Robert Skov, Jacob Bruun Larsen og resten af Hoffenheim-mandskabet spiller søndag deres første hjemmekamp i den nye Bundesliga-sæson, men det er ikke en nem opgave, der venter.
Bayern München kommer således på besøg, efter at de i premiererunden ydmygede Schalke 04 med en sejr på hele 8-0, og i den forgangne sæson vandt både Bundesligaen, pokalturneringen og Champions League. Den tyske superklub er også godt på vej mod at sætte visse rekorder – men Hoffenheim er ikke uden chancer.
Varm op til kampen med ti interessante stats om kampen.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Bayern har vundet fire af deres sidste fem kampe mod Hoffenheim – den eneste undtagelse var et 1-2 nederlag på hjemmebane i oktober 2019.
– Siden starten af 2017 har Hoffenheim vundet tre Bundesliga-kampe mod FC Bayern – kun Gladbach har gjort det lige så mange gange i det tidsrum.
– I det seneste møde mellem Hoffenheim og Bayern i februar 2020 indkasserede Hoffenheim seks mål på hjemmebane for første gang i Bundesliga, da de tabte 6-0.
– Hoffenheim har vundet deres første hjemmekamp i hver af de seneste tre sæsoner, og senest de ikke vandt var mod mod Leipzig i 2016, hvor de spillede 2-2. Deres seneste nederlag i en sådan kamp var mod Bayern i 2015. Hoffenheim tabte 1-2.
– FC Bayern har vundet hver af deres seneste 10 Bundesliga-kampe på udebane og har nu tangeret deres egen Bundesliga-rekord fra 2013/14. De kan nu sætte en ny rekord i den bedste tyske række med en sejr i Sinsheim.
– Bayern’s 8-0-sejr over Schalke var den største sejr nogensinde i en premiererunde i en Bundesliga-sæson.
– Bayern har vundet 14 kampe i træk i Bundesligaen. Kun Bayern selv har nogensinde haft en længere sejrsstime, og det har de haft to gange. De hentede 15 sejre i træk i 2005, og i 2013/14 vandt de 19 Bundesliga-kampe i træk.
– Hoffenheim har vundet hver af deres seneste fem kampe, hvor mindst fire mål er blevet scoret i hver af disse fem kampe.
– Andrej Kramaric har scoret Hoffenheims seneste ni mål. Det seneste mål, Hoffenheim har scoret, som Kramaric ikke stod for, blev scoret af Christoph Baumgartner – for 99 dage siden.
– Jamal Musiala blev FC Bayerns yngste målscorer i Bundesliga i første spillerunde i en alder af 17 år og 205 dage. Kun fire spillere i Bundesligaens historie har været yngre, da de scorede deres første mål.
– Bayern-kanten Serge Gnabry scorede sit første Bundesliga-hattrick mod Schalke i sidste spillerunde, efter at han forinden aldrig havde scoret mere end et mål i en eneste kamp på Bayerns hjemmebane.
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
