Video : Tipsbladet
Bundesliga

Bundesliga-klub snupper legendarisk trøje-design

Det kommer til at være med en duft af 1986, når Werder Bremen går på banen.

Jens Stage og Werder Bremen kommer i den kommende sæson til at skifte deres Umbro-trøjer ud med det danske tøjmærke Hummel. Og med den ændring kommer de også til at spille i det danske landshold anno 1986-inspirerede design, som man også har set andre steder.

Det viser klubben på blandt andet deres Twitter-konto, hvor det såmænd er den den førnævnte danske midtbanespiller er model.

- Trøjen vækker en nostalgisk følelse, der minder om ens egen barndom, lyder det fra klubben, ligesom Werders direktør Klaus Filbry slår fast, at der er tale om et vellykket design, der skaber en god kombination af klubben og leverandør.

Ifølge det tyske fodboldmedie Kicker er Hummels direktør Allan Vad Nielsen også godt tilfreds med det, som man er kommet frem til. Ligesom han forklarer baggrunden for, hvorfor man har valgt det design, som også gælder for det danske landshold og diverse andre klubber.

- 45 år efter vores sidste samarbejde er vi beærede over at genforenes med Werder Bremen og stolt præsentere den nye hjemmebanetrøje, siger Hummel-direktøren og fortsætter:

- For at fejre vores 100-års jubilæum er vi overvældet over klubbens entusiasme for at deltage i vores globale hyldest til Danmarks ikoniske trøje fra VM i 1986. Dette design fanger klubbens og dens fans' ubøjelige passion, lyder det fra Vad Nielsen.

Brøndby hører desuden også blandt de klubber, som i den nye sæson kommer til at bære det design - dog med blå og gule farver.

Bemærkelsesværdigt nok vandt Danmark med 2-0 over Vesttyskland tilbage i 1986 i det design.