Bundesliga-debut giver blod på tanden

Jannik Vestergaard fik lørdag debut i Bundesligaen, men danskeren vil tættere på holdet, når der kommer ny træner til sommer.



Den 18-årige dansker Jannik Vestergaard fik lørdag debut for Hoffenheim hjemme på Rhein-Neckar-Arena, da han kom ind i slutminutterne i 1-0 sejren over Frankfurt. Vestergaard erstattede den hollandske stjerne Ryan Babel lige før overtiden.

– Det var en stor oplevelse – én der giver blod på tanden og lmod på mere. Jeg fik kun en tre-fire minutter, så det var ikke lang tid, men det var dejligt at komme ind efter et par kampe på bænken. Da jeg var kommet ind, var det dog ikke så meget anderledes end at spille alle andre kampe, siger Jannik Vestergaard til tipsbladet.dk.

Danskeren skiftede til Hoffenheim fra Brøndby i sommer, og efter at have startet på klubbens U/23-hold har han nu spillet sig op som tredjevalg til pladserne i førsteholdets midterforsvar. Vestergaard har sågar overhalet rutinerede Josip Simunic, der har haft disciplinære problemer i sæsonen.

Egentlig skulle Jannik Vestergaard først have været i spil til førsteholdstruppen fra næste sæson, men allerede i vinterpausen hev den nye træner Marco Pezzaiouli ham ind omkring førsteholdet, hvor han i en række kampe har varmet Bundesliga-klubbens bænk. I marts blev han kåret til årest DBU-talent i U/19-regi og fik debut på U/20-landsholdet.

– Det er i den grad gået over al foventning efter skiftet hertil. Det var meningen, at jeg skulle spille på U/23-holdet den første sæson, og så måtte vi se, hvor jeg stod inden den anden sæson. Allerede nu er jeg en del af førsteholdstruppen og træner fast med dem, selv om jeg først formelt bliver førsteholdsspiller efter sommerferien. Jeg har mit eget nummer og min egen plads i omklædningsrummet, og jeg føler mig som en fast del af førsteholdet, siger Jannik Vestergaard.

Trænerskifte og ambitioner før ny sæson
I går offentliggjorde Hoffenheim, at St. Paulis træner Holger Stanislawski i næste sæson overtager holdet, og danskeren ser frem til trænerskiftet. Han er ikke vemodig over, at han mister en træner, der tror på ham, og nu risikerer at blive sat tilbage i sin udvikling, hvis Stanislawski kommer med sine egne idéer og måske også en række nye spillere.

– Jeg er helt klar til at gå efter mere spilletid i næste sæson. Trænere og spillere kommer og går, og der er selvfølgelig altid en risiko for, at tingene har ændret sig til næste sæon. Men det er bare op til mig at bevise, at jeg er bedre end dem, der eventuelt kommer hertil. Jeg ved, at Stanislawski har lavet mirakler med St. Pauli og flyttet dem fra den tredjebedste række og op i Bundesligaen. Han virker bestemt som en kompetent træner, og jeg glæder mig bare til næste sæson, siger Vestergaard.

LÆS OGSÅ: Tysk landshold vil kapre dansk forsvarstalent

Hoffenheim ligger aktuelt nummer ni i Bundesligaen og kan kun i teorien nå de europæiske pladser, ligesom de ikke er i fare for at rykke ud. Derfor er der ikke det store at spille for i sæsonens sidste fire kampe.

– Sådan har det været i lang tid nu. Vi kan ikke nå noget hverken i den ene eller den anden ende, men vi må sørge for at give tilskuerne noget, så de kommer tilbage næste år, og jeg håber selvfølgelig på, at der kan blive mere spilletid til mig i de sidste fire kampe, siger danskeren.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC København vil bruge mere data i transfers

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Varme rygter: Han har været i FC København

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Dybt bekymret over VM i USA

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på chokskifte

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Thomsen jubler over direktør-job

Vild stime før Danmark-brag

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Melder ud om Kasper Hjulmand

De nye Wieghorst og Hjulmand?