Dansk landsholdsspiller: Det er alt i fodbold

Jacob Bruun Larsen åbner op om, at han jævnligt snakker med psykologer.



Det er ikke kun på træningsbanen, at Jacob Bruun Larsen til daglig prøver at blive en bedre fodboldspiller. Det gør han også uden for banen.

Her snakker den danske landsholdsspiller nemlig jævnligt med sportspsykologerne i sin tyske klub, TSG Hoffenheim. Det forklarer 23-årige Jacob Bruun Larsen ifølge klubbens hjemmeside til klubmagasinet SPIELFELD.

– Det er interessant på alle niveauer, ikke kun som fodboldspiller. Det specielle i sport er, at du skal præstere på den store scene, så du har brug for en vis klarhed i dit hoved: At bevare fatningen og opnå den bedst mulige præstation. Derudover er emnet sociale medier blevet tilføjet de seneste år. Der er endnu mere diskussion og evaluering end tidligere, hvor man måske ikke læste avisen dagen efter kampen. Denne udvikling kan have en enorm mental indflydelse på spillere, især hvis de stadig er meget unge. Men det er kun en lille del af helheden, udsving i præstationer eller problemer med træneren kan også være stressende.

– Mentalitet er alt i fodbold. Jeg er nødt til at sige det så tydeligt, siger Jacob Bruun Larsen ifølge Hoffenheims hjemmeside.

Kantspilleren, der kom til Hoffenheim for små to år siden, har også selv kunnet mærke på egen krop, hvor meget samtaler med sportspsykologer betyder.

– Jeg ved det fra mig selv, for før jeg talte med idrætspsykologerne med jævne mellemrum, tænkte jeg alt for meget over mig selv. Om presset, konkurrencen, at spille foran fans – der er mange ting, der påvirker præstationen, og det er ekstremt vigtigt at have tro på sig selv. Hvis hovedet ikke spiller med, er benene magtesløse, siger han.

Jacob Bruun Larsen sidder i øjeblikket ude med en skade, ligesom landsmanden og holdkammeraten Robert Skov også gør. Han har ellers scoret fire mål på 12 kampe i denne sæson. 





Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

FC København – Brøndby IF

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Brøndby-spiller afviser

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe nedtur for AaB

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Superliga-legende stråler som 41-årig

Viborg FF – Vejle Boldklub

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Randers FC – OB

FC København og Brøndby IF brager sammen

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

– Korthuset er væltet

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

– Den her sidder dybt i sjælen

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Kongesæson – de køber Pep Biel

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub