255 kampe i 1. Division for henholdsvis Vejle, Skive, Silkeborg og Viborg rimer ikke på 1. Bundesliga, men det gør det for Andreas Albers, der netop er debuteret i Tysklands bedste række i en alder af 34.
Der er ikke meget i Andreas Albers' karriere, der har tydet på, at den danske angriber skulle ende med at spille i Bundesligaen. Efter mange år på anden klasse i dansk fodbold tog danskeren til 2. Bundesliga-klubben Regensburg, hvor han gennem fire sæsonener havde 53 mål involveringer i 142 kampe for den sydtyske klub.
De fine præstationer for Regensburg gjorde, at Albers sidste sommer var aktuel for kultklubben FC St. Pauli, der skulle bruge en erfaren angriber til at styrke bredden i truppen.
– Jeg gjorde det godt, da jeg var i Regensburg, hvor St. Pauli så var den klub jeg flest gange scorede mod. Så de kendte mig godt, siger en grinende Andreas Albers til Tipsbladet.
– Jeg blev ringet op af dem (St. Pauli, red). Da de fortalte, hvad deres plan med mig var, både på og udenfor banen, synes jeg, det lød interessant. Jeg var udmærket klar over, at jeg ikke blev hentet til klubben som topangriber, der skulle spille alle kampe fra start, men det var en god mulighed for mig.
Andreas Albers sagde ja til en et-årig kontrakt med Hamborg-klubben, der på det tidspunkt var inde i en rigtig god periode, efter man havde gjort Fabian Hürzeler til cheftræner. Skiftet bliver ikke noget som Albers kom til at fortryde, selvom det kun blev til 420 minutter i 17 kampe for Reeperbahn-klubben i sidste sæson, da klubben for første gang siden 2010 rykkede op i 1. Bundesligaen.
Oprykningen til Bundesligaen betød også, at Hamborg igen var repræsenteret i Tysklands bedste fodboldrække. Mange havde nok forventet, at det ville være ærkerivalerne fra HSV, der skulle tage turen op i det fine selskab, men efter at St. Pauli for første gang i historien sluttede over bysbørnene, så var det dem, der rykkede op.
– Jeg tror, at Hamborg er glad for endelig at have en Bundesliga-klub i byen igen, selvom de fleste nok håbede, det var en anden.
En let kontrakt at sige ja-tak til
Den danske angriber havde egentlig udløb med klubben denne sommer, men i forbindelse med oprykningen ville han selvfølgelig gerne gribe muligheden for at spille i en af verdens bedste ligaer.
– Min kontrakt løb ud, da sæsonen var slut. Herefter satte jeg mig med ledelsen og evaluerede sæsonen med dem. Der blev vi mere eller mindre enige om, at vi gerne ville fortsætte samarbejdet
– Det var ekstremt interessant for mig, så der er ingen tvivl om, at jeg godt kunne tænke mig, at fortsættte et år mere i St Pauli. Med min alder taget i betraktning så vidste jeg godt, at det var den eneste mulighed, jeg ville have for at spille Bundesliga. Og den ville jeg gerne forfølge.
Artiklen fortsætter under billedet…..
Debut i 1. Bundesliga
I forrige weekend kulminerede det så for Andreas Albers, da den danske angriber blev skiftet ind i kampen mod Union Berlin. Danskeren havde ellers ikke været med i kamptruppen for St. Pauli i sæsonens første kampe, men nu fik han chancen for at vise sig frem i slutminutterne, hvor man jagtede et udlignende mål.
– Debuten kom en lille smule overraskende. I de to første kampe har jeg ikke været udtaget til kamptruppen, fordi der er så hård konkurrence om pladserne, hvilket jeg er indforstået med.
– Mod Union sad jeg så på bænken, hvor vi skulle jagte et mål til sidst. Det var en fantastisk følelse at løbe på banen til en Bundesliga-kamp. Union har også et fedt stadion med en god stemning, så det var helt specielt at stå klar på sidelinjen til at blive indskiftet i en af verdens største ligaer.
Selvom man ikke fik vendt kampen til at positivt resultat, så var det for Albers en kæmpe oplevelse, at han så sent i sin karriere kunne komme på banen i Bundesligaen.
– Jeg er stolt over, at jeg kunne gøre det. Det er en fascinerende historie.
– Jeg er en alternativ fodboldspiller i forhold til, hvordan man normalt udvikler sig uden at have været det store talent, men gennen hårdt arbejde og klogskab, kan man nå så langt ved det, at jeg kan spille Bundesliga-fodbold. Det synes jeg er fedt.
Søndag har Andreas Albers muligheden for at fordoble sit antal af Bundesliga-kampe, når St. Pauli møder Jess Thorup og Lars Knudsens Augsburg.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
HELT VILDT
Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
TRANSFER