Med hjælp fra to danskerscoringer vandt Wolfsburg lørdag hjemme med 2-1 over Union Berlin, der havde Frederik Rønnow i målet.
Landsholdsbacken Joakim Mæhle scorede for første gang i den lysegrønne Wolfsburg-trøje, med det der skulle vise sig at blive matchvindermålet.
For femte gang i fire kampe i denne sæson kom holdkammeraten Jonas Wind også på tavlen for hjemmeholdet.
Gæsterne fra Berlin sad i store dele af opgøret på spillet, men effektiviteten udeblev. Det gjorde den til gengæld ikke for hjemmeholdet, der med den tredje sejr i fire kampe spiller sig op på en femteplads i ligaen.
Jonas Wind skulle kun bruge lidt mindre end 15 minutters Bundesliga-fodbold, før han fortsatte den storform, han viste for Wolfsburg inden landskampspausen.
Hjemmeholdet erobrede bolden højt oppe på Union Berlins halvdel, hvor holdkammeraterne hurtigt fandt Jonas Wind i en farlig position foran feltet.
Landsholdsangriberen kombinerede sig ind i feltet med sin offensive kollega Lovro Majer, hvorefter danskeren med en kælen inderside lagde afslutningen fladt over i det lange hjørne.
Efter en lille halv time bragte Union Berlins tyske landsholdsback Robin Gosens balance i regnskabet med et powerfyldt hovedstød.
Der skulle dog ikke gå mange minutter, før Wolfsburg og danske Joakim Mæhle slog tilbage.
Frederik Rønnow i Union Berlin-målet boksede et hjørnespark ud til den danske landsholdsback, der med en flot flugter uden for feltet sparkede den ind bag sin landsholdskollega, der var prisgivet.
I anden halvleg sad Union Berlin på størstedelen af spillet, men kom aldrig for alvor tæt på udligningen.
Det var ikke kun i Wolfsburg, der lørdag eftermiddag var danskere i aktion i Bundesligaen.
RB Leipzig slog hjemme Augsburg med 3-0. Hjemmeholdet havde Yussuf Poulsen med fra start. Han kvitterede med et oplæg, mens gæsterne ligeledes havde dansk islæt i startopstillingen i form af Mads Valentin Pedersen.
I Hoffenheim var der også danskermøde, da Robert Skov startede inde for hjemmeholdet, der tog imod FC Köln med Rasmus Carstensen fra start. Robert Skov og Hoffenheim trak det længste strå i den duel med en 3-1-sejr.
I kampens slutminutter blev Rasmus Carstensen vist ud for gæsterne, da han modtog sit andet gule kort.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE