Bo Henriksen jubler: ‘Det er vanvittigt’

Bo Henriksen jubler over opbakningen til dagens udekamp mod Bayern München.



For fjerde gang i sin tid som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen i eftermiddag op imod giganterne fra Bayern München.

Og den danske succestræner kan se tilbage på en blandet historik mod Bayern München. Tilbage i december førte Bo Henriksen Mainz til en sensationel 2-1-sejr på hjemmebane mod storklubben, mens han i sidste sæson løb ind i en lussing af dimensioner på Allianz Arena, da Mainz tabte med hele 8-1. Derudover tabte Mainz også med 4-0 til Vincent Kompanys mandskab i pokalturneringen i efteråret.

I et interview med Frankfurter Allgemeine husker Bo Henriksen tilbage på 8-1-afklapsningen med et smil.

– Vi var fantastisk i de første otte minutter, lyder det fra Bo Henriksen, der efter det voldsomme nederlag gik ubesejret igennem de næste 11 ligakampe og sikrede Mainz en ny sæson i Bundesligaen.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner er selvfølgelig klar over, at hans hold nok får det svært i dagens udekamp.

– Men muligheden er der, lyder det fra Bo Henriksen, der i 2-1-sejren i december fandt den rette formel med dedikeret arbejde uden bold og stor angrebsivrighed:

– Vi har tænkt os at gøre det samme – ikke lige så dumt som for et år siden (8-1-nederlaget, red.). Vi må og skal gå vores modstandere på nerverne.

Kvalificerer Mainz sig til Champions League?

  • Ja!
  • Nej, de klarer den ikke
  • Ved ikke
  • Ja!
  • Nej, de klarer den ikke
  • Ved ikke

0 Votes

Bayern München kan i eftermiddag sikre sig det tyske mesterskab foran deres egne fans, hvis Bayer Leverkusen samtidig snubler mod Jess Thorups Augsburg, men Mainz-spillerne kommer også til at få ganske fin opbakning på Allianz Arena, da mere end 7000 Mainz-fans også rejser med til udekampen.

– Det er vanvittigt, at de støtter os med så meget hjerte og kærlighed. Det her er fodbold med alle de følelser, der følger med. Jeg håber, at vi kan give noget tilbage til fansene lørdag, siger Bo Henriksen.

Det er klokken 15.30, at Bayern München og Mainz krydser klinger.

Med fire spillerunder ligger tilbage ligger Bo Henriksens tropper på sjettepladsen i Bundesligaen, med blot to point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan