Bo Henriksens drøm lever

Efter syv kampe uden sejr vandt Mainz over Bochum, som dermed rykker ned og også tager Kiel med ned.



Bo Henriksen og Mainz 05 kom lørdag eftermiddag et skridt nærmere europæisk fodbold i den kommende sæson.

I næstsidste runde sejrede Henriksens tropper med 4-1 ude over Bochum, som dermed rykker ud af Bundesligaen.

Bochum er sidst med 22 point og kan ikke længere nå tredjesidstepladsen, der giver en playoffkamp for overlevelse.

Også Kiel må en tur ned i 2. Bundesliga efter at have tabt med 1-2 hjemme mod Freiburg.

Kiel har som næstsidst 25 point og kan ikke længere hente Heidenheim, der kom på 29 point ved at vinde med 3-0 ude over Union Berlin.

Med sejren styrkede Freiburg sin mulighed for at kvalificere sig til Champions League i den kommende sæson.

Den store overraskelse har på fjerdepladsen 55 point og kan kun trues af Borussia Dortmund, der har 51 point og to kampe tilbage at spille før søndagens udekamp mod Bayer Leverkusen.

En overgang lignede Mainz et godt bud på en Champions League-deltager, men de seneste pointfattige runder har sendt klubben tilbage, så klubben må nøjes med at jagte Europa League eller Conference League.

Mainz ligger med 51 point på den syvendeplads, der giver adgang til Conference League i kraft af bedre målscore end RB Leipzig, der lørdag spillede 0-0 ude mod Werder Bremen.

Det var nogle flotte mål, der hjalp Mainz ud af den dårlige stime på syv kampe i træk uden sejr.

Kort før pausen fik Mainz frispark lige uden for feltet, og Nadiem Amiri formåede at skrue bolden over muren og ind i hjørnet til 1-0.

Knap ti minutter efter pausen øgede østrigeren Phillipp Mwene, der fra fri position i feltet sendte bolden i hjørnet.

Med 17 minutter tilbage fjernede Jonathan Burkardt den sidste spænding, da han efter et Bochum-boldtab kronede en kvik kontra med at score fra 20 meter.

Bochum reducerede i slutfasen, men det var ren kosmetik på dagen for klubbens nedrykning. I stedet satte Mainz’ Paul Nebel punktum med sit mål i sidste spilsekvens.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Qatar – Schweiz

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Elias Jelert færdig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

USA får drømmestart på VM

Overraskende melding om Oliver Christensen

Brasilien – Marokko

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”