Bo Henriksen: ‘Ekstremt afgørende for sæsonen’

Den danske Mainz-træner lægger ikke fingrene imellem, når det kommer til, hvor vigtig kampen søndag er, når de møder Holstein Kiel.



Man kan argumentere for, at alle kampe i en sæson er sæson-definerende, men enkelte kampe kan til tider blive påført netop dette udtryk.

Og hvis man spørger Bo Henriksen, har FSV Mainz en meget afgørende kamp søndag, når de skal en tur til det nordlige Tyskland for at møde oprykkerne fra Holstein Kiel.

– Kampen er ekstremt afgørende for hele sæsonen, siger den danske cheftræner til Kicker med henvisning til, at de med tre point kan spille sig 11 point over en af de to direkte nedrykningspladser, såfremt Bochum ikke vinder i denne runde.

Lige inden landsholdspausen leverede Mainz nogle store resultater, hvor de blandt andet slog Dortmund med 3-1 og fik et uafgjort resultat med hjem fra en tur til Freiburg. Den gode form vil de gerne bygge videre på.

– Det vigtigste for os er, at vi leverer den samme gode præstation, som vi har gjort i de seneste kampe.

Selvom Kiel bestemt ikke har fået en prangende start på deres tilværelse i Bundesligaen, har Bo Henriksen stor respekt for sin kommende modstander.

– Vi ved, at det bliver en meget svær kamp. Kiel er virkelig gode på bolden, men det er ikke noget problem for os, at de kommer til at have mest boldbesiddelse.

– Det er vigtigt, at vi står kompakt så vi forsvare os bedst muligt.

Mainz har 13 point inden kampen og indtager aktuelt 10. pladsen i Bundesligaen, inden de fleste kampe i denne runde spilles lørdag eftermiddag.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag