I februar sidste år valgte Mainz at ansætte Bo Henriksen som ny cheftræner, og den beslutning går de nok og glæder sig dagligt over i Bundesliga-klubben.
Dengang lå Mainz nemlig under nedrykningsstregen, men nu ligger klubben nummer fem i Bundesligaen, og Bo Henriksens mandskab er på nuværende tidspunkt faktisk pointmæssigt det bedste Mainz-hold nogensinde.
Og ifølge Mainz-sportsdirektør Niko Bungert, der selv har en fortid som spiller og assistenttræner i klubben, er der da heller ikke den store tvivl om, at Bo Henriksen har sparket en ny æra i gang i Mainz.
– Absolut. Jeg synes allerede, at han er der. Vi ved ikke, i hvilket omfang det kommer til at blive. I øjeblikket sørger Bo for, at vi har kurs mod en meget succesfuld sæson to (under danskeren, red.). Den første endte med et mindre mirakel, overlevelse i ligaen, hvilket vi på et tidspunkt ikke længere troede var muligt, siger Niko Bungert til Kicker.
Mainz er i øjeblikket inde i en god stime og meget tyder derfor på, at Bo Henriksen er ved at sikre europæisk fodbold for klubben, der bestemt ikke har et af de største budgetter i tysk fodbold. Niko Bungert frygter dog ikke, at Bo Henriksens succes kan føre til, at danskeren kan forlade Mainz.
– Vi har nu en sæson, som vi ikke har haft i et stykke tid. Vi kom ud af nedrykningszonen og nu må vi se, om vi kan gøre noget virkeligt vanvittigt igen. Både træneren og klubben er ekstremt glade for, hvordan tingene går i øjeblikket.
– Bo føler sig virkelig, virkelig godt tilpas i Mainz, han elsker at bo i byen med sin familie. Vi ved, hvad vi har med denne træner, og i slutningen af januar forlængede vi hans kontrakt frem til 2027, lyder det afslutningsvist fra Niko Bungert.
Mainz spiller igen på lørdag i Bundesligaen, hvor der venter en udekamp mod RB Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Zlatan med genial kommentar om Haaland
TOPNYHED
Spottet i København
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
NYHEDER