Bo Henriksen kunne ikke have ønsket sig en bedre start som cheftræner for Mainz 05.
Det gik ud over hans gode ven, landsmand og Augsburg-træner, Jess Thorup, der tabte kampen mod Bo Henriksen og co. med 1-0.
For den tidligere AC Horsens-træner betød det dog ikke så meget, at det lige præcis var Jess Thorup, han stod overfor på sidelinjen.
– Det har jeg jo gjort mange gange. Jeg har stået overfor Jacob Michelsen, jeg har stået overfor Jesper Sørensen, og jeg har stået overfor alle mine gamle kollegaer, gode bekendtskaber og venner, man har i fodboldbranchen, fortæller Bo Henriksen til Tipsbladet og tilføjer.
– For mig var det slet ikke et tema, men det var da sjovt, at vi mødtes i Bundesligaen. Sådan er det jo, når man er i udlandet og man møder nogle danskere. Sådan er det også, når man er på ferie og man møder nogle danskere. Men det var bare en fodboldkamp ligesom alle andre.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Bo Henriksen og Jess Thorups venskab går helt tilbage til 1995. Foto: Tietgenskolen
Kæmpe respekt for Jess Thorup
Alligevel havde Bo Henriksen og Jess Thorup en del at snakke om både før og efter kampen.
– Det var superfedt, at man kunne snakke med Jess både før og efter. Han er et rigtig dejligt menneske. Han er sympatisk og en dygtig træner.
De to fynske venner havde da også en del at catche up på. Deres venskab går nemlig helt tilbage til 1995, hvor de studerede på Tietgenskolen i Odense. Selvom forholdet allerede dengang var stærkt, gik de dog ikke i samme klasse.
Det mener en overskudsagtig Bo Henriksen da også, at man kan se med det blotte øje.
– Klassekammerater, det er måske så meget sagt. Jess er jo en lille smule ældre end mig. Det synes jeg også, at man kan se på ham. Ej, det er for sjov. Jess studerede noget andet end jeg gjorde, men vi gik på samme skole, og vi har kendt hinanden i rigtig, rigtig mange år.
Bo Henriksen kan da også være seriøs.
Det er han eksempelvis, når han taler om sin store begejstring for Jess Thorup som både menneske og fodboldtræner.
– Jess er et rigtig dejligt menneske, og jeg holder rigtig meget af ham. Jeg kunne gå til ham allerede, da jeg var helt ung. Et gennemført sympatisk menneske.
Men her stopper roserne og de alvorlige miner da også for den fynske spilopmager, der inden han smider røret på lige når at sende en sidste drillende stikpille afsted mod Jess Thorup.
– Om det så drejer sig om fodbold eller noget andet. Selv hvis det var en bordtenniskamp, ville jeg jo vinde alligevel.
Det var femte gang, at de to tidligere skolekammerater stod overfor hinanden på sidelinjen. De fire første møder var i Superligaen, hvor Bo Henriksen var træner for FC Midtjylland, mens Jess Thorup stod i spidsen for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT