Bo Svensson: Det kan få mig til en ny klub

Den danske Mainz-cheftræner ser ikke på hverken prestige eller navn, hvis en interesseret klub skulle melde sig.



Bo Svensson kom tilbage i januar 2021 til Bundesliga-klubben Mainz som cheftræner efter en periode i østrigske Liefering. Han er siden blevet rygtet videre til andre klubber, og det står klart for danskeren, hvad der skal til, hvis han skal videre til en ny klub.

Det fortæller han om i et interview med Mediano.

– Det er lidt det samme, som dengang jeg gik ind og tog Mainz. Og det samme da jeg tog beslutningen om at tage til Liefering. Kan jeg se mig selv gå ind og gøre en forskel i den her klub? Passer jeg til den udfordring, der er i klubben? Hvordan harmonerer jeg med de mennesker, der er over mig, lyder det fra Bo Svensson.

Han peger desuden også på, at de ser spillet nogenlunde på samme måde som ham selv i den klub, som kunne være i spil.

– Hvor meget kan jeg se mig selv gøre en forskel, der hvor jeg skulle komme ind. Det lyder selvfølgelig lidt højtsvævende, at det ikke er navnet eller prestigen. Det er nødvendigt helt grundlæggende for mig at gå ind og sige: "kan jeg gå ind med de kvaliteter, jeg har, kan jeg gå ind og have succes her?", siger han og fortsætter:

– Og med succes mener jeg ikke, om vi kan vinde alle kampe. Men kan jeg gå ind og gøre den her klub bedre? Den følelse skal jeg have, hvis jeg skal gå ind og tage et job. Det lyder nok lidt basalt, men det er meget afgørende for mig, forklarer Mainz-cheftræneren.

Svensson peger desuden også på, at hvis tilværelsen i Mainz skulle blive for nem, og han ender med at arbejde med venstrehånd, så vil han ikke længere være god – og så vil det nok være tid til at komme videre.

Blandt andet en Premier League-klub har været sat i forbindelse med Bo Svensson. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

AGF giver lange karantæner for racisme

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds