Den 18-årige dansker Jannik Vestergaard fik lørdag debut for Hoffenheim hjemme på Rhein-Neckar-Arena, da han kom ind i slutminutterne i 1-0 sejren over Frankfurt. Vestergaard erstattede den hollandske stjerne Ryan Babel lige før overtiden.
– Det var en stor oplevelse – én der giver blod på tanden og lmod på mere. Jeg fik kun en tre-fire minutter, så det var ikke lang tid, men det var dejligt at komme ind efter et par kampe på bænken. Da jeg var kommet ind, var det dog ikke så meget anderledes end at spille alle andre kampe, siger Jannik Vestergaard til tipsbladet.dk.
Danskeren skiftede til Hoffenheim fra Brøndby i sommer, og efter at have startet på klubbens U/23-hold har han nu spillet sig op som tredjevalg til pladserne i førsteholdets midterforsvar. Vestergaard har sågar overhalet rutinerede Josip Simunic, der har haft disciplinære problemer i sæsonen.
Egentlig skulle Jannik Vestergaard først have været i spil til førsteholdstruppen fra næste sæson, men allerede i vinterpausen hev den nye træner Marco Pezzaiouli ham ind omkring førsteholdet, hvor han i en række kampe har varmet Bundesliga-klubbens bænk. I marts blev han kåret til årest DBU-talent i U/19-regi og fik debut på U/20-landsholdet.
– Det er i den grad gået over al foventning efter skiftet hertil. Det var meningen, at jeg skulle spille på U/23-holdet den første sæson, og så måtte vi se, hvor jeg stod inden den anden sæson. Allerede nu er jeg en del af førsteholdstruppen og træner fast med dem, selv om jeg først formelt bliver førsteholdsspiller efter sommerferien. Jeg har mit eget nummer og min egen plads i omklædningsrummet, og jeg føler mig som en fast del af førsteholdet, siger Jannik Vestergaard.
Trænerskifte og ambitioner før ny sæson
I går offentliggjorde Hoffenheim, at St. Paulis træner Holger Stanislawski i næste sæson overtager holdet, og danskeren ser frem til trænerskiftet. Han er ikke vemodig over, at han mister en træner, der tror på ham, og nu risikerer at blive sat tilbage i sin udvikling, hvis Stanislawski kommer med sine egne idéer og måske også en række nye spillere.
– Jeg er helt klar til at gå efter mere spilletid i næste sæson. Trænere og spillere kommer og går, og der er selvfølgelig altid en risiko for, at tingene har ændret sig til næste sæon. Men det er bare op til mig at bevise, at jeg er bedre end dem, der eventuelt kommer hertil. Jeg ved, at Stanislawski har lavet mirakler med St. Pauli og flyttet dem fra den tredjebedste række og op i Bundesligaen. Han virker bestemt som en kompetent træner, og jeg glæder mig bare til næste sæson, siger Vestergaard.
LÆS OGSÅ: Tysk landshold vil kapre dansk forsvarstalent
Hoffenheim ligger aktuelt nummer ni i Bundesligaen og kan kun i teorien nå de europæiske pladser, ligesom de ikke er i fare for at rykke ud. Derfor er der ikke det store at spille for i sæsonens sidste fire kampe.
– Sådan har det været i lang tid nu. Vi kan ikke nå noget hverken i den ene eller den anden ende, men vi må sørge for at give tilskuerne noget, så de kommer tilbage næste år, og jeg håber selvfølgelig på, at der kan blive mere spilletid til mig i de sidste fire kampe, siger danskeren.
TIPSBLADET SPECIAL Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Åge Hareide er død
MEDIE
Han er IKKE i spil
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
EKSKLUSIVT Hjem til FC København? Her er millionprisen
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT FCK’s næste cheftræner? ‘Han vil være interessant’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
– Lidt af en bombe
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE