Bringer Svensson i spil til Bundesliga-job

Det er kun to uger siden, at Bo Svensson sagde farvel til Mainz 05, men det kan være, at han snart skal trække i arbejdstøjet igen.



Det var emotionelt, da Mainz 05 for godt og vel to uger siden meldte ud, at Bo Svensson ikke længere skulle være cheftræner for holdet. 

Danskeren selv var rørt til tårer, da han sagde farvel i en afskedsvideo, og det forstår man godt – han havde en enorm stjerne i klubben, som han nåede at stå i spidsen for og opleve store triumfer med i næsten tre år.

Men Svenssons exit er ikke ensbetydende med, at han skal gå arbejdsløs alt for længe. 

Onsdag blev en ny Bundesliga-dør åbnet, da Union Berlin fyrede Urs Fischer efter en skrækkelig start på sæsonen, som har budt på nederlag på stribe i både Bundesliga og Champions League. Og i hovedstadsklubben kan Svensson blive en kandidat. 

Således bliver han bragt i spil som en mulig afløser af det tyske medie t-online, der har sat sig for at se, hvor sidste sæsons store sensation bør kigge hen. 

Her meldes Bo Svensson som den første kandidat.

– Den 44-årige træner ser ud til at være en fornuftig mulighed som Fischers efterfølger. Dels har hans hold til tider spillet overbevisende fodbold i de seneste sæsoner, og så anses han som kvik på sidelinjen. Han imponerer samtidig med sin karisma. I Berlin vil Svensson også have et lignende spillermateriale, som han havde i Mainz, skriver mediet. 

Mediet skriver ligeledes, at den familieagtige kultur i Union Berlin minder meget om den, der var i Mainz, ligesom han også ville kunne rykke holdet rent offensivt. 

Om danskeren allerede er klar på et nyt cheftrænerjob er dog tvivlsomt. 

Han nævnes heller ikke som den optimale løsning. Han render rundt i Köln og hedder Steffen Baumgart, og han nævnes blandt andet fordi, han har en fortid i klubben.

Derudover smides Oliver Glasner, Bruno Labbadia og Sebastian Hoeness også ind i puljen.

Union Berlin har været katastrofalt dårlige i denne sæson. I Bundesligaen er man sidst med blot seks point for ni kampe, og man har også blot hentet et enkelt point i fire gruppespilskampe i Champions League.





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tyskland – Curacao

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Holland – Japan

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne