Bo Svensson kom tilbage i januar 2021 til Bundesliga-klubben Mainz som cheftræner efter en periode i østrigske Liefering. Han er siden blevet rygtet videre til andre klubber, og det står klart for danskeren, hvad der skal til, hvis han skal videre til en ny klub.
Det fortæller han om i et interview med Mediano.
– Det er lidt det samme, som dengang jeg gik ind og tog Mainz. Og det samme da jeg tog beslutningen om at tage til Liefering. Kan jeg se mig selv gå ind og gøre en forskel i den her klub? Passer jeg til den udfordring, der er i klubben? Hvordan harmonerer jeg med de mennesker, der er over mig, lyder det fra Bo Svensson.
Han peger desuden også på, at de ser spillet nogenlunde på samme måde som ham selv i den klub, som kunne være i spil.
– Hvor meget kan jeg se mig selv gøre en forskel, der hvor jeg skulle komme ind. Det lyder selvfølgelig lidt højtsvævende, at det ikke er navnet eller prestigen. Det er nødvendigt helt grundlæggende for mig at gå ind og sige: "kan jeg gå ind med de kvaliteter, jeg har, kan jeg gå ind og have succes her?", siger han og fortsætter:
– Og med succes mener jeg ikke, om vi kan vinde alle kampe. Men kan jeg gå ind og gøre den her klub bedre? Den følelse skal jeg have, hvis jeg skal gå ind og tage et job. Det lyder nok lidt basalt, men det er meget afgørende for mig, forklarer Mainz-cheftræneren.
Svensson peger desuden også på, at hvis tilværelsen i Mainz skulle blive for nem, og han ender med at arbejde med venstrehånd, så vil han ikke længere være god – og så vil det nok være tid til at komme videre.
Blandt andet en Premier League-klub har været sat i forbindelse med Bo Svensson. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
FCK henter svensk talent
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE