25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.
Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.
Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.
– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!
Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.
– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.
– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.
Artiklen fortsætter under billedet.
Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.
– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.
– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.
– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.
Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.
– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.
Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER