Video : Tipsbladet
Bundesliga

Bo Svensson lander trænerjob i Tyskland

Bo Svensson er ny træner i Union Berlin, oplyser klubben på sin hjemmeside.

Bo Svensson har fået ny arbejdsgiver. 

Den danske cheftræner skal fremover stå i spidsen for Union Berlin. 

Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

- I tæt samråd med Oliver Ruhnert og Horst Heldt besluttede vi os for en ny sportslig start til sommer, og vi er overbeviste om, at Bo Svensson er en træner, der passer godt til vores klub. Jeg ser frem til at arbejde sammen med ham, og jeg er sikker på, at han sammen med holdet kan sikre, at vi spiller en god rolle i Bundesligaen, fortæller klubpræsident Dirk Zingler. 

Svensson har i længere tid været kædet sammen med den tyske kultklub, der med næb og klør klarede skærene i Bundesligaen i den netop overståede sæson. 

Den 44-årige dansker jubler over sit nye trænertjans. 

- Jeg har set Union i lang tid, og jeg er sikker på, at jeg vil finde gode betingelser her for succesfuldt arbejde. Jeg ser frem til rejsen foran os og vil gøre alt, hvad jeg kan, for at sikre, at vi får en succesfuld sæson, fortæller han på klubbens hjemmeside. 

Svensson er som bekendt ikke fremmed for Bundesligaen. 

Danskeren har nemlig stået i spidsen for Mainz i en længere periode. 

Med ansættelsen af Bo Svensson er der nu hele tre danske cheftrænere i Bundesligaen - de to øvrige er Bo Henriksen i Mainz og Jess Thorup i Augsburg.