Arsenal har henvendt sig: Lindstrøm-skifte på vej

Jesper Lindstrøm kan meget vel forlade Eintracht Frankfurt efter denne sæson.



Jesper Lindstrøm er en ombejlet herre, og lige nu sker der ting og sager, som kan afgøre danskerens fremtid. Det melder Sport1-journalisten Christopher Michel, som dækker Eintracht Frankfurt tæt, på Twitter.

Han skriver, at tre-fire klubber har henvendt sig til Eintracht Frankfurt med henblik på at købe Jesper Lindstrøm, og én af dem er Premier Leagues tophold Arsenal, som har forelsket sig i den danske tekniker.

Det er ikke første gang, at Arsenal sættes i forbindelse med Jesper Lindstrøm, og kort før VM talte Tipsbladet med Brøndby-darlingen om interessen fra The Gunners.

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm og fastslog, at det var et "kæmpe selvtillidsbost" at blive kædet sammen med Arsenal.

Ifølge Christoper Michel er Eintracht Frankfurt indstillede på at vinke farvel til Jesper Lindstrøm efter denne sæson, men Bundesliga-klubben vil kompenseres ordentligt. Frankfurt forlanger angiveligt 225 millioner kroner for den 23-årige dansker.

Jesper Lindstrøm døjer i øjeblikket med en skade og var af samme årsag ikke med i Danmarks landskampe mod Finland og Kasakhstan. Han har i denne sæson scoret syv mål og lavet fire assists i Bundesligaen. Det er også blevet til en enkelt kasse i Champions League. 

Kontrakten med Eintracht Frankfurt løber til sommeren 2026. 





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Fremhæver Bodø/Glimt

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Her er FCK’s modstander i Conference League

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er AGF’s Champions League-modstander

Schweiz – Bosnien-Hercegovina