Som ungdomsspiller er der typisk to veje til førsteholdet. Enten sparker man døren direkte ind og får et opsigtsvækkende gennembrud, eller også tager man det skridt for skridt – et klassisk skridt i processen er at blive udlejet for at gro nogle hår på brystet.
Hvilken vej, der bliver Jonathan Asp Jensens i Bayern München, må tiden vise. Lige nu kan det gå begge veje.
Sådan lyder det fra Jochen Sauer, der er director of youth development i Bayern München og har fingeren på pulsen hvad angår Jonathan Asp Jensen og de øvrige talenter i storklubben.
– Det er ikke udelukket, at vi vil kigge på en lejeaftale til "Jonny". Det er også er del af vores strategi at udleje unge spillere – jeg vil tro, at vi i øjeblikket har 20-25 spillere ude på leje. Det kan sagtens give mening, hvis det er det, der skal til for, at en ung spiller kan udvikle sig, siger Jochen Sauer til Tipsbladet og fortsætter:
– Aleksandar Pavlovic og Alphonso Davies er eksempler på unge spillere, som var i stand til at træde direkte ind på førsteholdet, men der er også gode eksempler på spillere, der havde godt af at blive lejet ud, fordi de kom stærkere tilbage.
– Det gælder for "Jonny", som for alle andre af vores unge spillere, at vi meget gerne vil have dem på førsteholdet, men vejen dertil kan være forskellig fra spiller til spiller. Det er ikke alle, der kan svømme med det samme.

Jonathan Asp Jensen, der lige er fyldt 18, har ikke optrådt for førsteholdet i Bayern München, men han har haft flere træningspas sammen med Harry Kane og de øvrige superstjerner. I vinterpausen var han otte dage på træningslejr med Bayern Münchens andethold, men som udgangspunkt er han en del af U19-holdet.
Til sommer skal regnebrættet gøres op, og det kan ende med, at danskeren bliver udlejet.
– Lige nu har vi Malik Tillman udlejet til PSV, og i sidste sæson var han i Rangers. Joshua Zirkzee har vi solgt for mange millioner til Bologna, og ham har vi mulighed for at tage tilbage. Vi har også to unge spillere på leje i Serie A. Det er en mulighed med en lejeaftale, og det kan det også blive for "Jonny", hvis vi vurderer, at han mangler noget i sin udvikling. Men han skal selvfølgelig selv være med på den, fastslår Jochen Sauer.
Jonathan Asp Jensen kom til Bayern München fra FC Midtjylland i sommeren 2022.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
England – Argentina
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta