Svensson rygtet til PL-klub: Her er hans svar

Bo Svensson blev for nylig sat i forbindelse med det ledige trænersæde i Wolverhampton, og nu svarer han på rygtet.



Bo Svensson har været en stor succeshistorie i sin tid i Mainz, og dermed var det ikke verdens største overraskelse, at danskeren blev sat i spil til det ledige trænersæde i Wolverhampton efter fyringen af Bruno Lage. 

Her skrev det engelske medie The Telegraph, at den kriseramte klub har Svensson og Julen Lopetegui, der lige er blevet fyret i Sevilla, som topkandidater. 

Et skifte til Premier League lader dog ikke til at komme på tale for Svensson. I et nyligt interview med VRM forpligter han sig til Mainz ifølge Allgemeine Zeitung. 

Her tøver han nemlig ikke et sekund, da han bliver spurgt ind til sin Mainz-fremtid. 

– Jeg har det rigtig, rigtig godt i Mainz. Det projekt, vi har i øjeblikket, er meget interessant, siger han, hvorefter han giver udtryk for at blive i Mainz indtil tidligst næste år.

Tidligere har det engelske medie The Athletic blandt andet raporteret, at Bo Svensson også var en kandidat til Brighton-jobbet, der i stedet gik til Roberto de Zerbi. 

Der var dog ikke noget om det, påpeger den 43-årige dansker.

– Klubben kontaktede mig ikke. Lige nu har jeg en masse arbejde at gøre her, og der vil jeg give alt. 

– Men jeg ved også, at tingene kan ændre sig hurtigt i fodbold. Hvad sker der med mig, hvis ikke jeg vinder i de næste ti kampe? Er jeg her så stadig? Det er dog ikke så vigtigt, for det er hypotetiske spørgsmål. 

– Jeg kan bare sige det klart og tydeligt, at jeg er her nu, og jeg har det rigtig godt, lyder det fra ham. 

Siden Bo Svensson blev nævnt som topkandidat er netop Julen Lopetegui blevet fyret i Sevilla, hvorfor mange pile peger mod spanieren som den nye Wolves-træner. Lopetegui har tidligere været tæt på jobbet, ligesom han har en tæt forbindelse til Jorge Mendes, akkurat ligesom Wolverhampton. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Klar transfermelding

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Argentina – Algeriet

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Her er Tunesiens nye VM-træner