Bundesliga-klub snupper legendarisk trøje-design

Det kommer til at være med en duft af 1986, når Werder Bremen går på banen.



Jens Stage og Werder Bremen kommer i den kommende sæson til at skifte deres Umbro-trøjer ud med det danske tøjmærke Hummel. Og med den ændring kommer de også til at spille i det danske landshold anno 1986-inspirerede design, som man også har set andre steder.

Det viser klubben på blandt andet deres Twitter-konto, hvor det såmænd er den den førnævnte danske midtbanespiller er model.

– Trøjen vækker en nostalgisk følelse, der minder om ens egen barndom, lyder det fra klubben, ligesom Werders direktør Klaus Filbry slår fast, at der er tale om et vellykket design, der skaber en god kombination af klubben og leverandør.

Ifølge det tyske fodboldmedie Kicker er Hummels direktør Allan Vad Nielsen også godt tilfreds med det, som man er kommet frem til. Ligesom han forklarer baggrunden for, hvorfor man har valgt det design, som også gælder for det danske landshold og diverse andre klubber.

– 45 år efter vores sidste samarbejde er vi beærede over at genforenes med Werder Bremen og stolt præsentere den nye hjemmebanetrøje, siger Hummel-direktøren og fortsætter:

– For at fejre vores 100-års jubilæum er vi overvældet over klubbens entusiasme for at deltage i vores globale hyldest til Danmarks ikoniske trøje fra VM i 1986. Dette design fanger klubbens og dens fans' ubøjelige passion, lyder det fra Vad Nielsen.

Brøndby hører desuden også blandt de klubber, som i den nye sæson kommer til at bære det design – dog med blå og gule farver.

Bemærkelsesværdigt nok vandt Danmark med 2-0 over Vesttyskland tilbage i 1986 i det design.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK