Robert Skov, Jacob Bruun Larsen og resten af Hoffenheim-mandskabet spiller søndag deres første hjemmekamp i den nye Bundesliga-sæson, men det er ikke en nem opgave, der venter.
Bayern München kommer således på besøg, efter at de i premiererunden ydmygede Schalke 04 med en sejr på hele 8-0, og i den forgangne sæson vandt både Bundesligaen, pokalturneringen og Champions League. Den tyske superklub er også godt på vej mod at sætte visse rekorder – men Hoffenheim er ikke uden chancer.
Varm op til kampen med ti interessante stats om kampen.
10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:
– Bayern har vundet fire af deres sidste fem kampe mod Hoffenheim – den eneste undtagelse var et 1-2 nederlag på hjemmebane i oktober 2019.
– Siden starten af 2017 har Hoffenheim vundet tre Bundesliga-kampe mod FC Bayern – kun Gladbach har gjort det lige så mange gange i det tidsrum.
– I det seneste møde mellem Hoffenheim og Bayern i februar 2020 indkasserede Hoffenheim seks mål på hjemmebane for første gang i Bundesliga, da de tabte 6-0.
– Hoffenheim har vundet deres første hjemmekamp i hver af de seneste tre sæsoner, og senest de ikke vandt var mod mod Leipzig i 2016, hvor de spillede 2-2. Deres seneste nederlag i en sådan kamp var mod Bayern i 2015. Hoffenheim tabte 1-2.
– FC Bayern har vundet hver af deres seneste 10 Bundesliga-kampe på udebane og har nu tangeret deres egen Bundesliga-rekord fra 2013/14. De kan nu sætte en ny rekord i den bedste tyske række med en sejr i Sinsheim.
– Bayern’s 8-0-sejr over Schalke var den største sejr nogensinde i en premiererunde i en Bundesliga-sæson.
– Bayern har vundet 14 kampe i træk i Bundesligaen. Kun Bayern selv har nogensinde haft en længere sejrsstime, og det har de haft to gange. De hentede 15 sejre i træk i 2005, og i 2013/14 vandt de 19 Bundesliga-kampe i træk.
– Hoffenheim har vundet hver af deres seneste fem kampe, hvor mindst fire mål er blevet scoret i hver af disse fem kampe.
– Andrej Kramaric har scoret Hoffenheims seneste ni mål. Det seneste mål, Hoffenheim har scoret, som Kramaric ikke stod for, blev scoret af Christoph Baumgartner – for 99 dage siden.
– Jamal Musiala blev FC Bayerns yngste målscorer i Bundesliga i første spillerunde i en alder af 17 år og 205 dage. Kun fire spillere i Bundesligaens historie har været yngre, da de scorede deres første mål.
– Bayern-kanten Serge Gnabry scorede sit første Bundesliga-hattrick mod Schalke i sidste spillerunde, efter at han forinden aldrig havde scoret mere end et mål i en eneste kamp på Bayerns hjemmebane.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
Brøndby henter Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
