Jubler over gensyn med fans: Vidunderligt at se dem igen

Efter flere måneder med tomme tribuner fejrede Bayern torsdag i Budapest en sejr i Super Cuppen med sine fans.



Publikum var tilbage på stadion i torsdagens opgør mellem Bayern München og Sevilla i den europæiske Super Cup.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) brugte kampen i den ungarske hovedstad, Budapest, som prøveklud for at få tilskuere tilbage på stadion midt under coronapandemien.

De seneste måneder har alle Uefa-kampe været uden tilskuere, men torsdag var der omkring 15.500 tilskuere på plads.

Bayern München vandt opgøret med 2-1 efter forlænget spilletid, og klubformand Karl-Heinz Rummenigge glæder sig over, at klubben kunne dele oplevelsen med fans.

– Det var en vidunderlig følelse at fejre denne titel med vores fans.

– Da jeg kiggede rundt på stadion efter kampen, så jeg mange glade Bayern-fans, siger Rummenigge til klubbens hjemmeside.

Selv om Budapest i øjeblikket er hårdt ramt af coronasmitte, så vurderer Bayern-formanden, at Uefa fik skabt nogle forsvarlige rammer.

– Jeg vil gerne takke Uefa og præsident Aleksander Ceferin for den professionelle håndtering af finalen. Det var et vigtigt skridt henimod en fodboldkultur med følelser og atmosfære på stadion, siger han.

Bayern-træner Hansi Flick havde før kampen udtrykt bekymring for, at opgøret skulle spilles i netop Budapest. Alligevel var det skønt igen at se fans på tribunerne, siger han.

– Vi ved alle, at det ikke er nemt at træffe de rette beslutninger i den nuværende situation.

– Jeg kan kun sige, at det var godt at have stemning tilbage på stadion, siger Flick.

– Bedømt ud fra stemningen så mindede det mere om fodbold igen. Det er vi glade for at have fået tilbage. Vi ved dog, at det ikke er så enkelt. Jeg håber, at alle fans forbliver raske, siger træneren.

I sidste sæson vandt Bayern München det tyske mesterskab, den tyske pokalturnering og Champions League. Sevilla deltog i torsdagens kamp som vinder af Europa League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig