Bayern München er interesserede i RB Leipzigs franske forsvarsstjerne.
Bayern München kan måske snart slå to fluer med et smæk ved at forstærke sig selv og samtidig svække en af deres direkte rivaler, nemlig RB Leipzig.
I de seneste mange måneder har RB Leipzigs franske forsvarsspiller Dayot Upamecano været rygtet til flere af verdens største klubber som Manchester United og Liverpool. Men også Bayern München er interesserede.
Læs også:Finnbogason blev skurk mod Bayern i tæt opgør
Det bekræftes af klubbossen Karl-Heinz Rummenigge over for Bild ifølge Goal.
- Vi vil selvfølgelig kigge på det. Ikke kun med denne spiller, men i princippet på de positioner, hvor vi vil gøre noget og er nødt til at gøre noget, siger Karl-Heinz Rummenigge og tilføjer, at Dayot Upamecano har en frikøbsklausul i sin kontrakt.
Læs også:Onsdagens rygtebørs: PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona
Dog vil Bayern München ikke købe franskmanden i januar, lød det.
Dayot Upamecano, 22 år, gør sig i det centrale forsvar hos RB Leipzig, hvor han har spillet de seneste fire år.
I det centrale forsvar kan der snart være stor udskiftning hos Bayern München, da David Alaba og Jerome Boateng begge har kontraktudløb til sommer. Det kan altså bane vejen for RB Leipzig-stjernen.
Læs også:Dansk EM-værtskab i fare? Klubboss med nedslående melding
-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned
Seneste rygter
Liverpool lurer på stortalent
Rygtetid: Disse klubber fører i kampen om Haaland
PSG overvejer Liverpool-midt
City i kæmpe handel
Rygtetid: PL-klubber jagter stjerneangribere
Fokus
Bedst/værst: Intet kom forbi OB-monster
Det blev til 0-0 mellem OB og AGF i Odense. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk