Jesper Lindstrøm er en ombejlet herre, og lige nu sker der ting og sager, som kan afgøre danskerens fremtid. Det melder Sport1-journalisten Christopher Michel, som dækker Eintracht Frankfurt tæt, på Twitter.
Han skriver, at tre-fire klubber har henvendt sig til Eintracht Frankfurt med henblik på at købe Jesper Lindstrøm, og én af dem er Premier Leagues tophold Arsenal, som har forelsket sig i den danske tekniker.
Det er ikke første gang, at Arsenal sættes i forbindelse med Jesper Lindstrøm, og kort før VM talte Tipsbladet med Brøndby-darlingen om interessen fra The Gunners.
– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm og fastslog, at det var et "kæmpe selvtillidsbost" at blive kædet sammen med Arsenal.
Ifølge Christoper Michel er Eintracht Frankfurt indstillede på at vinke farvel til Jesper Lindstrøm efter denne sæson, men Bundesliga-klubben vil kompenseres ordentligt. Frankfurt forlanger angiveligt 225 millioner kroner for den 23-årige dansker.
Jesper Lindstrøm døjer i øjeblikket med en skade og var af samme årsag ikke med i Danmarks landskampe mod Finland og Kasakhstan. Han har i denne sæson scoret syv mål og lavet fire assists i Bundesligaen. Det er også blevet til en enkelt kasse i Champions League.
Kontrakten med Eintracht Frankfurt løber til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
TOPNYHED