Det er ikke kun på træningsbanen, at Jacob Bruun Larsen til daglig prøver at blive en bedre fodboldspiller. Det gør han også uden for banen.
Her snakker den danske landsholdsspiller nemlig jævnligt med sportspsykologerne i sin tyske klub, TSG Hoffenheim. Det forklarer 23-årige Jacob Bruun Larsen ifølge klubbens hjemmeside til klubmagasinet SPIELFELD.
– Det er interessant på alle niveauer, ikke kun som fodboldspiller. Det specielle i sport er, at du skal præstere på den store scene, så du har brug for en vis klarhed i dit hoved: At bevare fatningen og opnå den bedst mulige præstation. Derudover er emnet sociale medier blevet tilføjet de seneste år. Der er endnu mere diskussion og evaluering end tidligere, hvor man måske ikke læste avisen dagen efter kampen. Denne udvikling kan have en enorm mental indflydelse på spillere, især hvis de stadig er meget unge. Men det er kun en lille del af helheden, udsving i præstationer eller problemer med træneren kan også være stressende.
– Mentalitet er alt i fodbold. Jeg er nødt til at sige det så tydeligt, siger Jacob Bruun Larsen ifølge Hoffenheims hjemmeside.
Kantspilleren, der kom til Hoffenheim for små to år siden, har også selv kunnet mærke på egen krop, hvor meget samtaler med sportspsykologer betyder.
– Jeg ved det fra mig selv, for før jeg talte med idrætspsykologerne med jævne mellemrum, tænkte jeg alt for meget over mig selv. Om presset, konkurrencen, at spille foran fans – der er mange ting, der påvirker præstationen, og det er ekstremt vigtigt at have tro på sig selv. Hvis hovedet ikke spiller med, er benene magtesløse, siger han.
Jacob Bruun Larsen sidder i øjeblikket ude med en skade, ligesom landsmanden og holdkammeraten Robert Skov også gør. Han har ellers scoret fire mål på 12 kampe i denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
