Bundesliga: Bayern München har kurs mod rekorder

Vi er klar med optakts-nedslag til søndagens kamp mellem Hoffenheim og Bayern München.



Robert Skov, Jacob Bruun Larsen og resten af Hoffenheim-mandskabet spiller søndag deres første hjemmekamp i den nye Bundesliga-sæson, men det er ikke en nem opgave, der venter.

Bayern München kommer således på besøg, efter at de i premiererunden ydmygede Schalke 04 med en sejr på hele 8-0, og i den forgangne sæson vandt både Bundesligaen, pokalturneringen og Champions League. Den tyske superklub er også godt på vej mod at sætte visse rekorder – men Hoffenheim er ikke uden chancer.

Varm op til kampen med ti interessante stats om kampen. 

10 “Opta”-statistikker til søndagens kamp i samarbejde med Spilxperten.com:

– Bayern har vundet fire af deres sidste fem kampe mod Hoffenheim – den eneste undtagelse var et 1-2 nederlag på hjemmebane i oktober 2019.

– Siden starten af ​​2017 har Hoffenheim vundet tre Bundesliga-kampe mod FC Bayern – kun Gladbach har gjort det lige så mange gange i det tidsrum.

– I det seneste møde mellem Hoffenheim og Bayern i februar 2020 indkasserede Hoffenheim seks mål på hjemmebane for første gang i Bundesliga, da de tabte 6-0.

– Hoffenheim har vundet deres første hjemmekamp i hver af de seneste tre sæsoner, og senest de ikke vandt var mod mod Leipzig i 2016, hvor de spillede 2-2. Deres seneste nederlag i en sådan kamp var mod Bayern i 2015. Hoffenheim tabte 1-2.

– FC Bayern har vundet hver af deres seneste 10 Bundesliga-kampe på udebane og har nu tangeret deres egen Bundesliga-rekord fra 2013/14. De kan nu sætte en ny rekord i den bedste tyske række med en sejr i Sinsheim.

– Bayern’s 8-0-sejr over Schalke var den største sejr nogensinde i en premiererunde i en Bundesliga-sæson.

– Bayern har vundet 14 kampe i træk i Bundesligaen. Kun Bayern selv har nogensinde haft en længere sejrsstime, og det har de haft to gange. De hentede 15 sejre i træk i 2005, og i 2013/14 vandt de 19 Bundesliga-kampe i træk.

– Hoffenheim har vundet hver af deres seneste fem kampe, hvor mindst fire mål er blevet scoret i hver af disse fem kampe.

– Andrej Kramaric har scoret Hoffenheims seneste ni mål. Det seneste mål, Hoffenheim har scoret, som Kramaric ikke stod for, blev scoret af Christoph Baumgartner – for 99 dage siden.

– Jamal Musiala blev FC Bayerns yngste målscorer i Bundesliga i første spillerunde i en alder af 17 år og 205 dage. Kun fire spillere i Bundesligaens historie har været yngre, da de scorede deres første mål.

– Bayern-kanten Serge Gnabry scorede sit første Bundesliga-hattrick mod Schalke i sidste spillerunde, efter at han forinden aldrig havde scoret mere end et mål i en eneste kamp på Bayerns hjemmebane.





Simpelthen en genistreg, ‘CV’!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København-fans raser

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Voldsomt skænderi i FC København

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC København misser top seks

Chokpris på Victor Froholdt

I chok: ‘Tragikomisk’

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC København – Randers FC

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

VM-deltagelsen er i alvorlig fare