Bo Svensson: Det kan få mig til en ny klub

Den danske Mainz-cheftræner ser ikke på hverken prestige eller navn, hvis en interesseret klub skulle melde sig.



Bo Svensson kom tilbage i januar 2021 til Bundesliga-klubben Mainz som cheftræner efter en periode i østrigske Liefering. Han er siden blevet rygtet videre til andre klubber, og det står klart for danskeren, hvad der skal til, hvis han skal videre til en ny klub.

Det fortæller han om i et interview med Mediano.

– Det er lidt det samme, som dengang jeg gik ind og tog Mainz. Og det samme da jeg tog beslutningen om at tage til Liefering. Kan jeg se mig selv gå ind og gøre en forskel i den her klub? Passer jeg til den udfordring, der er i klubben? Hvordan harmonerer jeg med de mennesker, der er over mig, lyder det fra Bo Svensson.

Han peger desuden også på, at de ser spillet nogenlunde på samme måde som ham selv i den klub, som kunne være i spil.

– Hvor meget kan jeg se mig selv gøre en forskel, der hvor jeg skulle komme ind. Det lyder selvfølgelig lidt højtsvævende, at det ikke er navnet eller prestigen. Det er nødvendigt helt grundlæggende for mig at gå ind og sige: "kan jeg gå ind med de kvaliteter, jeg har, kan jeg gå ind og have succes her?", siger han og fortsætter:

– Og med succes mener jeg ikke, om vi kan vinde alle kampe. Men kan jeg gå ind og gøre den her klub bedre? Den følelse skal jeg have, hvis jeg skal gå ind og tage et job. Det lyder nok lidt basalt, men det er meget afgørende for mig, forklarer Mainz-cheftræneren.

Svensson peger desuden også på, at hvis tilværelsen i Mainz skulle blive for nem, og han ender med at arbejde med venstrehånd, så vil han ikke længere være god – og så vil det nok være tid til at komme videre.

Blandt andet en Premier League-klub har været sat i forbindelse med Bo Svensson. Læs mere om det her.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF møder Europa-virkelighed i Randers

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe