Jens Stage og Werder Bremen kommer i den kommende sæson til at skifte deres Umbro-trøjer ud med det danske tøjmærke Hummel. Og med den ændring kommer de også til at spille i det danske landshold anno 1986-inspirerede design, som man også har set andre steder.
Det viser klubben på blandt andet deres Twitter-konto, hvor det såmænd er den den førnævnte danske midtbanespiller er model.
– Trøjen vækker en nostalgisk følelse, der minder om ens egen barndom, lyder det fra klubben, ligesom Werders direktør Klaus Filbry slår fast, at der er tale om et vellykket design, der skaber en god kombination af klubben og leverandør.
Neue Geschichte schreiben: Das ist unser Heim-Trikot für die Saison 2023/2024. 💚🤍
— SV Werder Bremen (@werderbremen) July 7, 2023
Jetzt Trikot sichern 👉 https://t.co/vlsWD6gPkX#Werder | #NeueGeschichteschreiben pic.twitter.com/L5u61wHrO6
Ifølge det tyske fodboldmedie Kicker er Hummels direktør Allan Vad Nielsen også godt tilfreds med det, som man er kommet frem til. Ligesom han forklarer baggrunden for, hvorfor man har valgt det design, som også gælder for det danske landshold og diverse andre klubber.
– 45 år efter vores sidste samarbejde er vi beærede over at genforenes med Werder Bremen og stolt præsentere den nye hjemmebanetrøje, siger Hummel-direktøren og fortsætter:
– For at fejre vores 100-års jubilæum er vi overvældet over klubbens entusiasme for at deltage i vores globale hyldest til Danmarks ikoniske trøje fra VM i 1986. Dette design fanger klubbens og dens fans' ubøjelige passion, lyder det fra Vad Nielsen.
Brøndby hører desuden også blandt de klubber, som i den nye sæson kommer til at bære det design – dog med blå og gule farver.
Bemærkelsesværdigt nok vandt Danmark med 2-0 over Vesttyskland tilbage i 1986 i det design.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Brøler sender Mexico videre
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TRANSFER