Bo Henriksen jubler: ‘Det er vanvittigt’

Bo Henriksen jubler over opbakningen til dagens udekamp mod Bayern München.



For fjerde gang i sin tid som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen i eftermiddag op imod giganterne fra Bayern München.

Og den danske succestræner kan se tilbage på en blandet historik mod Bayern München. Tilbage i december førte Bo Henriksen Mainz til en sensationel 2-1-sejr på hjemmebane mod storklubben, mens han i sidste sæson løb ind i en lussing af dimensioner på Allianz Arena, da Mainz tabte med hele 8-1. Derudover tabte Mainz også med 4-0 til Vincent Kompanys mandskab i pokalturneringen i efteråret.

I et interview med Frankfurter Allgemeine husker Bo Henriksen tilbage på 8-1-afklapsningen med et smil.

– Vi var fantastisk i de første otte minutter, lyder det fra Bo Henriksen, der efter det voldsomme nederlag gik ubesejret igennem de næste 11 ligakampe og sikrede Mainz en ny sæson i Bundesligaen.

Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner er selvfølgelig klar over, at hans hold nok får det svært i dagens udekamp.

– Men muligheden er der, lyder det fra Bo Henriksen, der i 2-1-sejren i december fandt den rette formel med dedikeret arbejde uden bold og stor angrebsivrighed:

– Vi har tænkt os at gøre det samme – ikke lige så dumt som for et år siden (8-1-nederlaget, red.). Vi må og skal gå vores modstandere på nerverne.

Kvalificerer Mainz sig til Champions League?

  • Ja!
  • Nej, de klarer den ikke
  • Ved ikke
  • Ja!
  • Nej, de klarer den ikke
  • Ved ikke

0 Votes

Bayern München kan i eftermiddag sikre sig det tyske mesterskab foran deres egne fans, hvis Bayer Leverkusen samtidig snubler mod Jess Thorups Augsburg, men Mainz-spillerne kommer også til at få ganske fin opbakning på Allianz Arena, da mere end 7000 Mainz-fans også rejser med til udekampen.

– Det er vanvittigt, at de støtter os med så meget hjerte og kærlighed. Det her er fodbold med alle de følelser, der følger med. Jeg håber, at vi kan give noget tilbage til fansene lørdag, siger Bo Henriksen.

Det er klokken 15.30, at Bayern München og Mainz krydser klinger.

Med fire spillerunder ligger tilbage ligger Bo Henriksens tropper på sjettepladsen i Bundesligaen, med blot to point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.





LIVE

TransferLIVE: De vil have Jelert, men har ikke råd

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Paolo Maldini lander stort job

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Stort medie: Blev Norge snydt?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCM-flop i chokskifte

Forhandler med Jannik Vestergaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentinsk træner kræver forbedringer

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Åbner for flere Brøndby-salg

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

‘Et kæmpestort skifte’

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen