Avis: Nu har de budt på Jesper Lindstrøm

Ifølge den tyske avis Bild er der nu blevet afgivet et konkret bud på Bundesliga-danskeren.



Rygterne har i lang tid svirret om danske Jesper Lindstrøm, der er blevet sat i forbindelse med adskillige europæiske topklubber. 

Danskeren har været meldt til klubber som Arsenal, Liverpool, Napoli og Leipzig, og nu er der angiveligt kommet et konkret bud på den danske offensivspiller. 

Ifølge den tyske avis Bild har Leipzig, der møder Frankfurt i den tyske pokalfinale lørdag, budt 25 millioner euro svarende til 185 millioner kroner på den tidligere Brøndby-profil. 

Eintracht Frankfurt har dog ifølge avisen afvist tilbuddet, da klubben kræver mellem 220 og 300 millioner kroner for danskeren.

Det kan dog blive svært for Frankfurt-boss Markus Krösche at holde på danskerne, der angiveigt er meget opsat på at spille Champions League næste sæson. 

Det kan danskeren få mulighed for, hvis han skifter til Leipzig, der netop har sikret sig tredjepladsen i Bundesligaen. 

Skifter han til den vesttyske klub, ville han ogsåmøde et velkendt ansigt i danske Yussuf Poulsen, der har spillet i klubben i næsten et årti. 

Leipzig skal dog hoste op med nogle flere penge, hvis de vil have nallerne i danskeren, der stadig har tre år tilbage på kontrakten i Frankfurt.

Skulle Lindstrøm blive solgt for de før omtalte summer, vil han med al sansynlighed blive den dyreste danske fodboldspiller nogensinde. 

I skrivende stund er Joachim Andersen den dyreste dansker, han blev solgt til Crystal Palace i 2019 for 225 millioner. 

Hvis Jesper Lindstrøm ender med at rykke til RB Leipzig, er der formentlig også stor glæde i Brøndby IF. Den danske klub får ifølge Bild 15 procent af et videresalg, så der lander potentielt også mange millioner på den københavnske vestegn denne sommer.





Zanka ville spille gratis for FC København




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

England – Kroatien

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter