For fjerde gang i sin tid som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen i eftermiddag op imod giganterne fra Bayern München.
Og den danske succestræner kan se tilbage på en blandet historik mod Bayern München. Tilbage i december førte Bo Henriksen Mainz til en sensationel 2-1-sejr på hjemmebane mod storklubben, mens han i sidste sæson løb ind i en lussing af dimensioner på Allianz Arena, da Mainz tabte med hele 8-1. Derudover tabte Mainz også med 4-0 til Vincent Kompanys mandskab i pokalturneringen i efteråret.
I et interview med Frankfurter Allgemeine husker Bo Henriksen tilbage på 8-1-afklapsningen med et smil.
– Vi var fantastisk i de første otte minutter, lyder det fra Bo Henriksen, der efter det voldsomme nederlag gik ubesejret igennem de næste 11 ligakampe og sikrede Mainz en ny sæson i Bundesligaen.
Den tidligere AC Horsens- og FC Midtjylland-træner er selvfølgelig klar over, at hans hold nok får det svært i dagens udekamp.
– Men muligheden er der, lyder det fra Bo Henriksen, der i 2-1-sejren i december fandt den rette formel med dedikeret arbejde uden bold og stor angrebsivrighed:
– Vi har tænkt os at gøre det samme – ikke lige så dumt som for et år siden (8-1-nederlaget, red.). Vi må og skal gå vores modstandere på nerverne.
Kvalificerer Mainz sig til Champions League?
0 Votes
Bayern München kan i eftermiddag sikre sig det tyske mesterskab foran deres egne fans, hvis Bayer Leverkusen samtidig snubler mod Jess Thorups Augsburg, men Mainz-spillerne kommer også til at få ganske fin opbakning på Allianz Arena, da mere end 7000 Mainz-fans også rejser med til udekampen.
– Det er vanvittigt, at de støtter os med så meget hjerte og kærlighed. Det her er fodbold med alle de følelser, der følger med. Jeg håber, at vi kan give noget tilbage til fansene lørdag, siger Bo Henriksen.
Det er klokken 15.30, at Bayern München og Mainz krydser klinger.
Med fire spillerunder ligger tilbage ligger Bo Henriksens tropper på sjettepladsen i Bundesligaen, med blot to point op til fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED