Bringer Svensson i spil til Bundesliga-job

Det er kun to uger siden, at Bo Svensson sagde farvel til Mainz 05, men det kan være, at han snart skal trække i arbejdstøjet igen.



Det var emotionelt, da Mainz 05 for godt og vel to uger siden meldte ud, at Bo Svensson ikke længere skulle være cheftræner for holdet. 

Danskeren selv var rørt til tårer, da han sagde farvel i en afskedsvideo, og det forstår man godt – han havde en enorm stjerne i klubben, som han nåede at stå i spidsen for og opleve store triumfer med i næsten tre år.

Men Svenssons exit er ikke ensbetydende med, at han skal gå arbejdsløs alt for længe. 

Onsdag blev en ny Bundesliga-dør åbnet, da Union Berlin fyrede Urs Fischer efter en skrækkelig start på sæsonen, som har budt på nederlag på stribe i både Bundesliga og Champions League. Og i hovedstadsklubben kan Svensson blive en kandidat. 

Således bliver han bragt i spil som en mulig afløser af det tyske medie t-online, der har sat sig for at se, hvor sidste sæsons store sensation bør kigge hen. 

Her meldes Bo Svensson som den første kandidat.

– Den 44-årige træner ser ud til at være en fornuftig mulighed som Fischers efterfølger. Dels har hans hold til tider spillet overbevisende fodbold i de seneste sæsoner, og så anses han som kvik på sidelinjen. Han imponerer samtidig med sin karisma. I Berlin vil Svensson også have et lignende spillermateriale, som han havde i Mainz, skriver mediet. 

Mediet skriver ligeledes, at den familieagtige kultur i Union Berlin minder meget om den, der var i Mainz, ligesom han også ville kunne rykke holdet rent offensivt. 

Om danskeren allerede er klar på et nyt cheftrænerjob er dog tvivlsomt. 

Han nævnes heller ikke som den optimale løsning. Han render rundt i Köln og hedder Steffen Baumgart, og han nævnes blandt andet fordi, han har en fortid i klubben.

Derudover smides Oliver Glasner, Bruno Labbadia og Sebastian Hoeness også ind i puljen.

Union Berlin har været katastrofalt dårlige i denne sæson. I Bundesligaen er man sidst med blot seks point for ni kampe, og man har også blot hentet et enkelt point i fire gruppespilskampe i Champions League.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-profil drømmer om Manchester City

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage

De kan være færdige i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Crystal Palace vinder Conference League

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby