Blev den store helt: Håbede på mere end dét

Yussuf Poulsen blev den helt store helt for RB Leipzig, da de ødelagde Bayern Münchens chance for at blive mestre lørdag. Alligevel står han skuffet tilbage efter kampen.



Mesterskabet var tilbage, hvor det i Tyskland for det meste hører til.

Eller det troede de fleste, indtil at Yussuf Poulsen i den dybeste overtid fandt sin chance for at score sit andet sæsonmål i Bundesligaen, og den tog danskeren imod med kyshånd, og dermed endte kampen mellem RB Leipzig og Bayern München 3-3.

Harry Kane og co. måtte derfor udskyde den store mesterskabsfest for en stund.

Yussuf Poulsen stak efterfølgende af med alle overskrifterne i den tyske presse, men stod alligevel tilbage med en ambivalent fornemmelse.

– Det var dejligt at være afgørende. Denne del af sæsonen er den mest afgørende, så det er fedt at præstere i denne fase. Pointet i dag kan vise sig at blive afgørende for sæsonen, men det finder vi først ud af efter den sidste runde.

– Jeg håbede på, at vi ville tage alle tre point, fordi vi spillede en rigtig god kamp i de første 45 minutter. Det er en smule skuffende, at vi ikke står tilbage med sejren, men vi er nødt til at være glade for det ene point og for, at Bayern ikke kunne fejre deres mesterskab på vores stadion, fortalte Yussuf Poulsen den tyske presse efter kampen.

Det ene point, der blev delt i porten, betyder, at RB Leipzig er tre point foran Bo Henriksens Mainz i kampen om den sidste europaplads, men Mainz har en kamp i hånden. Bayern München er ni point foran Bayer Leverkusen og kan blive mestre, hvis Xabi Alonsos mandskab snubler senere søndag i Freiburg.







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah