Jonas Wind fik lørdag en fremragende start på den nye sæson i Bundesligaen med to scoringer, da Wolfsburg hjemme slog oprykkerne fra Heidenhiem med 2-0.
Den danske angriber fik chancen fra start på toppen for sin tyske klub, og efter blot fem minutter havde Wind kvitteret for tilliden med en scoring.
Efter at Heidenheims målmand havde håndteret et Wolfsburg-indlæg knap så imponerende, var den danske angriber lynhurtigt over returbolden, som han sendte i mål.
Danskeren var varm fra start i de 30 grader i Wolfsburg. Efter lidt mere end 25 minutter kunne angriberen fordoble målscoringen, da han kom forrest på et fladt indlæg og sendte den i det fjerne hjørne.
Se begge mål i videoafspilleren øverst i artiklen.
Joakim Mæhle, der for nylig er skiftet til Wolfsburg fra italienske Atalanta, fik lørdag Bundesliga-debut for den tyske klub, da han spillede fuld tid på venstreback.
Jonas Wind og Joakim Mæhle var ikke de to eneste med dansk pas, der var i aktion lørdag eftermiddag i den tyske liga.
Venstrebacken Mads Valentin Pedersen startede inde for Augsburg, der tog imod Borussia Mönchengladbach i et underholdende opgør, der sluttede 4-4.
I Leverkusen var RB Leipzig på besøg. Med en lille halv time igen kom angriberen Yussuf Poulsen ind fra bænken, men gjorde ikke det store væsen af sig i den resterende del af kampen, som sluttede 3-2 til hjemmeholdet.
Robert Skov tilbragte hele sin lørdag eftermiddag på bænken for Hoffenheim, der hjemme tabte med 1-2 til Freiburg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED