I februar sidste år valgte Mainz at ansætte Bo Henriksen som ny cheftræner, og den beslutning går de nok og glæder sig dagligt over i Bundesliga-klubben.
Dengang lå Mainz nemlig under nedrykningsstregen, men nu ligger klubben nummer fem i Bundesligaen, og Bo Henriksens mandskab er på nuværende tidspunkt faktisk pointmæssigt det bedste Mainz-hold nogensinde.
Og ifølge Mainz-sportsdirektør Niko Bungert, der selv har en fortid som spiller og assistenttræner i klubben, er der da heller ikke den store tvivl om, at Bo Henriksen har sparket en ny æra i gang i Mainz.
– Absolut. Jeg synes allerede, at han er der. Vi ved ikke, i hvilket omfang det kommer til at blive. I øjeblikket sørger Bo for, at vi har kurs mod en meget succesfuld sæson to (under danskeren, red.). Den første endte med et mindre mirakel, overlevelse i ligaen, hvilket vi på et tidspunkt ikke længere troede var muligt, siger Niko Bungert til Kicker.
Mainz er i øjeblikket inde i en god stime og meget tyder derfor på, at Bo Henriksen er ved at sikre europæisk fodbold for klubben, der bestemt ikke har et af de største budgetter i tysk fodbold. Niko Bungert frygter dog ikke, at Bo Henriksens succes kan føre til, at danskeren kan forlade Mainz.
– Vi har nu en sæson, som vi ikke har haft i et stykke tid. Vi kom ud af nedrykningszonen og nu må vi se, om vi kan gøre noget virkeligt vanvittigt igen. Både træneren og klubben er ekstremt glade for, hvordan tingene går i øjeblikket.
– Bo føler sig virkelig, virkelig godt tilpas i Mainz, han elsker at bo i byen med sin familie. Vi ved, hvad vi har med denne træner, og i slutningen af januar forlængede vi hans kontrakt frem til 2027, lyder det afslutningsvist fra Niko Bungert.
Mainz spiller igen på lørdag i Bundesligaen, hvor der venter en udekamp mod RB Leipzig.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk