Begejstret Bruun Larsen: Ikke det jeg er bedst til

Jacob Bruun Larsen er glad, efter at han i går afgjorde kampen mellem Hoffenheim og RB Leipzig.



Publikum fik underholdning for alle pengene lørdag, da Hoffenheim hjemme besejrede RB Leipzig med 4-3.

Kampen bølgede frem og tilbage flere gange, og udeholdet fra det østlige Tyskland havde tre gange i løbet af kampen en føring på et mål.

Alligevel endte det med, at Jacob Bruun Larsen efter 87 minutter kunne heade sejren hjem til Hoffenheim med sin scoring, der blev kampens slutresultat.

– Jeg er ikke den bedste til at heade, men det var et skønt øjeblik, og jeg er glad for, at vi fik et resultat ud af det.

– Det var nok en super kamp for tilskuerne. Den havde alt, hvad man kunne ønske sig, undtagen en udvisning. Det var rigtig sjovt at være tilbage på banen. Jeg er selvfølgelig glad for mit mål og min assist på kort tid. Havde jeg spillet tidligere, kunne det måske have været mere, siger danskeren med et grin til Hoffenheims hjemmeside efter kampen.

Hoffenheim har ikke fået den bedste start på sæsonen, men Jacob Bruun Larsen håber, at den sene sejr kan skabe fornyet energi i holdet.

– Vi er nødt til at tage et skridt ad gangen, hvilket man kan se på vores træning, hvor der har været høj intensitet på det seneste. Det kunne man også se i de første minutter af kampen, hvor vi startede rigtig godt. Der er frisk energi i truppen.

Selvom det først var til sidst, at hjemmeholdet sikrede sig de tre point, anerkender udeholdets cheftræner Marco Rose, at det var et fortjent resultat.

– Hoffenheim fortjente at vinde i dag. Selvom vi var foran tre gange i kampen, præsterede vi ikke. Hver gang vi kom foran, sad vi ude på bænken med fornemmelsen af, at vi manglede mere skarphed og energi, men det lykkedes vi aldrig at få bragt. Derfor var det logisk, at vi indkasserede de mål, som vi gjorde, siger Marco Rose til Hoffenheims hjemmeside efter kampen.

Du kan se scoringen i videoen øverst i artiklen.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte