Den 18-årige dansker Jannik Vestergaard fik lørdag debut for Hoffenheim hjemme på Rhein-Neckar-Arena, da han kom ind i slutminutterne i 1-0 sejren over Frankfurt. Vestergaard erstattede den hollandske stjerne Ryan Babel lige før overtiden.
– Det var en stor oplevelse – én der giver blod på tanden og lmod på mere. Jeg fik kun en tre-fire minutter, så det var ikke lang tid, men det var dejligt at komme ind efter et par kampe på bænken. Da jeg var kommet ind, var det dog ikke så meget anderledes end at spille alle andre kampe, siger Jannik Vestergaard til tipsbladet.dk.
Danskeren skiftede til Hoffenheim fra Brøndby i sommer, og efter at have startet på klubbens U/23-hold har han nu spillet sig op som tredjevalg til pladserne i førsteholdets midterforsvar. Vestergaard har sågar overhalet rutinerede Josip Simunic, der har haft disciplinære problemer i sæsonen.
Egentlig skulle Jannik Vestergaard først have været i spil til førsteholdstruppen fra næste sæson, men allerede i vinterpausen hev den nye træner Marco Pezzaiouli ham ind omkring førsteholdet, hvor han i en række kampe har varmet Bundesliga-klubbens bænk. I marts blev han kåret til årest DBU-talent i U/19-regi og fik debut på U/20-landsholdet.
– Det er i den grad gået over al foventning efter skiftet hertil. Det var meningen, at jeg skulle spille på U/23-holdet den første sæson, og så måtte vi se, hvor jeg stod inden den anden sæson. Allerede nu er jeg en del af førsteholdstruppen og træner fast med dem, selv om jeg først formelt bliver førsteholdsspiller efter sommerferien. Jeg har mit eget nummer og min egen plads i omklædningsrummet, og jeg føler mig som en fast del af førsteholdet, siger Jannik Vestergaard.
Trænerskifte og ambitioner før ny sæson
I går offentliggjorde Hoffenheim, at St. Paulis træner Holger Stanislawski i næste sæson overtager holdet, og danskeren ser frem til trænerskiftet. Han er ikke vemodig over, at han mister en træner, der tror på ham, og nu risikerer at blive sat tilbage i sin udvikling, hvis Stanislawski kommer med sine egne idéer og måske også en række nye spillere.
– Jeg er helt klar til at gå efter mere spilletid i næste sæson. Trænere og spillere kommer og går, og der er selvfølgelig altid en risiko for, at tingene har ændret sig til næste sæon. Men det er bare op til mig at bevise, at jeg er bedre end dem, der eventuelt kommer hertil. Jeg ved, at Stanislawski har lavet mirakler med St. Pauli og flyttet dem fra den tredjebedste række og op i Bundesligaen. Han virker bestemt som en kompetent træner, og jeg glæder mig bare til næste sæson, siger Vestergaard.
LÆS OGSÅ: Tysk landshold vil kapre dansk forsvarstalent
Hoffenheim ligger aktuelt nummer ni i Bundesligaen og kan kun i teorien nå de europæiske pladser, ligesom de ikke er i fare for at rykke ud. Derfor er der ikke det store at spille for i sæsonens sidste fire kampe.
– Sådan har det været i lang tid nu. Vi kan ikke nå noget hverken i den ene eller den anden ende, men vi må sørge for at give tilskuerne noget, så de kommer tilbage næste år, og jeg håber selvfølgelig på, at der kan blive mere spilletid til mig i de sidste fire kampe, siger danskeren.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Joakim Mæhle åbner op
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation