Jesper Lindstrøm er en ombejlet herre, og lige nu sker der ting og sager, som kan afgøre danskerens fremtid. Det melder Sport1-journalisten Christopher Michel, som dækker Eintracht Frankfurt tæt, på Twitter.
Han skriver, at tre-fire klubber har henvendt sig til Eintracht Frankfurt med henblik på at købe Jesper Lindstrøm, og én af dem er Premier Leagues tophold Arsenal, som har forelsket sig i den danske tekniker.
Det er ikke første gang, at Arsenal sættes i forbindelse med Jesper Lindstrøm, og kort før VM talte Tipsbladet med Brøndby-darlingen om interessen fra The Gunners.
– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm og fastslog, at det var et "kæmpe selvtillidsbost" at blive kædet sammen med Arsenal.
Ifølge Christoper Michel er Eintracht Frankfurt indstillede på at vinke farvel til Jesper Lindstrøm efter denne sæson, men Bundesliga-klubben vil kompenseres ordentligt. Frankfurt forlanger angiveligt 225 millioner kroner for den 23-årige dansker.
Jesper Lindstrøm døjer i øjeblikket med en skade og var af samme årsag ikke med i Danmarks landskampe mod Finland og Kasakhstan. Han har i denne sæson scoret syv mål og lavet fire assists i Bundesligaen. Det er også blevet til en enkelt kasse i Champions League.
Kontrakten med Eintracht Frankfurt løber til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Franco Baresi er død
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
NYHEDER