For fjerde gang i sin tid som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen i eftermiddag op imod giganterne fra Bayern München.
Og den danske succestræner kan se tilbage på en blandet historik mod Bayern München. Tilbage i december førte Bo Henriksen Mainz til en sensationel 2-1-sejr på hjemmebane mod storklubben, mens han i sidste sæson løb ind i en lussing af dimensioner på Allianz Arena, da Mainz tabte med hele 8-1. Derudover tabte Mainz også med 4-0 til Vincent Kompanys mandskab i pokalturneringen i efteråret.
I et interview med Frankfurter Allgemeine husker Bo Henriksen tilbage på 8-1-afklapsningen med et smil.
– Vi var fantastisk i de første otte minutter, lyder det fra Bo Henriksen, der efter det voldsomme nederlag gik ubesejret igennem de næste 11 ligakampe og sikrede Mainz en ny sæson i Bundesligaen.
Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner er selvfølgelig klar over, at hans hold nok får det svært i dagens udekamp.
– Men muligheden er der, lyder det fra Bo Henriksen, der i 2-1-sejren i december fandt den rette formel med dedikeret arbejde uden bold og stor angrebsivrighed:
– Vi har tænkt os at gøre det samme – ikke lige så dumt som for et år siden (8-1-nederlaget, red.). Vi må og skal gå vores modstandere på nerverne.
Kvalificerer Mainz sig til Champions League?
0 Votes
Bayern München kan i eftermiddag sikre sig det tyske mesterskab foran deres egne fans, hvis Bayer Leverkusen samtidig snubler mod Jess Thorups Augsburg, men Mainz-spillerne kommer også til at få ganske fin opbakning på Allianz Arena, da mere end 7000 Mainz-fans også rejser med til udekampen.
– Det er vanvittigt, at de støtter os med så meget hjerte og kærlighed. Det her er fodbold med alle de følelser, der følger med. Jeg håber, at vi kan give noget tilbage til fansene lørdag, siger Bo Henriksen.
Det er klokken 15.30, at Bayern München og Mainz krydser klinger.
Med fire spillerunder ligger tilbage ligger Bo Henriksens tropper på sjettepladsen i Bundesligaen, med blot to point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE