Robert Skov, Jacob Bruun Larsen og resten af Hoffenheim-mandskabet spiller søndag deres første hjemmekamp i den nye Bundesliga-sæson, men det er ikke en nem opgave, der venter.
Bayern München kommer således på besøg, efter at de i premiererunden ydmygede Schalke 04 med en sejr på hele 8-0, og i den forgangne sæson vandt både Bundesligaen, pokalturneringen og Champions League. Den tyske superklub er også godt på vej mod at sætte visse rekorder – men Hoffenheim er ikke uden chancer.
Varm op til kampen med ti interessante stats om kampen.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Bayern har vundet fire af deres sidste fem kampe mod Hoffenheim – den eneste undtagelse var et 1-2 nederlag på hjemmebane i oktober 2019.
– Siden starten af 2017 har Hoffenheim vundet tre Bundesliga-kampe mod FC Bayern – kun Gladbach har gjort det lige så mange gange i det tidsrum.
– I det seneste møde mellem Hoffenheim og Bayern i februar 2020 indkasserede Hoffenheim seks mål på hjemmebane for første gang i Bundesliga, da de tabte 6-0.
– Hoffenheim har vundet deres første hjemmekamp i hver af de seneste tre sæsoner, og senest de ikke vandt var mod mod Leipzig i 2016, hvor de spillede 2-2. Deres seneste nederlag i en sådan kamp var mod Bayern i 2015. Hoffenheim tabte 1-2.
– FC Bayern har vundet hver af deres seneste 10 Bundesliga-kampe på udebane og har nu tangeret deres egen Bundesliga-rekord fra 2013/14. De kan nu sætte en ny rekord i den bedste tyske række med en sejr i Sinsheim.
– Bayern’s 8-0-sejr over Schalke var den største sejr nogensinde i en premiererunde i en Bundesliga-sæson.
– Bayern har vundet 14 kampe i træk i Bundesligaen. Kun Bayern selv har nogensinde haft en længere sejrsstime, og det har de haft to gange. De hentede 15 sejre i træk i 2005, og i 2013/14 vandt de 19 Bundesliga-kampe i træk.
– Hoffenheim har vundet hver af deres seneste fem kampe, hvor mindst fire mål er blevet scoret i hver af disse fem kampe.
– Andrej Kramaric har scoret Hoffenheims seneste ni mål. Det seneste mål, Hoffenheim har scoret, som Kramaric ikke stod for, blev scoret af Christoph Baumgartner – for 99 dage siden.
– Jamal Musiala blev FC Bayerns yngste målscorer i Bundesliga i første spillerunde i en alder af 17 år og 205 dage. Kun fire spillere i Bundesligaens historie har været yngre, da de scorede deres første mål.
– Bayern-kanten Serge Gnabry scorede sit første Bundesliga-hattrick mod Schalke i sidste spillerunde, efter at han forinden aldrig havde scoret mere end et mål i en eneste kamp på Bayerns hjemmebane.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
