Blev den store helt: Håbede på mere end dét

Yussuf Poulsen blev den helt store helt for RB Leipzig, da de ødelagde Bayern Münchens chance for at blive mestre lørdag. Alligevel står han skuffet tilbage efter kampen.



Mesterskabet var tilbage, hvor det i Tyskland for det meste hører til.

Eller det troede de fleste, indtil at Yussuf Poulsen i den dybeste overtid fandt sin chance for at score sit andet sæsonmål i Bundesligaen, og den tog danskeren imod med kyshånd, og dermed endte kampen mellem RB Leipzig og Bayern München 3-3.

Harry Kane og co. måtte derfor udskyde den store mesterskabsfest for en stund.

Yussuf Poulsen stak efterfølgende af med alle overskrifterne i den tyske presse, men stod alligevel tilbage med en ambivalent fornemmelse.

– Det var dejligt at være afgørende. Denne del af sæsonen er den mest afgørende, så det er fedt at præstere i denne fase. Pointet i dag kan vise sig at blive afgørende for sæsonen, men det finder vi først ud af efter den sidste runde.

– Jeg håbede på, at vi ville tage alle tre point, fordi vi spillede en rigtig god kamp i de første 45 minutter. Det er en smule skuffende, at vi ikke står tilbage med sejren, men vi er nødt til at være glade for det ene point og for, at Bayern ikke kunne fejre deres mesterskab på vores stadion, fortalte Yussuf Poulsen den tyske presse efter kampen.

Det ene point, der blev delt i porten, betyder, at RB Leipzig er tre point foran Bo Henriksens Mainz i kampen om den sidste europaplads, men Mainz har en kamp i hånden. Bayern München er ni point foran Bayer Leverkusen og kan blive mestre, hvis Xabi Alonsos mandskab snubler senere søndag i Freiburg.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vil smadre transferrekord

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Vigtigt nyt for ‘AC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Holland – Sverige

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Viaplay med stor AGF-nyhed

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim