Bo Svensson kom tilbage i januar 2021 til Bundesliga-klubben Mainz som cheftræner efter en periode i østrigske Liefering. Han er siden blevet rygtet videre til andre klubber, og det står klart for danskeren, hvad der skal til, hvis han skal videre til en ny klub.
Det fortæller han om i et interview med Mediano.
– Det er lidt det samme, som dengang jeg gik ind og tog Mainz. Og det samme da jeg tog beslutningen om at tage til Liefering. Kan jeg se mig selv gå ind og gøre en forskel i den her klub? Passer jeg til den udfordring, der er i klubben? Hvordan harmonerer jeg med de mennesker, der er over mig, lyder det fra Bo Svensson.
Han peger desuden også på, at de ser spillet nogenlunde på samme måde som ham selv i den klub, som kunne være i spil.
– Hvor meget kan jeg se mig selv gøre en forskel, der hvor jeg skulle komme ind. Det lyder selvfølgelig lidt højtsvævende, at det ikke er navnet eller prestigen. Det er nødvendigt helt grundlæggende for mig at gå ind og sige: "kan jeg gå ind med de kvaliteter, jeg har, kan jeg gå ind og have succes her?", siger han og fortsætter:
– Og med succes mener jeg ikke, om vi kan vinde alle kampe. Men kan jeg gå ind og gøre den her klub bedre? Den følelse skal jeg have, hvis jeg skal gå ind og tage et job. Det lyder nok lidt basalt, men det er meget afgørende for mig, forklarer Mainz-cheftræneren.
Svensson peger desuden også på, at hvis tilværelsen i Mainz skulle blive for nem, og han ender med at arbejde med venstrehånd, så vil han ikke længere være god – og så vil det nok være tid til at komme videre.
Blandt andet en Premier League-klub har været sat i forbindelse med Bo Svensson. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: City-legende i chokskifte?
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
MEDIE