Jens Stage og Werder Bremen kommer i den kommende sæson til at skifte deres Umbro-trøjer ud med det danske tøjmærke Hummel. Og med den ændring kommer de også til at spille i det danske landshold anno 1986-inspirerede design, som man også har set andre steder.
Det viser klubben på blandt andet deres Twitter-konto, hvor det såmænd er den den førnævnte danske midtbanespiller er model.
– Trøjen vækker en nostalgisk følelse, der minder om ens egen barndom, lyder det fra klubben, ligesom Werders direktør Klaus Filbry slår fast, at der er tale om et vellykket design, der skaber en god kombination af klubben og leverandør.
Neue Geschichte schreiben: Das ist unser Heim-Trikot für die Saison 2023/2024. 💚🤍
— SV Werder Bremen (@werderbremen) July 7, 2023
Jetzt Trikot sichern 👉 https://t.co/vlsWD6gPkX#Werder | #NeueGeschichteschreiben pic.twitter.com/L5u61wHrO6
Ifølge det tyske fodboldmedie Kicker er Hummels direktør Allan Vad Nielsen også godt tilfreds med det, som man er kommet frem til. Ligesom han forklarer baggrunden for, hvorfor man har valgt det design, som også gælder for det danske landshold og diverse andre klubber.
– 45 år efter vores sidste samarbejde er vi beærede over at genforenes med Werder Bremen og stolt præsentere den nye hjemmebanetrøje, siger Hummel-direktøren og fortsætter:
– For at fejre vores 100-års jubilæum er vi overvældet over klubbens entusiasme for at deltage i vores globale hyldest til Danmarks ikoniske trøje fra VM i 1986. Dette design fanger klubbens og dens fans' ubøjelige passion, lyder det fra Vad Nielsen.
Brøndby hører desuden også blandt de klubber, som i den nye sæson kommer til at bære det design – dog med blå og gule farver.
Bemærkelsesværdigt nok vandt Danmark med 2-0 over Vesttyskland tilbage i 1986 i det design.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
MEDIE