Bringer Svensson i spil til Bundesliga-job

Det er kun to uger siden, at Bo Svensson sagde farvel til Mainz 05, men det kan være, at han snart skal trække i arbejdstøjet igen.



Det var emotionelt, da Mainz 05 for godt og vel to uger siden meldte ud, at Bo Svensson ikke længere skulle være cheftræner for holdet. 

Danskeren selv var rørt til tårer, da han sagde farvel i en afskedsvideo, og det forstår man godt – han havde en enorm stjerne i klubben, som han nåede at stå i spidsen for og opleve store triumfer med i næsten tre år.

Men Svenssons exit er ikke ensbetydende med, at han skal gå arbejdsløs alt for længe. 

Onsdag blev en ny Bundesliga-dør åbnet, da Union Berlin fyrede Urs Fischer efter en skrækkelig start på sæsonen, som har budt på nederlag på stribe i både Bundesliga og Champions League. Og i hovedstadsklubben kan Svensson blive en kandidat. 

Således bliver han bragt i spil som en mulig afløser af det tyske medie t-online, der har sat sig for at se, hvor sidste sæsons store sensation bør kigge hen. 

Her meldes Bo Svensson som den første kandidat.

– Den 44-årige træner ser ud til at være en fornuftig mulighed som Fischers efterfølger. Dels har hans hold til tider spillet overbevisende fodbold i de seneste sæsoner, og så anses han som kvik på sidelinjen. Han imponerer samtidig med sin karisma. I Berlin vil Svensson også have et lignende spillermateriale, som han havde i Mainz, skriver mediet. 

Mediet skriver ligeledes, at den familieagtige kultur i Union Berlin minder meget om den, der var i Mainz, ligesom han også ville kunne rykke holdet rent offensivt. 

Om danskeren allerede er klar på et nyt cheftrænerjob er dog tvivlsomt. 

Han nævnes heller ikke som den optimale løsning. Han render rundt i Köln og hedder Steffen Baumgart, og han nævnes blandt andet fordi, han har en fortid i klubben.

Derudover smides Oliver Glasner, Bruno Labbadia og Sebastian Hoeness også ind i puljen.

Union Berlin har været katastrofalt dårlige i denne sæson. I Bundesligaen er man sidst med blot seks point for ni kampe, og man har også blot hentet et enkelt point i fire gruppespilskampe i Champions League.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Begejstret for Jacob Neestrup

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Transferbombe i Manchester United

Italiensk skandale afblæst



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit