Se målene: Jonas Wind scorer to i sæsonpremiere

Både Jonas Wind og Joakim Mæhle startede inde for Wolfsburg, der lørdag tog imod nyoprykkede Heidenheim.



Jonas Wind fik lørdag en fremragende start på den nye sæson i Bundesligaen med to scoringer, da Wolfsburg hjemme slog oprykkerne fra Heidenhiem med 2-0.

Den danske angriber fik chancen fra start på toppen for sin tyske klub, og efter blot fem minutter havde Wind kvitteret for tilliden med en scoring.

Efter at Heidenheims målmand havde håndteret et Wolfsburg-indlæg knap så imponerende, var den danske angriber lynhurtigt over returbolden, som han sendte i mål.

Danskeren var varm fra start i de 30 grader i Wolfsburg. Efter lidt mere end 25 minutter kunne angriberen fordoble målscoringen, da han kom forrest på et fladt indlæg og sendte den i det fjerne hjørne.

Se begge mål i videoafspilleren øverst i artiklen.

Joakim Mæhle, der for nylig er skiftet til Wolfsburg fra italienske Atalanta, fik lørdag Bundesliga-debut for den tyske klub, da han spillede fuld tid på venstreback.

Jonas Wind og Joakim Mæhle var ikke de to eneste med dansk pas, der var i aktion lørdag eftermiddag i den tyske liga.

Venstrebacken Mads Valentin Pedersen startede inde for Augsburg, der tog imod Borussia Mönchengladbach i et underholdende opgør, der sluttede 4-4.

I Leverkusen var RB Leipzig på besøg. Med en lille halv time igen kom angriberen Yussuf Poulsen ind fra bænken, men gjorde ikke det store væsen af sig i den resterende del af kampen, som sluttede 3-2 til hjemmeholdet.

Robert Skov tilbragte hele sin lørdag eftermiddag på bænken for Hoffenheim, der hjemme tabte med 1-2 til Freiburg.

/ritzau/





Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Får afvist bud på dansk profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Brøndby henter keeper – her er planen