Bundesliga: Bayern München har kurs mod rekorder

Vi er klar med optakts-nedslag til søndagens kamp mellem Hoffenheim og Bayern München.



Robert Skov, Jacob Bruun Larsen og resten af Hoffenheim-mandskabet spiller søndag deres første hjemmekamp i den nye Bundesliga-sæson, men det er ikke en nem opgave, der venter.

Bayern München kommer således på besøg, efter at de i premiererunden ydmygede Schalke 04 med en sejr på hele 8-0, og i den forgangne sæson vandt både Bundesligaen, pokalturneringen og Champions League. Den tyske superklub er også godt på vej mod at sætte visse rekorder – men Hoffenheim er ikke uden chancer.

Varm op til kampen med ti interessante stats om kampen. 

10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– Bayern har vundet fire af deres sidste fem kampe mod Hoffenheim – den eneste undtagelse var et 1-2 nederlag på hjemmebane i oktober 2019.

– Siden starten af ​​2017 har Hoffenheim vundet tre Bundesliga-kampe mod FC Bayern – kun Gladbach har gjort det lige så mange gange i det tidsrum.

– I det seneste møde mellem Hoffenheim og Bayern i februar 2020 indkasserede Hoffenheim seks mål på hjemmebane for første gang i Bundesliga, da de tabte 6-0.

– Hoffenheim har vundet deres første hjemmekamp i hver af de seneste tre sæsoner, og senest de ikke vandt var mod mod Leipzig i 2016, hvor de spillede 2-2. Deres seneste nederlag i en sådan kamp var mod Bayern i 2015. Hoffenheim tabte 1-2.

– FC Bayern har vundet hver af deres seneste 10 Bundesliga-kampe på udebane og har nu tangeret deres egen Bundesliga-rekord fra 2013/14. De kan nu sætte en ny rekord i den bedste tyske række med en sejr i Sinsheim.

– Bayern’s 8-0-sejr over Schalke var den største sejr nogensinde i en premiererunde i en Bundesliga-sæson.

– Bayern har vundet 14 kampe i træk i Bundesligaen. Kun Bayern selv har nogensinde haft en længere sejrsstime, og det har de haft to gange. De hentede 15 sejre i træk i 2005, og i 2013/14 vandt de 19 Bundesliga-kampe i træk.

– Hoffenheim har vundet hver af deres seneste fem kampe, hvor mindst fire mål er blevet scoret i hver af disse fem kampe.

– Andrej Kramaric har scoret Hoffenheims seneste ni mål. Det seneste mål, Hoffenheim har scoret, som Kramaric ikke stod for, blev scoret af Christoph Baumgartner – for 99 dage siden.

– Jamal Musiala blev FC Bayerns yngste målscorer i Bundesliga i første spillerunde i en alder af 17 år og 205 dage. Kun fire spillere i Bundesligaens historie har været yngre, da de scorede deres første mål.

– Bayern-kanten Serge Gnabry scorede sit første Bundesliga-hattrick mod Schalke i sidste spillerunde, efter at han forinden aldrig havde scoret mere end et mål i en eneste kamp på Bayerns hjemmebane.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Medier fælder hård dom

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

– Han virker frustreret!

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Ikke set i 30 år

Hylder Nartey efter magisk debut

Stjernetransfer på plads alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Han er på vej væk fra AGF

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Stor mystik om Patrick Pentz

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

‘De er tilbage’

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte