I februar sidste år valgte Mainz at ansætte Bo Henriksen som ny cheftræner, og den beslutning går de nok og glæder sig dagligt over i Bundesliga-klubben.
Dengang lå Mainz nemlig under nedrykningsstregen, men nu ligger klubben nummer fem i Bundesligaen, og Bo Henriksens mandskab er på nuværende tidspunkt faktisk pointmæssigt det bedste Mainz-hold nogensinde.
Og ifølge Mainz-sportsdirektør Niko Bungert, der selv har en fortid som spiller og assistenttræner i klubben, er der da heller ikke den store tvivl om, at Bo Henriksen har sparket en ny æra i gang i Mainz.
– Absolut. Jeg synes allerede, at han er der. Vi ved ikke, i hvilket omfang det kommer til at blive. I øjeblikket sørger Bo for, at vi har kurs mod en meget succesfuld sæson to (under danskeren, red.). Den første endte med et mindre mirakel, overlevelse i ligaen, hvilket vi på et tidspunkt ikke længere troede var muligt, siger Niko Bungert til Kicker.
Mainz er i øjeblikket inde i en god stime og meget tyder derfor på, at Bo Henriksen er ved at sikre europæisk fodbold for klubben, der bestemt ikke har et af de største budgetter i tysk fodbold. Niko Bungert frygter dog ikke, at Bo Henriksens succes kan føre til, at danskeren kan forlade Mainz.
– Vi har nu en sæson, som vi ikke har haft i et stykke tid. Vi kom ud af nedrykningszonen og nu må vi se, om vi kan gøre noget virkeligt vanvittigt igen. Både træneren og klubben er ekstremt glade for, hvordan tingene går i øjeblikket.
– Bo føler sig virkelig, virkelig godt tilpas i Mainz, han elsker at bo i byen med sin familie. Vi ved, hvad vi har med denne træner, og i slutningen af januar forlængede vi hans kontrakt frem til 2027, lyder det afslutningsvist fra Niko Bungert.
Mainz spiller igen på lørdag i Bundesligaen, hvor der venter en udekamp mod RB Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
USA – Belgien
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT