Jesper Lindstrøm er en ombejlet herre, og lige nu sker der ting og sager, som kan afgøre danskerens fremtid. Det melder Sport1-journalisten Christopher Michel, som dækker Eintracht Frankfurt tæt, på Twitter.
Han skriver, at tre-fire klubber har henvendt sig til Eintracht Frankfurt med henblik på at købe Jesper Lindstrøm, og én af dem er Premier Leagues tophold Arsenal, som har forelsket sig i den danske tekniker.
Det er ikke første gang, at Arsenal sættes i forbindelse med Jesper Lindstrøm, og kort før VM talte Tipsbladet med Brøndby-darlingen om interessen fra The Gunners.
– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm og fastslog, at det var et "kæmpe selvtillidsbost" at blive kædet sammen med Arsenal.
Ifølge Christoper Michel er Eintracht Frankfurt indstillede på at vinke farvel til Jesper Lindstrøm efter denne sæson, men Bundesliga-klubben vil kompenseres ordentligt. Frankfurt forlanger angiveligt 225 millioner kroner for den 23-årige dansker.
Jesper Lindstrøm døjer i øjeblikket med en skade og var af samme årsag ikke med i Danmarks landskampe mod Finland og Kasakhstan. Han har i denne sæson scoret syv mål og lavet fire assists i Bundesligaen. Det er også blevet til en enkelt kasse i Champions League.
Kontrakten med Eintracht Frankfurt løber til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER