Chok-skifte fra Superligaen: ‘Blev nødt til det’

Noget overraskende har Jakob Busk valgt at skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale. Tipsbladet har talt med Hoffenheim-journalist Michael Pfeifer om tilgangen.



‘Det havde ingen set komme.’

I fredags ramte en stor nyhed, da Tipsbladet kunne afsløre, at Jakob Busk ville skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Busk kom ellers tilbage til dansk fodbold efter hele otte år i Tyskland i sommer.

Men hvorfor har Hoffenheim valgt at kigge danskerens vej?

Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim fast, og den tyske klub har simpelthen været tvunget til at gøre noget.

– Hoffenheims førstekeeper og Tysklands landsholdskeeper Oliver Baumann er skadet i de næste fire-seks uger. Andenkeeper Luca Phillipp er en ung fyr, der ikke er så god, som klubben har håbet. De ville gerne være sikker på, at de har en tredjekeeper, hvis han også bliver skadet. De blev nødt til at gøre det og få en keeper, der var indstillet på ikke at være førstekeeper, da Baumann kommer til at spille, når han kommer tilbage.

Der er en bestemt grund til, at det netop er blevet Busk, som Hoffenheim har kastet sin kærlighed på.

– Han kender til Bundesligaen, og han har erfaring. Det er grunden til det.

I Danmark har det været en større overraskelse, at den danske keeper skulle forlade Sønderjyske for nu, men journalisten synes, at det giver mening.

– Det er ikke en overraskelse, fordi de har brug for en keeper med erfaring. At finde en keeper, der bare vil sidde på bænken, er ikke nem at finde i et vinter-transfervindue. Der var nogle alternativer, men nu valgte de ham. Han kommer til at være her til slutningen af sæsonen, og så ryger han retur til Danmark. Det er en løsning for Hoffenheim. Det vil være meget overraskende, hvis han kommer til at spille i dag (søndag, red.). Hvis Phillipp laver fejl, har han selvfølgelig chancen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke købe ham

Selvom Jakob Busk nu har fået chancen i Bundesligaen igen, skal danskeren ikke regne med, at det bliver til et længere samarbejde med Bundesliga-klubben, ifølge journalisten.

– Jeg tror ikke, at de kommer til at købe ham. Klubben har en ung keeper, der er på lån i Greuther Fürth (Nahuel Noll, red.). Han kommer tilbage til sommer, og han er faktisk bedre end vores andenkeeper lige nu (Luca Phillipp, red.). Han bliver måske nummer to, når han kommer tilbage. Jeg tror ikke, at Busk har en fremtid i Hoffenheim, siger Kicker-journalisten til Tipsbladet.

Lige nu har Busk kontrakt med Sønderjyske til sommeren 2026, og i efteråret fik han 14 Superliga-kampe mellem stængerne.

Han fik 57 kampe for Union Berlin i løbet af de otte år i klubben.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Monstrøs PL-transfer tæt på

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”