Dansk landsholdsspiller: Det er alt i fodbold

Jacob Bruun Larsen åbner op om, at han jævnligt snakker med psykologer.



Det er ikke kun på træningsbanen, at Jacob Bruun Larsen til daglig prøver at blive en bedre fodboldspiller. Det gør han også uden for banen.

Her snakker den danske landsholdsspiller nemlig jævnligt med sportspsykologerne i sin tyske klub, TSG Hoffenheim. Det forklarer 23-årige Jacob Bruun Larsen ifølge klubbens hjemmeside til klubmagasinet SPIELFELD.

– Det er interessant på alle niveauer, ikke kun som fodboldspiller. Det specielle i sport er, at du skal præstere på den store scene, så du har brug for en vis klarhed i dit hoved: At bevare fatningen og opnå den bedst mulige præstation. Derudover er emnet sociale medier blevet tilføjet de seneste år. Der er endnu mere diskussion og evaluering end tidligere, hvor man måske ikke læste avisen dagen efter kampen. Denne udvikling kan have en enorm mental indflydelse på spillere, især hvis de stadig er meget unge. Men det er kun en lille del af helheden, udsving i præstationer eller problemer med træneren kan også være stressende.

– Mentalitet er alt i fodbold. Jeg er nødt til at sige det så tydeligt, siger Jacob Bruun Larsen ifølge Hoffenheims hjemmeside.

Kantspilleren, der kom til Hoffenheim for små to år siden, har også selv kunnet mærke på egen krop, hvor meget samtaler med sportspsykologer betyder.

– Jeg ved det fra mig selv, for før jeg talte med idrætspsykologerne med jævne mellemrum, tænkte jeg alt for meget over mig selv. Om presset, konkurrencen, at spille foran fans – der er mange ting, der påvirker præstationen, og det er ekstremt vigtigt at have tro på sig selv. Hvis hovedet ikke spiller med, er benene magtesløse, siger han.

Jacob Bruun Larsen sidder i øjeblikket ude med en skade, ligesom landsmanden og holdkammeraten Robert Skov også gør. Han har ellers scoret fire mål på 12 kampe i denne sæson. 





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Jonas Lössl stopper karrieren

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Brasilien – Haiti



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Fremhæver Bodø/Glimt

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’