Det var emotionelt, da Mainz 05 for godt og vel to uger siden meldte ud, at Bo Svensson ikke længere skulle være cheftræner for holdet.
Danskeren selv var rørt til tårer, da han sagde farvel i en afskedsvideo, og det forstår man godt – han havde en enorm stjerne i klubben, som han nåede at stå i spidsen for og opleve store triumfer med i næsten tre år.
Men Svenssons exit er ikke ensbetydende med, at han skal gå arbejdsløs alt for længe.
Onsdag blev en ny Bundesliga-dør åbnet, da Union Berlin fyrede Urs Fischer efter en skrækkelig start på sæsonen, som har budt på nederlag på stribe i både Bundesliga og Champions League. Og i hovedstadsklubben kan Svensson blive en kandidat.
Således bliver han bragt i spil som en mulig afløser af det tyske medie t-online, der har sat sig for at se, hvor sidste sæsons store sensation bør kigge hen.
Her meldes Bo Svensson som den første kandidat.
– Den 44-årige træner ser ud til at være en fornuftig mulighed som Fischers efterfølger. Dels har hans hold til tider spillet overbevisende fodbold i de seneste sæsoner, og så anses han som kvik på sidelinjen. Han imponerer samtidig med sin karisma. I Berlin vil Svensson også have et lignende spillermateriale, som han havde i Mainz, skriver mediet.
Mediet skriver ligeledes, at den familieagtige kultur i Union Berlin minder meget om den, der var i Mainz, ligesom han også ville kunne rykke holdet rent offensivt.
Om danskeren allerede er klar på et nyt cheftrænerjob er dog tvivlsomt.
Han nævnes heller ikke som den optimale løsning. Han render rundt i Köln og hedder Steffen Baumgart, og han nævnes blandt andet fordi, han har en fortid i klubben.
Derudover smides Oliver Glasner, Bruno Labbadia og Sebastian Hoeness også ind i puljen.
Union Berlin har været katastrofalt dårlige i denne sæson. I Bundesligaen er man sidst med blot seks point for ni kampe, og man har også blot hentet et enkelt point i fire gruppespilskampe i Champions League.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER