Bo Henriksen er Årets Træner i Danmark

Bo Henriksen er Årets Træner i Danmark.



Det er ikke gået ubemærket hen blandt kollegerne, at Bo Henriksen har haft stor succes i Mainz, siden han overtog trænerjobbet i februar sidste år.

50-årige Henriksen er torsdag blevet udpeget som Årets Træner i dansk fodbold for 2024, skriver Dansk Boldspil-Union (DBU) i en pressemeddelelse.

Det er første gang, fynboen modtager hæderen.

– Jeg er meget, meget taknemlig for at blive årets træner. Det har været en vild og sjov rejse de sidste 20 år. Der er rigtig mange mennesker, der har været med på rejsen, som i sidste ende har en kæmpestor andel i det her.

– Det er et af de store mål her i livet at gøre sig bemærket og udmærke sig på en måde, vinde nogle fodboldkampe og give nogle oplevelser til mennesker omkring sig. Nu skal vi bare ud at give den gas, siger Henriksen.

Med Henriksen ved roret spiller Mainz i denne sæson med om de pladser, der sikrer adgang til Champions League. Holdet er efter 26 spillerunder på tredjepladsen i den bedste tyske række.

Trænerprisen uddeles på baggrund af en afstemning blandt alle danske trænere i de øverste rækker på kvinde- og herresiden samt de aktive danske trænere i udlandet.

Nummer to i afstemningen blev Brentford-træner Thomas Frank, mens Silkeborgs Kent Nielsen kom ind på en tredjeplads.

Trænerprisen gik sidste år til Jacob Neestrup, der i 2023 førte FC København til det danske mesterskab og en pokaltitel.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’