Sidste sommer tog danske Oscar Fraulo et stort skridt i karrieren, da han skiftede fra FC Midtjylland til Borussia Mönchengladbach.
Den 19-årige midtbanespiller kom til den traditionsrige tyske klub for 15 millioner kroner, men danskeren har indtil nu tørnet ud for klubbens U23-mandskab.
Ungdomslandsholdsspilleren har dog høstet ros for sine optrædener på reserveholdet, og nu giver hans præstationer endelig pote.
Fraulo fik nemlig Bundesliga-debut i Gladbachs ligaopgør mod Leipzig lørdag eftermiddag.
Danskeren kom på banen i stedet for Kouadio Kone ét minut inde i dommerens tillægstid og fik altså debut, uden at det blev til mange minutter.
"Die Fohlen" tabte opgøre med 3-0, hvor blandt andet danske Yussuf Poulsen bidrog med en assist. Borussia Mönchengladbach ligger efter kampen på tiendepladsen i Bundesligaen.
På trods af den korte tid på banen og nederlaget, er det positivt for unge Oscar Fraulo, at han endelig får tiltro af cheftræner Daniel Farke.
Den danske midtbanespiller har kontraktudløb med klubben i 2026.