Chok-skifte fra Superligaen: ‘Blev nødt til det’

Noget overraskende har Jakob Busk valgt at skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale. Tipsbladet har talt med Hoffenheim-journalist Michael Pfeifer om tilgangen.



‘Det havde ingen set komme.’

I fredags ramte en stor nyhed, da Tipsbladet kunne afsløre, at Jakob Busk ville skifte fra Sønderjyske til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Busk kom ellers tilbage til dansk fodbold efter hele otte år i Tyskland i sommer.

Men hvorfor har Hoffenheim valgt at kigge danskerens vej?

Tipsbladet har talt med Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim fast, og den tyske klub har simpelthen været tvunget til at gøre noget.

– Hoffenheims førstekeeper og Tysklands landsholdskeeper Oliver Baumann er skadet i de næste fire-seks uger. Andenkeeper Luca Phillipp er en ung fyr, der ikke er så god, som klubben har håbet. De ville gerne være sikker på, at de har en tredjekeeper, hvis han også bliver skadet. De blev nødt til at gøre det og få en keeper, der var indstillet på ikke at være førstekeeper, da Baumann kommer til at spille, når han kommer tilbage.

Der er en bestemt grund til, at det netop er blevet Busk, som Hoffenheim har kastet sin kærlighed på.

– Han kender til Bundesligaen, og han har erfaring. Det er grunden til det.

I Danmark har det været en større overraskelse, at den danske keeper skulle forlade Sønderjyske for nu, men journalisten synes, at det giver mening.

– Det er ikke en overraskelse, fordi de har brug for en keeper med erfaring. At finde en keeper, der bare vil sidde på bænken, er ikke nem at finde i et vinter-transfervindue. Der var nogle alternativer, men nu valgte de ham. Han kommer til at være her til slutningen af sæsonen, og så ryger han retur til Danmark. Det er en løsning for Hoffenheim. Det vil være meget overraskende, hvis han kommer til at spille i dag (søndag, red.). Hvis Phillipp laver fejl, har han selvfølgelig chancen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Vil ikke købe ham

Selvom Jakob Busk nu har fået chancen i Bundesligaen igen, skal danskeren ikke regne med, at det bliver til et længere samarbejde med Bundesliga-klubben, ifølge journalisten.

– Jeg tror ikke, at de kommer til at købe ham. Klubben har en ung keeper, der er på lån i Greuther Fürth (Nahuel Noll, red.). Han kommer tilbage til sommer, og han er faktisk bedre end vores andenkeeper lige nu (Luca Phillipp, red.). Han bliver måske nummer to, når han kommer tilbage. Jeg tror ikke, at Busk har en fremtid i Hoffenheim, siger Kicker-journalisten til Tipsbladet.

Lige nu har Busk kontrakt med Sønderjyske til sommeren 2026, og i efteråret fik han 14 Superliga-kampe mellem stængerne.

Han fik 57 kampe for Union Berlin i løbet af de otte år i klubben.





FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk



LIVE

TransferLIVE: Lurer på Mæhle-konkurrent


Nu går de all-in på Højlund

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier



Monstertransfer i Premier League?

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Nu bekræfter FCK

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Morten Hjulmand til storklub?

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

In or out? FCK har brug for klarhed!

Gareth Southgate i chokskifte?



Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Kaoskamp ved klub-VM

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Klar melding om Morten Karlsen

Tung kampstart i Trencin

U19-landsholdet smadrer Montenegro

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Dansker forlader Brentford