Bo-æraen er begyndt: ‘Kan gøre noget vanvittigt’

Mainz-sportsdirektør Niko Bungert vil bestemt ikke afvise, at klubben kan levere en utrolig bedrift ved at kvalificere sig til europæisk fodbold.



I februar sidste år valgte Mainz at ansætte Bo Henriksen som ny cheftræner, og den beslutning går de nok og glæder sig dagligt over i Bundesliga-klubben.

Dengang lå Mainz nemlig under nedrykningsstregen, men nu ligger klubben nummer fem i Bundesligaen, og Bo Henriksens mandskab er på nuværende tidspunkt faktisk pointmæssigt det bedste Mainz-hold nogensinde.

Og ifølge Mainz-sportsdirektør Niko Bungert, der selv har en fortid som spiller og assistenttræner i klubben, er der da heller ikke den store tvivl om, at Bo Henriksen har sparket en ny æra i gang i Mainz.

– Absolut. Jeg synes allerede, at han er der. Vi ved ikke, i hvilket omfang det kommer til at blive. I øjeblikket sørger Bo for, at vi har kurs mod en meget succesfuld sæson to (under danskeren, red.). Den første endte med et mindre mirakel, overlevelse i ligaen, hvilket vi på et tidspunkt ikke længere troede var muligt, siger Niko Bungert til Kicker.

Mainz er i øjeblikket inde i en god stime og meget tyder derfor på, at Bo Henriksen er ved at sikre europæisk fodbold for klubben, der bestemt ikke har et af de største budgetter i tysk fodbold. Niko Bungert frygter dog ikke, at Bo Henriksens succes kan føre til, at danskeren kan forlade Mainz.

– Vi har nu en sæson, som vi ikke har haft i et stykke tid. Vi kom ud af nedrykningszonen og nu må vi se, om vi kan gøre noget virkeligt vanvittigt igen. Både træneren og klubben er ekstremt glade for, hvordan tingene går i øjeblikket.

– Bo føler sig virkelig, virkelig godt tilpas i Mainz, han elsker at bo i byen med sin familie. Vi ved, hvad vi har med denne træner, og i slutningen af januar forlængede vi hans kontrakt frem til 2027, lyder det afslutningsvist fra Niko Bungert.

Mainz spiller igen på lørdag i Bundesligaen, hvor der venter en udekamp mod RB Leipzig.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Harry Maguire i chok

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!