Bo Henriksen og Mainz 05 kom lørdag eftermiddag et skridt nærmere europæisk fodbold i den kommende sæson.
I næstsidste runde sejrede Henriksens tropper med 4-1 ude over Bochum, som dermed rykker ud af Bundesligaen.
Bochum er sidst med 22 point og kan ikke længere nå tredjesidstepladsen, der giver en playoffkamp for overlevelse.
Også Kiel må en tur ned i 2. Bundesliga efter at have tabt med 1-2 hjemme mod Freiburg.
Kiel har som næstsidst 25 point og kan ikke længere hente Heidenheim, der kom på 29 point ved at vinde med 3-0 ude over Union Berlin.
Med sejren styrkede Freiburg sin mulighed for at kvalificere sig til Champions League i den kommende sæson.
Den store overraskelse har på fjerdepladsen 55 point og kan kun trues af Borussia Dortmund, der har 51 point og to kampe tilbage at spille før søndagens udekamp mod Bayer Leverkusen.
En overgang lignede Mainz et godt bud på en Champions League-deltager, men de seneste pointfattige runder har sendt klubben tilbage, så klubben må nøjes med at jagte Europa League eller Conference League.
Mainz ligger med 51 point på den syvendeplads, der giver adgang til Conference League i kraft af bedre målscore end RB Leipzig, der lørdag spillede 0-0 ude mod Werder Bremen.
Det var nogle flotte mål, der hjalp Mainz ud af den dårlige stime på syv kampe i træk uden sejr.
Kort før pausen fik Mainz frispark lige uden for feltet, og Nadiem Amiri formåede at skrue bolden over muren og ind i hjørnet til 1-0.
Knap ti minutter efter pausen øgede østrigeren Phillipp Mwene, der fra fri position i feltet sendte bolden i hjørnet.
Med 17 minutter tilbage fjernede Jonathan Burkardt den sidste spænding, da han efter et Bochum-boldtab kronede en kvik kontra med at score fra 20 meter.
Bochum reducerede i slutfasen, men det var ren kosmetik på dagen for klubbens nedrykning. I stedet satte Mainz’ Paul Nebel punktum med sit mål i sidste spilsekvens.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE