Bo Henriksen: ‘Ekstremt afgørende for sæsonen’

Den danske Mainz-træner lægger ikke fingrene imellem, når det kommer til, hvor vigtig kampen søndag er, når de møder Holstein Kiel.



Man kan argumentere for, at alle kampe i en sæson er sæson-definerende, men enkelte kampe kan til tider blive påført netop dette udtryk.

Og hvis man spørger Bo Henriksen, har FSV Mainz en meget afgørende kamp søndag, når de skal en tur til det nordlige Tyskland for at møde oprykkerne fra Holstein Kiel.

– Kampen er ekstremt afgørende for hele sæsonen, siger den danske cheftræner til Kicker med henvisning til, at de med tre point kan spille sig 11 point over en af de to direkte nedrykningspladser, såfremt Bochum ikke vinder i denne runde.

Lige inden landsholdspausen leverede Mainz nogle store resultater, hvor de blandt andet slog Dortmund med 3-1 og fik et uafgjort resultat med hjem fra en tur til Freiburg. Den gode form vil de gerne bygge videre på.

– Det vigtigste for os er, at vi leverer den samme gode præstation, som vi har gjort i de seneste kampe.

Selvom Kiel bestemt ikke har fået en prangende start på deres tilværelse i Bundesligaen, har Bo Henriksen stor respekt for sin kommende modstander.

– Vi ved, at det bliver en meget svær kamp. Kiel er virkelig gode på bolden, men det er ikke noget problem for os, at de kommer til at have mest boldbesiddelse.

– Det er vigtigt, at vi står kompakt så vi forsvare os bedst muligt.

Mainz har 13 point inden kampen og indtager aktuelt 10. pladsen i Bundesligaen, inden de fleste kampe i denne runde spilles lørdag eftermiddag.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Elias Jelert færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Deadline overskredet: FC København melder ud