Bundesliga-debut giver blod på tanden

Jannik Vestergaard fik lørdag debut i Bundesligaen, men danskeren vil tættere på holdet, når der kommer ny træner til sommer.



Den 18-årige dansker Jannik Vestergaard fik lørdag debut for Hoffenheim hjemme på Rhein-Neckar-Arena, da han kom ind i slutminutterne i 1-0 sejren over Frankfurt. Vestergaard erstattede den hollandske stjerne Ryan Babel lige før overtiden.

– Det var en stor oplevelse – én der giver blod på tanden og lmod på mere. Jeg fik kun en tre-fire minutter, så det var ikke lang tid, men det var dejligt at komme ind efter et par kampe på bænken. Da jeg var kommet ind, var det dog ikke så meget anderledes end at spille alle andre kampe, siger Jannik Vestergaard til tipsbladet.dk.

Danskeren skiftede til Hoffenheim fra Brøndby i sommer, og efter at have startet på klubbens U/23-hold har han nu spillet sig op som tredjevalg til pladserne i førsteholdets midterforsvar. Vestergaard har sågar overhalet rutinerede Josip Simunic, der har haft disciplinære problemer i sæsonen.

Egentlig skulle Jannik Vestergaard først have været i spil til førsteholdstruppen fra næste sæson, men allerede i vinterpausen hev den nye træner Marco Pezzaiouli ham ind omkring førsteholdet, hvor han i en række kampe har varmet Bundesliga-klubbens bænk. I marts blev han kåret til årest DBU-talent i U/19-regi og fik debut på U/20-landsholdet.

– Det er i den grad gået over al foventning efter skiftet hertil. Det var meningen, at jeg skulle spille på U/23-holdet den første sæson, og så måtte vi se, hvor jeg stod inden den anden sæson. Allerede nu er jeg en del af førsteholdstruppen og træner fast med dem, selv om jeg først formelt bliver førsteholdsspiller efter sommerferien. Jeg har mit eget nummer og min egen plads i omklædningsrummet, og jeg føler mig som en fast del af førsteholdet, siger Jannik Vestergaard.

Trænerskifte og ambitioner før ny sæson
I går offentliggjorde Hoffenheim, at St. Paulis træner Holger Stanislawski i næste sæson overtager holdet, og danskeren ser frem til trænerskiftet. Han er ikke vemodig over, at han mister en træner, der tror på ham, og nu risikerer at blive sat tilbage i sin udvikling, hvis Stanislawski kommer med sine egne idéer og måske også en række nye spillere.

– Jeg er helt klar til at gå efter mere spilletid i næste sæson. Trænere og spillere kommer og går, og der er selvfølgelig altid en risiko for, at tingene har ændret sig til næste sæon. Men det er bare op til mig at bevise, at jeg er bedre end dem, der eventuelt kommer hertil. Jeg ved, at Stanislawski har lavet mirakler med St. Pauli og flyttet dem fra den tredjebedste række og op i Bundesligaen. Han virker bestemt som en kompetent træner, og jeg glæder mig bare til næste sæson, siger Vestergaard.

LÆS OGSÅ: Tysk landshold vil kapre dansk forsvarstalent

Hoffenheim ligger aktuelt nummer ni i Bundesligaen og kan kun i teorien nå de europæiske pladser, ligesom de ikke er i fare for at rykke ud. Derfor er der ikke det store at spille for i sæsonens sidste fire kampe.

– Sådan har det været i lang tid nu. Vi kan ikke nå noget hverken i den ene eller den anden ende, men vi må sørge for at give tilskuerne noget, så de kommer tilbage næste år, og jeg håber selvfølgelig på, at der kan blive mere spilletid til mig i de sidste fire kampe, siger danskeren.







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sænker prisen mod Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

David Nielsen har sagt op

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

AGF tager pis på FC Midtjylland

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Mileta Rajovic i stor optur

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Iran sår endnu engang tvivl om VM

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’