Chok-skifte fra Superligaen: ‘Blev nødt til det’

Noget overraskende har Jakob Busk valgt at skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale. Tipsbladet har talt med Hoffenheim-journalist Michael Pfeifer om tilgangen.



‘Det havde ingen set komme.’

I fredags ramte en stor nyhed, da Tipsbladet kunne afsløre, at Jakob Busk ville skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Busk kom ellers tilbage til dansk fodbold efter hele otte år i Tyskland i sommer.

Men hvorfor har Hoffenheim valgt at kigge danskerens vej?

Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim fast, og den tyske klub har simpelthen været tvunget til at gøre noget.

– Hoffenheims førstekeeper og Tysklands landsholdskeeper Oliver Baumann er skadet i de næste fire-seks uger. Andenkeeper Luca Phillipp er en ung fyr, der ikke er så god, som klubben har håbet. De ville gerne være sikker på, at de har en tredjekeeper, hvis han også bliver skadet. De blev nødt til at gøre det og få en keeper, der var indstillet på ikke at være førstekeeper, da Baumann kommer til at spille, når han kommer tilbage.

Der er en bestemt grund til, at det netop er blevet Busk, som Hoffenheim har kastet sin kærlighed på.

– Han kender til Bundesligaen, og han har erfaring. Det er grunden til det.

I Danmark har det været en større overraskelse, at den danske keeper skulle forlade Sønderjyske for nu, men journalisten synes, at det giver mening.

– Det er ikke en overraskelse, fordi de har brug for en keeper med erfaring. At finde en keeper, der bare vil sidde på bænken, er ikke nem at finde i et vinter-transfervindue. Der var nogle alternativer, men nu valgte de ham. Han kommer til at være her til slutningen af sæsonen, og så ryger han retur til Danmark. Det er en løsning for Hoffenheim. Det vil være meget overraskende, hvis han kommer til at spille i dag (søndag, red.). Hvis Phillipp laver fejl, har han selvfølgelig chancen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke købe ham

Selvom Jakob Busk nu har fået chancen i Bundesligaen igen, skal danskeren ikke regne med, at det bliver til et længere samarbejde med Bundesliga-klubben, ifølge journalisten.

– Jeg tror ikke, at de kommer til at købe ham. Klubben har en ung keeper, der er på lån i Greuther Fürth (Nahuel Noll, red.). Han kommer tilbage til sommer, og han er faktisk bedre end vores andenkeeper lige nu (Luca Phillipp, red.). Han bliver måske nummer to, når han kommer tilbage. Jeg tror ikke, at Busk har en fremtid i Hoffenheim, siger Kicker-journalisten til Tipsbladet.

Lige nu har Busk kontrakt med Sønderjyske til sommeren 2026, og i efteråret fik han 14 Superliga-kampe mellem stængerne.

Han fik 57 kampe for Union Berlin i løbet af de otte år i klubben.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Det er helt galt, Brøndby!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Flere ændringer på vej i FC København  

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager