Bo Svensson: Det kan få mig til en ny klub

Den danske Mainz-cheftræner ser ikke på hverken prestige eller navn, hvis en interesseret klub skulle melde sig.



Bo Svensson kom tilbage i januar 2021 til Bundesliga-klubben Mainz som cheftræner efter en periode i østrigske Liefering. Han er siden blevet rygtet videre til andre klubber, og det står klart for danskeren, hvad der skal til, hvis han skal videre til en ny klub.

Det fortæller han om i et interview med Mediano.

– Det er lidt det samme, som dengang jeg gik ind og tog Mainz. Og det samme da jeg tog beslutningen om at tage til Liefering. Kan jeg se mig selv gå ind og gøre en forskel i den her klub? Passer jeg til den udfordring, der er i klubben? Hvordan harmonerer jeg med de mennesker, der er over mig, lyder det fra Bo Svensson.

Han peger desuden også på, at de ser spillet nogenlunde på samme måde som ham selv i den klub, som kunne være i spil.

– Hvor meget kan jeg se mig selv gøre en forskel, der hvor jeg skulle komme ind. Det lyder selvfølgelig lidt højtsvævende, at det ikke er navnet eller prestigen. Det er nødvendigt helt grundlæggende for mig at gå ind og sige: "kan jeg gå ind med de kvaliteter, jeg har, kan jeg gå ind og have succes her?", siger han og fortsætter:

– Og med succes mener jeg ikke, om vi kan vinde alle kampe. Men kan jeg gå ind og gøre den her klub bedre? Den følelse skal jeg have, hvis jeg skal gå ind og tage et job. Det lyder nok lidt basalt, men det er meget afgørende for mig, forklarer Mainz-cheftræneren.

Svensson peger desuden også på, at hvis tilværelsen i Mainz skulle blive for nem, og han ender med at arbejde med venstrehånd, så vil han ikke længere være god – og så vil det nok være tid til at komme videre.

Blandt andet en Premier League-klub har været sat i forbindelse med Bo Svensson. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De tager ikke med FC København på træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Belgien – Senegal

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn