I februar sidste år valgte Mainz at ansætte Bo Henriksen som ny cheftræner, og den beslutning går de nok og glæder sig dagligt over i Bundesliga-klubben.
Dengang lå Mainz nemlig under nedrykningsstregen, men nu ligger klubben nummer fem i Bundesligaen, og Bo Henriksens mandskab er på nuværende tidspunkt faktisk pointmæssigt det bedste Mainz-hold nogensinde.
Og ifølge Mainz-sportsdirektør Niko Bungert, der selv har en fortid som spiller og assistenttræner i klubben, er der da heller ikke den store tvivl om, at Bo Henriksen har sparket en ny æra i gang i Mainz.
– Absolut. Jeg synes allerede, at han er der. Vi ved ikke, i hvilket omfang det kommer til at blive. I øjeblikket sørger Bo for, at vi har kurs mod en meget succesfuld sæson to (under danskeren, red.). Den første endte med et mindre mirakel, overlevelse i ligaen, hvilket vi på et tidspunkt ikke længere troede var muligt, siger Niko Bungert til Kicker.
Mainz er i øjeblikket inde i en god stime og meget tyder derfor på, at Bo Henriksen er ved at sikre europæisk fodbold for klubben, der bestemt ikke har et af de største budgetter i tysk fodbold. Niko Bungert frygter dog ikke, at Bo Henriksens succes kan føre til, at danskeren kan forlade Mainz.
– Vi har nu en sæson, som vi ikke har haft i et stykke tid. Vi kom ud af nedrykningszonen og nu må vi se, om vi kan gøre noget virkeligt vanvittigt igen. Både træneren og klubben er ekstremt glade for, hvordan tingene går i øjeblikket.
– Bo føler sig virkelig, virkelig godt tilpas i Mainz, han elsker at bo i byen med sin familie. Vi ved, hvad vi har med denne træner, og i slutningen af januar forlængede vi hans kontrakt frem til 2027, lyder det afslutningsvist fra Niko Bungert.
Mainz spiller igen på lørdag i Bundesligaen, hvor der venter en udekamp mod RB Leipzig.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT