25 minutter har Andreas Albers spillet i Bundesligaen i denne sæson.
Men den danske angriber, der tidligere hovedsageligt har huseret på næsthøjeste niveau i Danmark og Tyskland, kan nu kalde sig målscorer i Bundesligaen, efter at han lørdag aften blev matchvinder for FC St. Pauli i deres sejr over Hoffenheim på 2-0.
Andreas Albers var derfor i et fremragende humør, da Tipsbladet talte med ham dagen derpå.
– Det var stort! Der er sket mange vilde ting for mig den seneste tid, hvor jeg først fik debut i ligaen, og nu kunne tage det næste naturlige skridt som angriber ved at score et mål. Det er jeg rigtig stolt over. Det var en fed oplevelse!
Scoringen blev sat ind i de døende minutter, hvor Hoffenheim skulle satse alt, men her var den tidligere Silkeborg- og Viborg-angriber frisk til at spurte de 70 meter, der skulle til, inden han blev sendt i himlen på en aflevering fra holdets anfører, Jackson Irvine.
– Jeg tænkte, at nu er det nu, jeg giver den alt, hvad jeg kan. Imens jeg løb ned mod målet, nåede jeg at tænke, at Oliver Baumann (Hoffenheims målmand, red.) er en rigtig dygtig keeper i disse situationer, så jeg var lidt i tvivl om, hvordan jeg skulle afslutte på ham.
– Jeg overvejede at lobbe bolden over ham, men nåede at tænke, at han plejer også at nuppe dem, så jeg valgte at afslutte fladt i stedet, hvilket virkede.
Artiklen fortsætter under billedet.
Blev fejret med de forkerte øl
Sejren blev den anden i sæsonen for FC St. Pauli, der dermed spillede sig et lille stykke over nedrykningsstregen. Derfor var der også en glimrende stemning i omklædningsrummet, da kampen var blevet fløjtet af.
– Musikken kørte derudad, og folk var i rigtig godt humør. Der var fest i kabinen, hvor vi fik nogle øl.
– Jeg er mest til Astra-øllen, som er den lokale man drikker i St. Pauli. Desværre måtte vi nøjes med en lokal øl. Normalt står der Astra i omklædningsrummet efter en sejr, men det gør der ikke på udebane, fordi klubben gerne vil travel light.
– Der er en intern forståelse mellem klubberne, at man tilbyder et par kasser af det lokale øl, når man er på udebane i Tyskland.
Scoringen blev den første for Andreas Albers i en nations bedste fodboldrække, siden han tilbage i marts 2017 scorede til 2-0 for Silkeborg i en kamp mod Randers FC, og selvom det var vildt for angriberen at score, så håber han på mere.
– Jeg kan mærke, at vi ikke er færdige endnu, hverken som hold eller personligt. Det har frigivet en masse energi, som gør, at vi tror, vi kan opnå endnu mere. Nu kan man hakke af i boksen, at man har scoret i Bundesligaen, men jeg kan mærke, at jeg er sulten efter mere. Jeg vil gerne vise, at jeg kan lave mere end ét enkelt mål.
Danskeren håber, at scoringen kan være med til at føre til mere spilletid, hvilket kan komme på lørdag, når St. Pauli på hjemmebane tager imod giganterne fra Bayern München.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Ekspert: Det mest positive for FCK
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Her kan du se FC København mod Viborg FF
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL