For fjerde gang i sin tid som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen i eftermiddag op imod giganterne fra Bayern München.
Og den danske succestræner kan se tilbage på en blandet historik mod Bayern München. Tilbage i december førte Bo Henriksen Mainz til en sensationel 2-1-sejr på hjemmebane mod storklubben, mens han i sidste sæson løb ind i en lussing af dimensioner på Allianz Arena, da Mainz tabte med hele 8-1. Derudover tabte Mainz også med 4-0 til Vincent Kompanys mandskab i pokalturneringen i efteråret.
I et interview med Frankfurter Allgemeine husker Bo Henriksen tilbage på 8-1-afklapsningen med et smil.
– Vi var fantastisk i de første otte minutter, lyder det fra Bo Henriksen, der efter det voldsomme nederlag gik ubesejret igennem de næste 11 ligakampe og sikrede Mainz en ny sæson i Bundesligaen.
Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner er selvfølgelig klar over, at hans hold nok får det svært i dagens udekamp.
– Men muligheden er der, lyder det fra Bo Henriksen, der i 2-1-sejren i december fandt den rette formel med dedikeret arbejde uden bold og stor angrebsivrighed:
– Vi har tænkt os at gøre det samme – ikke lige så dumt som for et år siden (8-1-nederlaget, red.). Vi må og skal gå vores modstandere på nerverne.
Kvalificerer Mainz sig til Champions League?
0 Votes
Bayern München kan i eftermiddag sikre sig det tyske mesterskab foran deres egne fans, hvis Bayer Leverkusen samtidig snubler mod Jess Thorups Augsburg, men Mainz-spillerne kommer også til at få ganske fin opbakning på Allianz Arena, da mere end 7000 Mainz-fans også rejser med til udekampen.
– Det er vanvittigt, at de støtter os med så meget hjerte og kærlighed. Det her er fodbold med alle de følelser, der følger med. Jeg håber, at vi kan give noget tilbage til fansene lørdag, siger Bo Henriksen.
Det er klokken 15.30, at Bayern München og Mainz krydser klinger.
Med fire spillerunder ligger tilbage ligger Bo Henriksens tropper på sjettepladsen i Bundesligaen, med blot to point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.
LIVE
LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT