Bundesliga-debut giver blod på tanden

Jannik Vestergaard fik lørdag debut i Bundesligaen, men danskeren vil tættere på holdet, når der kommer ny træner til sommer.



Den 18-årige dansker Jannik Vestergaard fik lørdag debut for Hoffenheim hjemme på Rhein-Neckar-Arena, da han kom ind i slutminutterne i 1-0 sejren over Frankfurt. Vestergaard erstattede den hollandske stjerne Ryan Babel lige før overtiden.

– Det var en stor oplevelse – én der giver blod på tanden og lmod på mere. Jeg fik kun en tre-fire minutter, så det var ikke lang tid, men det var dejligt at komme ind efter et par kampe på bænken. Da jeg var kommet ind, var det dog ikke så meget anderledes end at spille alle andre kampe, siger Jannik Vestergaard til tipsbladet.dk.

Danskeren skiftede til Hoffenheim fra Brøndby i sommer, og efter at have startet på klubbens U/23-hold har han nu spillet sig op som tredjevalg til pladserne i førsteholdets midterforsvar. Vestergaard har sågar overhalet rutinerede Josip Simunic, der har haft disciplinære problemer i sæsonen.

Egentlig skulle Jannik Vestergaard først have været i spil til førsteholdstruppen fra næste sæson, men allerede i vinterpausen hev den nye træner Marco Pezzaiouli ham ind omkring førsteholdet, hvor han i en række kampe har varmet Bundesliga-klubbens bænk. I marts blev han kåret til årest DBU-talent i U/19-regi og fik debut på U/20-landsholdet.

– Det er i den grad gået over al foventning efter skiftet hertil. Det var meningen, at jeg skulle spille på U/23-holdet den første sæson, og så måtte vi se, hvor jeg stod inden den anden sæson. Allerede nu er jeg en del af førsteholdstruppen og træner fast med dem, selv om jeg først formelt bliver førsteholdsspiller efter sommerferien. Jeg har mit eget nummer og min egen plads i omklædningsrummet, og jeg føler mig som en fast del af førsteholdet, siger Jannik Vestergaard.

Trænerskifte og ambitioner før ny sæson
I går offentliggjorde Hoffenheim, at St. Paulis træner Holger Stanislawski i næste sæson overtager holdet, og danskeren ser frem til trænerskiftet. Han er ikke vemodig over, at han mister en træner, der tror på ham, og nu risikerer at blive sat tilbage i sin udvikling, hvis Stanislawski kommer med sine egne idéer og måske også en række nye spillere.

– Jeg er helt klar til at gå efter mere spilletid i næste sæson. Trænere og spillere kommer og går, og der er selvfølgelig altid en risiko for, at tingene har ændret sig til næste sæon. Men det er bare op til mig at bevise, at jeg er bedre end dem, der eventuelt kommer hertil. Jeg ved, at Stanislawski har lavet mirakler med St. Pauli og flyttet dem fra den tredjebedste række og op i Bundesligaen. Han virker bestemt som en kompetent træner, og jeg glæder mig bare til næste sæson, siger Vestergaard.

LÆS OGSÅ: Tysk landshold vil kapre dansk forsvarstalent

Hoffenheim ligger aktuelt nummer ni i Bundesligaen og kan kun i teorien nå de europæiske pladser, ligesom de ikke er i fare for at rykke ud. Derfor er der ikke det store at spille for i sæsonens sidste fire kampe.

– Sådan har det været i lang tid nu. Vi kan ikke nå noget hverken i den ene eller den anden ende, men vi må sørge for at give tilskuerne noget, så de kommer tilbage næste år, og jeg håber selvfølgelig på, at der kan blive mere spilletid til mig i de sidste fire kampe, siger danskeren.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid

DBU erkender fejl i Superliga-kamp



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

– Det var en skuffelse

Dansk målsluger skifter til topklub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

‘Ronaldo vinder kampen’

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!