Det er ikke kun på træningsbanen, at Jacob Bruun Larsen til daglig prøver at blive en bedre fodboldspiller. Det gør han også uden for banen.
Her snakker den danske landsholdsspiller nemlig jævnligt med sportspsykologerne i sin tyske klub, TSG Hoffenheim. Det forklarer 23-årige Jacob Bruun Larsen ifølge klubbens hjemmeside til klubmagasinet SPIELFELD.
– Det er interessant på alle niveauer, ikke kun som fodboldspiller. Det specielle i sport er, at du skal præstere på den store scene, så du har brug for en vis klarhed i dit hoved: At bevare fatningen og opnå den bedst mulige præstation. Derudover er emnet sociale medier blevet tilføjet de seneste år. Der er endnu mere diskussion og evaluering end tidligere, hvor man måske ikke læste avisen dagen efter kampen. Denne udvikling kan have en enorm mental indflydelse på spillere, især hvis de stadig er meget unge. Men det er kun en lille del af helheden, udsving i præstationer eller problemer med træneren kan også være stressende.
– Mentalitet er alt i fodbold. Jeg er nødt til at sige det så tydeligt, siger Jacob Bruun Larsen ifølge Hoffenheims hjemmeside.
Kantspilleren, der kom til Hoffenheim for små to år siden, har også selv kunnet mærke på egen krop, hvor meget samtaler med sportspsykologer betyder.
– Jeg ved det fra mig selv, for før jeg talte med idrætspsykologerne med jævne mellemrum, tænkte jeg alt for meget over mig selv. Om presset, konkurrencen, at spille foran fans – der er mange ting, der påvirker præstationen, og det er ekstremt vigtigt at have tro på sig selv. Hvis hovedet ikke spiller med, er benene magtesløse, siger han.
Jacob Bruun Larsen sidder i øjeblikket ude med en skade, ligesom landsmanden og holdkammeraten Robert Skov også gør. Han har ellers scoret fire mål på 12 kampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
