Det var emotionelt, da Mainz 05 for godt og vel to uger siden meldte ud, at Bo Svensson ikke længere skulle være cheftræner for holdet.
Danskeren selv var rørt til tårer, da han sagde farvel i en afskedsvideo, og det forstår man godt – han havde en enorm stjerne i klubben, som han nåede at stå i spidsen for og opleve store triumfer med i næsten tre år.
Men Svenssons exit er ikke ensbetydende med, at han skal gå arbejdsløs alt for længe.
Onsdag blev en ny Bundesliga-dør åbnet, da Union Berlin fyrede Urs Fischer efter en skrækkelig start på sæsonen, som har budt på nederlag på stribe i både Bundesliga og Champions League. Og i hovedstadsklubben kan Svensson blive en kandidat.
Således bliver han bragt i spil som en mulig afløser af det tyske medie t-online, der har sat sig for at se, hvor sidste sæsons store sensation bør kigge hen.
Her meldes Bo Svensson som den første kandidat.
– Den 44-årige træner ser ud til at være en fornuftig mulighed som Fischers efterfølger. Dels har hans hold til tider spillet overbevisende fodbold i de seneste sæsoner, og så anses han som kvik på sidelinjen. Han imponerer samtidig med sin karisma. I Berlin vil Svensson også have et lignende spillermateriale, som han havde i Mainz, skriver mediet.
Mediet skriver ligeledes, at den familieagtige kultur i Union Berlin minder meget om den, der var i Mainz, ligesom han også ville kunne rykke holdet rent offensivt.
Om danskeren allerede er klar på et nyt cheftrænerjob er dog tvivlsomt.
Han nævnes heller ikke som den optimale løsning. Han render rundt i Köln og hedder Steffen Baumgart, og han nævnes blandt andet fordi, han har en fortid i klubben.
Derudover smides Oliver Glasner, Bruno Labbadia og Sebastian Hoeness også ind i puljen.
Union Berlin har været katastrofalt dårlige i denne sæson. I Bundesligaen er man sidst med blot seks point for ni kampe, og man har også blot hentet et enkelt point i fire gruppespilskampe i Champions League.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Arsenal vinder og lægger pres på City
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED