Se målene: Jonas Wind scorer to i sæsonpremiere

Både Jonas Wind og Joakim Mæhle startede inde for Wolfsburg, der lørdag tog imod nyoprykkede Heidenheim.



Jonas Wind fik lørdag en fremragende start på den nye sæson i Bundesligaen med to scoringer, da Wolfsburg hjemme slog oprykkerne fra Heidenhiem med 2-0.

Den danske angriber fik chancen fra start på toppen for sin tyske klub, og efter blot fem minutter havde Wind kvitteret for tilliden med en scoring.

Efter at Heidenheims målmand havde håndteret et Wolfsburg-indlæg knap så imponerende, var den danske angriber lynhurtigt over returbolden, som han sendte i mål.

Danskeren var varm fra start i de 30 grader i Wolfsburg. Efter lidt mere end 25 minutter kunne angriberen fordoble målscoringen, da han kom forrest på et fladt indlæg og sendte den i det fjerne hjørne.

Se begge mål i videoafspilleren øverst i artiklen.

Joakim Mæhle, der for nylig er skiftet til Wolfsburg fra italienske Atalanta, fik lørdag Bundesliga-debut for den tyske klub, da han spillede fuld tid på venstreback.

Jonas Wind og Joakim Mæhle var ikke de to eneste med dansk pas, der var i aktion lørdag eftermiddag i den tyske liga.

Venstrebacken Mads Valentin Pedersen startede inde for Augsburg, der tog imod Borussia Mönchengladbach i et underholdende opgør, der sluttede 4-4.

I Leverkusen var RB Leipzig på besøg. Med en lille halv time igen kom angriberen Yussuf Poulsen ind fra bænken, men gjorde ikke det store væsen af sig i den resterende del af kampen, som sluttede 3-2 til hjemmeholdet.

Robert Skov tilbragte hele sin lørdag eftermiddag på bænken for Hoffenheim, der hjemme tabte med 1-2 til Freiburg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Hold nu kæft, hvor er han god!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

– Niels Frederiksen er en legende!