PC’s indkøbsliste: Tre kandidater til offensiven

Blandt andet er en Chelsea-spiller angiveligt på blokken i Wolfsburg.



Wolfsburg har allerede på plads, at spillere som Kamil Grabara fra FC København og Bence Dardai fra Hertha Berlin er på vej til klubben. Dertil er danske Peter Christiansen blevet hentet ind som ny sportsdirektør fra FCK.

Det første indkøb i klubben med ham i jobbet lader til at blive i offensiven, skriver det store tyske medie Kicker.

Her bliver der peget på, at det kan blive Chelseas albanske angriber Armando Broja, som i forvejen er godt kendt af Wolfsburg-cheftræner Ralph Hasenhüttl med deres fælles fortid i Southampton.

I den seneste sæson spillede han 21 kampe i Premier League for først Chelsea og siden på et lejeophold i Fulham. Det blev dog ikke til den store produktion for ham med bare ét mål, som kom for Chelsea mod netop Fulham.

Der peges endvidere på, at Chelsea ønsker at få solgt deres angriber, som har en kontrakt frem til sommeren 2028. Det kan dog blive svært for PC og resten af Wolfsburg-toppen at lokke ham til VW-klubben, da de ikke spiller i europæisk fodbold i den kommende sæson.

Hvis det ikke bliver Broja, så er norske Jørgen Strand Larsen også et bud på et Peter Christiansen-indkøb.

Han er endda udpeget som deres favoritkandidat, men det bemærkes, at prisen på ham vil gøre det meget svært for Wolfsburg, da det siges, at man ikke kan få ham for under 150 millioner kroner.

Endelig er der Mohamed Amoura fra Union Saint-Gilloise, som de efter sigende arbejder hårdt på at sikre sig.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

17 minutter for United – nu skal han til VM

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Patrick Mortensen færdig i AGF

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’