Chok-skifte fra Superligaen: ‘Blev nødt til det’

Noget overraskende har Jakob Busk valgt at skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale. Tipsbladet har talt med Hoffenheim-journalist Michael Pfeifer om tilgangen.



‘Det havde ingen set komme.’

I fredags ramte en stor nyhed, da Tipsbladet kunne afsløre, at Jakob Busk ville skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Busk kom ellers tilbage til dansk fodbold efter hele otte år i Tyskland i sommer.

Men hvorfor har Hoffenheim valgt at kigge danskerens vej?

Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim fast, og den tyske klub har simpelthen været tvunget til at gøre noget.

– Hoffenheims førstekeeper og Tysklands landsholdskeeper Oliver Baumann er skadet i de næste fire-seks uger. Andenkeeper Luca Phillipp er en ung fyr, der ikke er så god, som klubben har håbet. De ville gerne være sikker på, at de har en tredjekeeper, hvis han også bliver skadet. De blev nødt til at gøre det og få en keeper, der var indstillet på ikke at være førstekeeper, da Baumann kommer til at spille, når han kommer tilbage.

Der er en bestemt grund til, at det netop er blevet Busk, som Hoffenheim har kastet sin kærlighed på.

– Han kender til Bundesligaen, og han har erfaring. Det er grunden til det.

I Danmark har det været en større overraskelse, at den danske keeper skulle forlade Sønderjyske for nu, men journalisten synes, at det giver mening.

– Det er ikke en overraskelse, fordi de har brug for en keeper med erfaring. At finde en keeper, der bare vil sidde på bænken, er ikke nem at finde i et vinter-transfervindue. Der var nogle alternativer, men nu valgte de ham. Han kommer til at være her til slutningen af sæsonen, og så ryger han retur til Danmark. Det er en løsning for Hoffenheim. Det vil være meget overraskende, hvis han kommer til at spille i dag (søndag, red.). Hvis Phillipp laver fejl, har han selvfølgelig chancen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke købe ham

Selvom Jakob Busk nu har fået chancen i Bundesligaen igen, skal danskeren ikke regne med, at det bliver til et længere samarbejde med Bundesliga-klubben, ifølge journalisten.

– Jeg tror ikke, at de kommer til at købe ham. Klubben har en ung keeper, der er på lån i Greuther Fürth (Nahuel Noll, red.). Han kommer tilbage til sommer, og han er faktisk bedre end vores andenkeeper lige nu (Luca Phillipp, red.). Han bliver måske nummer to, når han kommer tilbage. Jeg tror ikke, at Busk har en fremtid i Hoffenheim, siger Kicker-journalisten til Tipsbladet.

Lige nu har Busk kontrakt med Sønderjyske til sommeren 2026, og i efteråret fik han 14 Superliga-kampe mellem stængerne.

Han fik 57 kampe for Union Berlin i løbet af de otte år i klubben.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

USA – Belgien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Skyder stor FCM-historie ned

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Historien taler for norsk triumf 

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Mexico – England



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen