.
Det kan danskeren få mulighed for, hvis han skifter til Leipzig, der netop har sikret sig tredjepladsen i Bundesligaen.
Skifter han til den vesttyske klub, ville han ogsåmøde et velkendt ansigt i danske Yussuf Poulsen, der har spillet i klubben i næsten et årti.
Leipzig skal dog hoste op med nogle flere penge, hvis de vil have nallerne i danskeren, der stadig har tre år tilbage på kontrakten i Frankfurt.
Skulle Lindstrøm blive solgt for de før omtalte summer, vil han med al sansynlighed blive den dyreste danske fodboldspiller nogensinde.
I skrivende stund er Joachim Andersen den dyreste dansker, han blev solgt til Crystal Palace i 2019 for 225 millioner.
Hvis Jesper Lindstrøm ender med at rykke til RB Leipzig, er der formentlig også stor glæde i Brøndby IF. Den danske klub får ifølge Bild 15 procent af et videresalg, så der lander potentielt også mange millioner på den københavnske vestegn denne sommer.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED