Fra Skive til Bundesligaen: Jeg er alternativ

I forrige weekend kulminerede Andreas Albers' karriere indtil nu, da den danske angriber debuterede i Bundesligaen.



255 kampe i 1. Division for henholdsvis Vejle, Skive, Silkeborg og Viborg rimer ikke på 1. Bundesliga, men det gør det for Andreas Albers, der netop er debuteret i Tysklands bedste række i en alder af 34.

Der er ikke meget i Andreas Albers' karriere, der har tydet på, at den danske angriber skulle ende med at spille i Bundesligaen. Efter mange år på anden klasse i dansk fodbold tog danskeren til 2. Bundesliga-klubben Regensburg, hvor han gennem fire sæsonener havde 53 mål involveringer i 142 kampe for den sydtyske klub.

De fine præstationer for Regensburg gjorde, at Albers sidste sommer var aktuel for kultklubben FC St. Pauli, der skulle bruge en erfaren angriber til at styrke bredden i truppen.

– Jeg gjorde det godt, da jeg var i Regensburg, hvor St. Pauli så var den klub jeg flest gange scorede mod. Så de kendte mig godt, siger en grinende Andreas Albers til Tipsbladet.

– Jeg blev ringet op af dem (St. Pauli, red). Da de fortalte, hvad deres plan med mig var, både på og udenfor banen, synes jeg, det lød interessant. Jeg var udmærket klar over, at jeg ikke blev hentet til klubben som topangriber, der skulle spille alle kampe fra start, men det var en god mulighed for mig.

Andreas Albers sagde ja til en et-årig kontrakt med Hamborg-klubben, der på det tidspunkt var inde i en rigtig god periode, efter man havde gjort Fabian Hürzeler til cheftræner. Skiftet bliver ikke noget som Albers kom til at fortryde, selvom det kun blev til 420 minutter i 17 kampe for Reeperbahn-klubben i sidste sæson, da klubben for første gang siden 2010 rykkede op i 1. Bundesligaen.

Oprykningen til Bundesligaen betød også, at Hamborg igen var repræsenteret i Tysklands bedste fodboldrække. Mange havde nok forventet, at det ville være ærkerivalerne fra HSV, der skulle tage turen op i det fine selskab, men efter at St. Pauli for første gang i historien sluttede over bysbørnene, så var det dem, der rykkede op.

– Jeg tror, at Hamborg er glad for endelig at have en Bundesliga-klub i byen igen, selvom de fleste nok håbede, det var en anden.

En let kontrakt at sige ja-tak til
Den danske angriber havde egentlig udløb med klubben denne sommer, men i forbindelse med oprykningen ville han selvfølgelig gerne gribe muligheden for at spille i en af verdens bedste ligaer.

– Min kontrakt løb ud, da sæsonen var slut. Herefter satte jeg mig med ledelsen og evaluerede sæsonen med dem. Der blev vi mere eller mindre enige om, at vi gerne ville fortsætte samarbejdet

– Det var ekstremt interessant for mig, så der er ingen tvivl om, at jeg godt kunne tænke mig, at fortsættte et år mere i St Pauli. Med min alder taget i betraktning så vidste jeg godt, at det var den eneste mulighed, jeg ville have for at spille Bundesliga. Og den ville jeg gerne forfølge.

Artiklen fortsætter under billedet…..

Foto: Alamy

Debut i 1. Bundesliga
I forrige weekend kulminerede det så for Andreas Albers, da den danske angriber blev skiftet ind i kampen mod Union Berlin. Danskeren havde ellers ikke været med i kamptruppen for St. Pauli i sæsonens første kampe, men nu fik han chancen for at vise sig frem i slutminutterne, hvor man jagtede et udlignende mål.

– Debuten kom en lille smule overraskende. I de to første kampe har jeg ikke været udtaget til kamptruppen, fordi der er så hård konkurrence om pladserne, hvilket jeg er indforstået med.

– Mod Union sad jeg så på bænken, hvor vi skulle jagte et mål til sidst. Det var en fantastisk følelse at løbe på banen til en Bundesliga-kamp. Union har også et fedt stadion med en god stemning, så det var helt specielt at stå klar på sidelinjen til at blive indskiftet i en af verdens største ligaer.

Selvom man ikke fik vendt kampen til at positivt resultat, så var det for Albers en kæmpe oplevelse, at han så sent i sin karriere kunne komme på banen i Bundesligaen.

– Jeg er stolt over, at jeg kunne gøre det. Det er en fascinerende historie.

– Jeg er en alternativ fodboldspiller i forhold til, hvordan man normalt udvikler sig uden at have været det store talent, men gennen hårdt arbejde og klogskab, kan man nå så langt ved det, at jeg kan spille Bundesliga-fodbold. Det synes jeg er fedt.

Søndag har Andreas Albers muligheden for at fordoble sit antal af Bundesliga-kampe, når St. Pauli møder Jess Thorup og Lars Knudsens Augsburg.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Det kommer formentlig til at ske

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det er dramatisk!’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Håber på FC København-exit

Brighton – Liverpool

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Barcelona – Rayo Vallecano



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Så blev det officielt

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vejle Boldklub – OB