Bayern-stjerner anerkender Bremen efter skuffende deler

Bayern München formåede ikke at besejre Werder Bremen lørdag, og det skaber stor ærgrelse hos flere Bayern-profiler.



Bayern München var spået en sikker sejr, da holdet lørdag tog imod Werder Bremen på hjemmebane. Gæsterne havde dog ikke tænkt sig at lege statister, og efter en modig indsats fik Bremen 1-1 med sig hjem.

Efter kampen var der ærgrelse hos Bayern-spillerne, der dog også havde tid til at anerkende modstanderen, og så var man ikke selv skarpe nok, mener keeper Manuel Neuer:

– Deres føringsmål endte med at blive meget afgørende. Vi var nødt til at kæmpe hårdt, og vi investerede meget. Når man kigger på det samlede billede, lykkedes vi dog ikke med at skabe nok store chancer, siger Manuel Neuer til klubbens hjemmeside efter kampen.

Heller ikke Thomas Müller var tilfreds med lørdagens remis for Bayern, men han havde roser tilovers for Bremen.

– De spillede med stor disciplin gennem hele kampen. De lod os komme langt ind på deres banehalvdel, og så lukkede de bare rigtig godt af. Vores sløsede forsvarsspil ved et indkast gav dem så et billigt mål, så deres plan fungerede, mener Müller.

Noget bredere var smilene efter kampen i Bremen-lejren. Blandt andet hos træner Florian Kohfeldt:

– Selvfølgelig er jeg meget tilfreds med pointet og især også med vores præstation. Vi forvsarede os ekstremt disciplineret, og vi gav ikke meget væk. De scorer kun, fordi Leon Goretzka spiller en forrygende bold. Vi havde gode chancer på kontra, men Manuel Neuer fik også vist, hvorfor han er verdens bedste målmand, mener Kohfeldt.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud