Bo Henriksen: ‘Ekstremt afgørende for sæsonen’

Den danske Mainz-træner lægger ikke fingrene imellem, når det kommer til, hvor vigtig kampen søndag er, når de møder Holstein Kiel.



Man kan argumentere for, at alle kampe i en sæson er sæson-definerende, men enkelte kampe kan til tider blive påført netop dette udtryk.

Og hvis man spørger Bo Henriksen, har FSV Mainz en meget afgørende kamp søndag, når de skal en tur til det nordlige Tyskland for at møde oprykkerne fra Holstein Kiel.

– Kampen er ekstremt afgørende for hele sæsonen, siger den danske cheftræner til Kicker med henvisning til, at de med tre point kan spille sig 11 point over en af de to direkte nedrykningspladser, såfremt Bochum ikke vinder i denne runde.

Lige inden landsholdspausen leverede Mainz nogle store resultater, hvor de blandt andet slog Dortmund med 3-1 og fik et uafgjort resultat med hjem fra en tur til Freiburg. Den gode form vil de gerne bygge videre på.

– Det vigtigste for os er, at vi leverer den samme gode præstation, som vi har gjort i de seneste kampe.

Selvom Kiel bestemt ikke har fået en prangende start på deres tilværelse i Bundesligaen, har Bo Henriksen stor respekt for sin kommende modstander.

– Vi ved, at det bliver en meget svær kamp. Kiel er virkelig gode på bolden, men det er ikke noget problem for os, at de kommer til at have mest boldbesiddelse.

– Det er vigtigt, at vi står kompakt så vi forsvare os bedst muligt.

Mainz har 13 point inden kampen og indtager aktuelt 10. pladsen i Bundesligaen, inden de fleste kampe i denne runde spilles lørdag eftermiddag.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Snød FC København for keeper

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’